
MTÜ Kuusalu Kroonika juht RAUL VALGISTE alustas kroonikavideotega viis aastat tagasi hobina, nüüd on kujunenud põhitööks.
Kuusalu vallavalitsuse korraldatud konkursile 2021. aasta kroonikafilmi tegija leidmiseks esitasid pakkumise 3 filmiettevõtet. Kallim pakkumine oli 9900 eurot, odavam 5959 eurot.
Konkursikomisjoni kuulusid vallavanem Terje Kraanvelt, vallasekretär Tiia-Liis Jürgenson, valla arendusspetsialist Kair Tammel, kommunikatsioonispetsialist Ere Uibo ja teda lapsepuhkuse ajal asendav Grete Landson.
Esmakordselt arvestati võitja valimisel peale hinna veel filmiteenuse sisu ja kirjeldust, varasematel aastatel on leping sõlmitud odavama hinna pakkunud filmitegijaga. Muudetud konkursitingimused tõid võidu MTÜle Kuusalu Kroonika, mille juht Raul Valgiste annab jaanuari lõpus Kuusalu vallale üle 2020. aasta kroonikafilmi.
Käesoleva aasta kroonikafilmi tegemise eest küsib Kuusalu Kroonika 7200 eurot, möödunud aastal oli hind sama. Raul Valgiste on Kuusalu valla kroonikafilmi valmistanud veel 2018. aastal toimunu kohta.
Vallavanem Terje Kraanvelt ütles, et otsuse langetamine ei olnud kerge, palju lihtsam on võitja määrata odavama pakkumise järgi: „Nagu oli eelmine, on ka tänavune aasta koroonaviiruse tõttu keeruline. Lisaks maksumusele vaatasime filmimisel kasutatavat tehnikat, varasemat töökogemust, esitatud näidisepisoode ja võimalikku paindlikkust filmitavate sündmuste osas, et saaks vajadusel kiiresti kaasa rääkida või asendada, sest olukorrad võivad muutuda.“
Mullusest kogemusest tulenevalt ei olnud konkursitingimustes seekord loetelu üritustest, mille kohta kroonikaklippe teha. Need lepitakse kokku edaspidi, nõutav on, et vallale antakse üle 60minutiline film, milles on 12 vähemalt 5 minuti pikkust informatiivset videot aasta jooksul vallas toimunud üritustest.
Raul Valgiste loetles, et kindlasti tuleb filmilõik Salmistu sadama valmimisest, Kuusalu kooli algklassimaja ehitusest ning pakkus, et ka Lahemaa rahvuspargi 50. sünnipäeva tähistamisest. Muus osas täpsustatakse edaspidi.
Konkursi kohta märkis ta, et näidistöödena tutvustas salvestust Uuri külas toimunud kontserdist „Lenda lindu“, Kuusalu valla 2018. aasta kroonikafilmi ühe episoodina filmitud „Eesti Vabariik 100 ja Kuusalu vald 80“ ning ühte kolmest muusikavideost, mis sai möödunud sügisel tehtud Joaveski bändile.
Populaarsed klipid Salmistu sadamast
Kuusalu Kroonika avaldas esimese videoklipi sotsiaalmeedias Vimeo keskkonna vahendusel märtsis 2016. Nüüdseks on neid avaldatud Kuusalu vallas toimunud avalikest üritustest, spordivõistlustest, kontserditest, teatrietendustest, valimisdebattidest ja teistest päevakajalistest sündmustest koos intervjuudega kokku ligi 200. Salvestatud materjali on kasutatud ETV saates „Pealtnägija“ ning TV3 ja Kanal 2 uudistesaadetes. Kolgakülas salvestatud dokumentaalfilmi „Inimesed sõdurisinelis – 50 aastat hiljem“ andis Raul Valgiste Eesti Filmiarhiivile.
Eelmise aasta sügisel kujunesid kõige vaadatumateks timelapse ehk ajaliselt kiirendatud lõigud töödest Salmistu sadamas nädala kaupa – oktoobris alanud lammutamisest kuni lääne- ja põhja muuli ehitustöödeni. Raul Valgiste sõnul leidsid kohapeale seatud valvekaamerate salvestatud fotodest videoks monteeritud klipid ootamatult suurt tähelepanu, mõnel on unikaalseid vaatajaid 1300-1400, keskmiselt oli vaatajaid igal videol 500 ringis.
