Kuusalu vallavalitsus kooskõlastas möödunud neljapäeva, 25. veebruari istungil OÜ Kuusalu Soojus taotluse tõsta 1. aprillist ettevõtte müüdava joogivee hinda koos käibemaksuga 2,42 euroni kuupmeetri eest ning reovee ärajuhtimise ja puhastamise hinda 3,18 euroni kuupmeetrist.
Kuusalu Soojus saatis päev hiljem, reedel, 26. veebruaril klientidele teate uutest hindadest – vastavalt seadusele tuleb hinnamuutusest teavitada vähemalt kuu aega ette.
Ent sel esmaspäeval toimus Kuusalu vallavalitsuse erakorraline istung ning Kuusalu Soojuse hinnatõusu kooskõlastanud otsus tühistati.
Valla kommunikatsiooni-spetsialist Grete Landson vahendas Sõnumitoojale: „Koalitsioon, olles tutvunud kõikide Kuusalu Soojuselt vee- ja kanalisatsiooni hinnatõusu põhjenduseks esitatud dokumentidega leidis, et Kuusalu vallavalitsuse korralduse juures ei sisaldunud põhjendatud tegevuskulude analüüsi ega investeeritud kapitali tulukuse näitajaid. Vallavalitsus soovis analüüsida ja leida lahendused ning teha ettepanekud hädavajalike investeeringute teostamiseks.“
Sõnumitooja küsimusele, miks seda ei arutatud varem, OÜ Kuusalu Soojus esitas taotluse hinnatõusuks kuu aega tagasi, jaanuari lõpus, vastas kommunikatsioonispetsialist, et arutelu toimus kuu aja jooksul ja esitati erinevaid dokumente.
Kuusalu vallavolikogu esimees Värner Lootsmann kommenteeris: „Kuusalu vald OÜ Kuusalu Soojus omanikuna ei saa lubada osaühingul toimetada nii lennukalt, et igal aastal hakkame teenuse hindu tõstma – seekord suisa 9 protsenti. Kui mingi igivana strateegia millestki sellisest räägib, siis tuleb strateegia üle vaadata ja otsustada, mida oleme suutelised tegema, mida mitte.“
Vallavolikogu esimees lisas. „Ma ei pea põhjendatuks mingit teenuse hinna tõstmist, seda eriti tänasel, elanikele raskel ajal, ning soovin näha enne uute hindade kooskõlastamist väga põhjalikku tulude ja kulude analüüsi.“
Hinnatõusud 9,5 ja 8,9 protsenti
Kuusalu Soojuse vee ja kanalisatsiooni teenuse eelmine hinnatõus oli veidi rohkem kui aasta tagasi – 1. jaanuarist 2020. Siis tõsteti joogivee hinda ettevõtte laenukoormuse suurenemise tõttu kuupmeetri kohta 9 senti ehk 4,25 protsenti ning reovee ärajuhtimise ja puhastamise hinda 17 senti ehk 6,16 protsenti. Tookord tähendas hinnatõus neljaliikmelisele perekonnale keskmiselt 2 euro suurust lisakulu kuus.
Uus hinnatõus oli kavandatud suurem. Senine veehind on 2,21 eurot kuupmeetri eest, hinnatõus olnuks 21 senti – 9,5 protsenti. Reovee teenuse hind on 2,93 eurot kuupmeetrist, hind tõusnuks kuupmeetri kohta 25 senti – 8,93 protsenti. Neljaliikmelise perekonna kohta tähendab see keskmiselt ühes kuus täiendavat kulu joogiveele 1,3 eurot ja kanalisatsiooniteenusele 1,8 eurot.
Kuusalu Soojus müüb joogivett Kuusalu, Kolga ja Kiiu alevikus ning Kuusalu, Salmistu, Pärispea, Uuri, Kaberla, Valkla, Leesi, Viinistu, Vihasoo ja Pudisoo külas. Reovee ärajuhtimise ja puhastamise teenust teeb Kuusalus, Kolgas ja Kiius ning Kuusalu, Kupu, Uuri, Valkla, Kolgaküla, Vihasoo ja Suurpea külas.
Kuusalu Soojus esitas uued hinnad vallavalitsusele kooskõlastamiseks ettevõtte nõukogu ettepanekul jaanuari lõpus. Vallavalitsus küsis mitmel korral täiendavaid selgitusi. Ettevõte edastas hinnakalkulatsioonid koos põhjendustega. Peamine põhjus on Kuusalu Soojuse tegevjuhi Kalle Küngase sõnul 2020. aastal tehtud investeeringute omaosaluseks võetud laenude tagasimaksete suurenemine ning asjaolu, et seoses Valkla Kodu sulgemisega väheneb oluliselt teenuste maht. Ta lisas, et ligi pool hinnatõusust ongi tingitud Valkla Kodu tegevuse lõpetamisest.
