MTÜ Ökokratt asutaja ja juht Priit Adler kutsus Ukrainast sõja eest Eestisse põgenenud õpetajad tarkvaraplatvormi Edumus esindajate vahendusel Kuusalu valda tasuta loodusmatkale. Laupäeval, 26. märtsil tõi Ökokrati tellitud buss Tallinnast Rummu rabasse matkale 30 ukrainlast – Edumuse loodud ukrainakeelse veebikooli „Lootuse kool“ kasutavad õpetajad ja nende lapsed.
Matkagrupi viisid matkale loodusgiidid Priit Adler Kuusalust, Andrus Pärn Kaberla külast ja Marko Pille Loo alevikust. Maalehe ja Delfi online-uudistest kirjutati selle matka kohta paar päeva hiljem, kuidas ukrainlased käisid esimest korda elus räätsadega ja nägid raba ning korjasid külmunud jõhvikaid.
Priit Adler: „Tundub, et loodusmatk meeldis ukrainlastele, nad kordasid kiitvalt sõna „glasno“. Rääkisid, et õpetavad Edumuse programmi järgi oma õpilasi, kes on nüüd mitmel pool maailmas. Ka ütlesid, et nende endi lastele on väga vaja arvuteid.“
MTÜ Ökokratt korraldab loodusmatku Rummu rabas, Ubari Loodustarkuse Keskuses Ubari maastikukaitsealal Jõelähtme ja Kuusalu vallas, samuti Lahemaa rahvuspargis. Priit Adleri kinnitusel ollakse valmis korraldama õpperetki ka ukraina keeles, kui leitakse ukrainakeelne juhendaja, keda välja õpetada.
Ubari Loodustarkuse Keskus on kahe püstkoja ja lõkkeplatsiga õppekoht põlismetsas Kuu-salu valla piiri lähedal. Samas on see ka kaubamärk, loodustarkuse keskuselt tellitakse aastas ligi 500 loodusmatka, peamiselt õpilastele, aga samuti töökollektiividele ja sõpruskondadele. Palju matkatakse Kuusalu vallas. Partner on Lääne-Virumaal Puhta Vee Teemapark. Loodusgiide on kokku 13. Ubari Loodustarkuse Keskuse kodulehel on paarkümmend matkaprogrammi õpilastele ja umbes sama palju täiskasvanutele. Aastas külastab keskuse giidide juhendamisel loodust 10 000-12 000 inimest.
„Lähikuude kalender on tihedalt broneeritud, müüme oma matku aasta ette. Nädala sees matkavad peamiselt õpilased ja ka ettevõtete kollektiivid, nädalavahetusel sõpruskonnad. Viime grupid enamasti sellistesse kohtadesse, kus käiakse vähe, puuduvad rajad ja laudteed. Meie töö on emotsiooni loomine ja looduse vahendamine. Õpetame loodust tundma ja seal hakkama saama, ka seda, kuidas kasutada õppetöös ja matkamisel nutiseadmeid, näiteks telefoni külge kinnitatavat mikroskoopi. Tänapäeva noored liiguvad looduses harva. Oleme näinud retkedel lapsi, kes pole varem üldse metsas käinud. Mõni on lausa nutnud, nii ohtlik ja kole tundus liikuda metsarajal,“ kirjeldab Priit Adler.
Matkajate seas on Kuusalu ja Loksa kooli mõned klassid, kuid võiks olla rohkem, märgib ta ning tõdeb, et väga paljud Kuusalu valla inimesed ei tea, kui eriline ja mitmekülgne loodus on Ubari maastikukaitse-alal, mis asub Kuusalule üsna lähedal.
„Ubari maastikukaitseala on saanud nime Kaberla külas asuva Ubari talu järgi. Seda ala läbib ligi miljardi aasta vanune Balti klint, mis saab alguse Gotlandilt ja kulgeb 1200 kilomeetri pikkuselt Ladoga järveni. Kui paljud Kuusalu valla inimestest teavad Riiamäge, paepaljandit või liivakivist Hundi- ja Kuradi koobast, kus kohalikud elanikud varjasid end juuniküüditamise ajal? Kel kohalikest huvi, võib minna omal käel sinna matkama. Sageli sõidetakse Lahemaa kaunitesse paikadesse, aga ka Valkla-Kaberla vahel on väga eriline loodus,“ kinnitab ta.