„Viimase, üheksanda videolõigu avaldasin enne jõulupühi. Ehitaja palvel rohkem nädala-ülevaateid ei tee. Ehitaja tõdes, et need on liiga detailsed ning konkurendid vaatavad kui õppevideoid. Igal firmal on omad töönipid, mida ei soovita konkurentidega jagada. Leppisime kokku, et teen veel kolm klippi etapiviisiliselt: kui muulid ja kaid ehk vesiehitustööd on valmis, sadama akvatooriumi tühjaks kaevamisest ning lõpuks ujuvkai panekust ja viimistlustöödest,“ kirjeldas Raul Valgiste.
Ta lisas, et samamoodi on valvekaamera pandud pildistama Kuusalu kooli algklassimaja ehitusplatsi. Ka sealsetest töödest ei hakka ilmuma iganädalasi kiirendatud ülevaateid. Esimene klipp tuleb endise õpilaskodu hoone lammutamisest, teine algklassimaja müüride kerkimisest ning kolmas ülevaatlik lõik ehitustöödest, kui hoone on valmis.
Kuusalu Kroonika saab viieaastaseks
Raul Valgiste kolis koos perega Kuusallu elama 2002. aastal. Ta on töötanud vallale kuuluva OÜ Kuusalu Soojus juhina, on koostanud veemajanduse arengukavasid ja olnud üle Eesti erinevate veemajandusprojektide projektijuht. Ta on aastaid kuulunud Kuusalu vallavolikogusse, juhtinud volikogu keskkonna- ja ehitusvaldkonna komisjonide, ka revisjonikomisjoni tööd.
Aastal 2016 osales ta režissöör Jüri Tallinna kroonikasüžeede loomise koolitusel, mis toimus Kolgas. Sellest sai tõuke, hakkas soetama filmitehnikat ning filmima ja avaldama Kuusalu Kroonikana ülevaateid kohalikest üritustest. Praeguseks on MTÜ-l Kuusalu Kroonika kümmekond video- ja fotokaamerat, droonid filmimiseks ja hiljuti sai ka otseülekandeks vajamineva tehnika.
Raul Valgiste: „Otseülekande võimekus on olemas nii väli- kui sisetingimustes. Esimesed proovitööd on tehtud. Otseülekanne oli detsembris Tallinna linna tellimusel jõulumaa kontserdist Pirita kloostris. Nime poolest on tegu MTÜga Kuusalu Kroonika, kuid enamik töid tellitakse juba väljastpoolt koduvalda. Detsembris sai filmitud Tallinna ettevõtlus-ameti tellimusel pilliroost jõulukuuse meisterdamist Tallinna turismiinfokeskuses ning Viimsi valla tellimusel uue Artiumi haridus- ja kultuurikeskuse ehitust. Töötanud olen mitmel pool üle Eesti, ka saartel. Hea partner on olnud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit, kellega koostöös oleme teinud viimase kahe aasta jooksul 32 lühifilmi Eesti traditsioonilisest käsitööst ja käsitöömeistritest. Projekti finantseeris Eesti Kultuurkapital. Lisaks kümmekond käsitööalast õppevideot.“
Valkla baptistikoguduse diakonina on Raul Valgiste alustanud otseülekannete tegemist jumalateenistustest Valkla palvemajas, kui osalevad külalisesinejad.
Kuna väljasõite on palju ning rohkelt kulub aega filmitud materjali ülevaatamisele ja kokku monteerimisele, on teda aidanud tütred. Praktika andis tõuke elukutsevalikuks. Luisa Valgiste õpib Balti Filmi- ja Meediakooli 1. kursusel audiovisuaalset meediat. Emilia Valgiste on Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas meedia- ja reklaamidisaini eriala kolmanda kursuse tudeng.
Raul Valgiste: „Olen Vimeo keskkonda laadinud ligi 350 valmis monteeritud filmi-videot. Videoarhiiv sisaldab enam kui tuhande tunni jagu audiovisuaalset materjali, mis salvestatud viie aasta jooksul. Hobist on saanud töö, lisaks tegevuskulude katmisele ja uue tehnika ostmisele olen saanud juba endale palka maksta. Kuna soovin ka edaspidi võimalusel teha videoid Kuusalu valla tellimusel, otsustasin Kuusalu vallavolikogust lahkuda, et ära hoida võimalikke poliitilisi etteheiteid. Teatasin valimisliidus Ühine Kodu, et ei plaani edaspidi kohalikel valimistel kandideerida.“