Kuusalu Soojuse nõukogu koosoleku protokollis on märgitud, et ettevõtte tegevuse eesmärk on lisaks tõrgeteta ja kvaliteetsele teenuse osutamisele ka tagada jätkusuutlikkus: „Investeeringud Valkla, Vihasoo, Uuri, Suurpea ning Kuusalu vee- ja kanalisatsioonirajatiste parendamiseks on olnud vajalikud. Veeteenuse hinnad on ühtlased kõigis teenust saavates asulates, osades asulates tehtud investeeringud ning tarbimise muutumine mõjutab hinda kõigi tarbijate jaoks.“
Nõukogu tõdes, et üks alternatiiv oleks muuta hindu eri asulates vastavalt sinna tehtud kuludele, ent see tähendaks väiksemate asulates mitmekordset hinnatõusu. Teine variant oleks katta osad kulud valla eelarvest. Tõdeti, et mõlemal puhul on otsustusõigus Kuusalu vallavalitsusel kui OÜ Kuusalu Soojus omanikul.
Kuusalu Soojuse tellimusel lõppesid eelmisel aastal Kuusalu biopuhasti ning Vihasoo kanalisatsiooni renoveerimistööd. Ehitati Suurpeale ja Uuri külasse uued biopuhastid ning Uuri kanalisatsioonitorustik. Hakati uuendama Valkla pumplat koos veetöötlusega. Kokku kulus selleks aastatel 2019-2020 ligi 1,63 miljonit eurot. KIK toetas sellest 1,23 miljoni euroga, Kuusalu vald 95 000 euroga. Kuusalu Soojus võttis omaosaluse katteks laenu 520 910 eurot.
Ettevõtte tänavuses investeeringuplaanis on Valkla pumpla ja veetöötluse rekonstrueerimistööde lõpetamine ning Leesile uue joogiveepumpla ja torustiku rajamine – kokku 230 104 euro ulatuses. Sellest 70 052 eurot saadakse KIKist Leesi pumplasse investeeringuks. Valkla pumplasse tehtud investeeringutest 50 000 eurot oli KIKi toetus ja 40 000 on Kuusalu Soojuse laen. Valkla pumplaga on tööd lõpetatud, kasutusluba väljastati 18. veebruaril.
Opositsiooni kriitika
Kuusalu vallavolikogus opositsiooni kuuluv valimisliit Üks Kuusalu Vald avaldas nädalavahetusel oma Facebooki-lehel vallavalitsuse otsust kritiseeriva kirjutise. Valimisliit leiab, et keset tõsist tervise- ja majandus-kriisi on vastutustundetu tõsta elutähtsa teenuse hinda – paljude vallaelanike ja perede majanduslik hakkama saamine on halvenenud kaotatud töö või vähenenud sissetuleku tõttu.
Lisatud on, et Valkla Kodu hoonekompleks on leidnud uue omaniku, kes kavatseb seal esimesel võimalusel hoolekandeteenusega jätkata, ning vallavalitsus oli sellega kursis, kui nõustus uute hindadega.
Sõnumitooja küsis Kalle Küngaselt, kas Valkla Kodu kompleksi uue omaniku tulekut ja seal loodavat eakate hooldekodu oleks võinud joogivee- ja kanalisatsiooni teenuse hinna määramisel arvestada või saab hinda edaspidi langetada.
Ta vastas, et on seni suhelnud AS Hoolekandeteenused Põhja haldusgrupi juhiga, aga uue omanikuga veel mitte: „Lähtume faktist, et 2019. aastal oli Valkla Kodu veetarbimine 1300, 2020. aastal 750 ja käesoleval aastal 370 kuupmeetrit kuus. Hooned jäävad tühjaks juuni lõpuks ja seejärel alustab uus omanik remondiga. Hinda kalkuleerides eeldasime, et 2021 aastal tarbitakse vett 2019. aasta mahust 20 protsenti. Iga kalkulatsioon arvestab eeldatavat teenuse aastast mahtu ja kui 2022. aastal samasuguste kulude juures maht suureneb, siis kuupmeetri hind alaneb.“
Mis edasi saab?
Kuusalu Soojuse juht Kalle Küngas sõnas, et vallavanemaga on kolmapäevaks kokku lepitud kohtumine internetikeskkonnas Zoom, arutatakse tekkinud olukorda.
Ta tõdes, et praegu on keeruline ennustada, mis edasi saama hakkab: „Paljudele klientidele saadame kvartaalsed arved, arvestite näidud võetakse kvartali lõpu seisuga. Seetõttu oli soov kehtestada uued hinnad teise kvartali algusest, 1. aprillist. Kui nüüd võtab uue hinna kehtestamine aega, siis tekib segadus, kuidas arvestada tasu odavama hinnaga tarbitud teenuse eest. Tõenäoliselt saaksime uue hinna kehtestada kolmanda kvartali alguses. Ettevõttele tähendab see saamatajäävat tulu 20 000 euro ulatuses. Hinnakalkulatsioonid on konkreetsete andmete alusel tehtud arvutused.“