
PARANDATUD on Elvi Reinvaldi tsitaati.
Kui Kuusalu vallas Kõnnu külamajas esietendus eelmise aasta augustis Andrus Kivirähki „Kaheksa varbaga kuningas“, ei olnud Kõnnu vastloodud näiteringil veel nime. Lavastuse mõlemad osatäitjad Pille Smirnova Kemba külast ja Kuldar Pärn Kolgakülast astusid siis esmakordselt harrastusnäitlejana publiku ette.
Teise Küla Teatri nime all mängis Pille Smirnova tänavu suvel juuli alguses Valgejõe Veinivillas ja septembris Kolga muuseumis Väino Uibo mononäidendit „Hõbepulm“. Kokku on seda tükki mängitud neljal korral.
Möödunud laupäeval, 14. novembril oli Teise Küla Teatril järgmine esietendus – kahevaatuseline draama „Mägede iluduskuninganna“, mille autor on Iiri näitekirjanik Martin Mcdonagh. Vana ema Mag on Elvi Reinvald Kemba külast ja tema tütart Maureeni mängib lavastaja Pille Smirnova. Ka selles tükis tegid kaks osatäitjat lavadebüüdi – naabertalu noormehe Pato rollis on Kõnnu külavanem Jaanus Nairimäe, tema venna Ray rollis Valgejõe külavanem Üllar Pärn. Kuldar Pärn on selles tükis ning ka „Hõbepulmas“ heli- ja valgustehnik.
Trupi eestvedaja ja lavastaja Pille Smirnova rääkis, et trupile nime otsides tuli mõte, koos käiakse Kõnnus, kuid näitlejad on eri küladest, miks ei võiks nimi olla Teise Küla Teater.
Pille Smornova sõnul on „Mägede kuninganna“ tema lemmiknäidend: „Nägin ETVs ja jäi kummitama. Kui sattusin rääkima Kuusalu Rahvateatri näitleja Elvi Reinvaldiga, selgus, et on ka tema lemmik. Ei jäänudki muud üle, kui näidend lavale tuua. Tegevus toimub küll Iirimaal, kuid samasugused probleemid on ka Eestis.“
Peaosatäitja Elvi Reinvald rõhutas samuti ootamatut kokkusattumust: „Käisin vaatamas „Kaheksa varbaga kuningat“ ja küsisin, mis edaspidi plaanis. Et kavas oli järgmisena „Mägede iluduskuninganna“, oli üllatus. See näidend on mul aastaid olnud nii-öelda kuklas, tekst on mul arvutis, olen aastate jooksul korduvalt lugenud. Kutselised teatrid ja harrastusteatrid mängisid, ootasin, et millal hoog maha jahtub, siis Kuusalu trupile pakkuda. Et mina võiksin mängida, seda ei mõelnud. Aga nüüd tuli Pille Smirnova ja pakkus Magi rolli.“
Näidendis „Mägede kuninganna“ on kandvad rollid naistel. Üksikus külas elavad ema ja 40aastane tütar, kes ei saa mujale minna, kuna ema hoiab teda enda juures. Tükk räägib emaarmastusest, vihkamisest ja üksteisest sõltumisest.
Elvi Reinvald: „Tükk on psühholoogiline ja emotsionaalne, proovides analüüsisime palju. Kartsin, kuidas on algajate harrastusnäitlejatega koos mängida, et ootavad minust liiga palju. Trupp on aga ühtlane, partnerid on laval väga head ja mängivad loomulikult. Väga meeldiv kogemus.“
Kuldar ja Üllar Pärna ema, Kuusalu raamatukoguhoidja Uve Pärn kiitis, et esietendus tuli trupil hästi välja: „Elvi elas suurepäraselt rolli sisse, tal on rohkem kogemust. Asjaarmastajate kohta oli kõik väga hästi tehtud ja saal elas kaasa.“
Järgmisel laupäeval mängitakse tükki Valgejõe Veinivillas, ka seal on ruum väike ja koroonaohu tõttu palutakse publikul pilet eelnevalt broneerida, maksimaalselt mahub saali paarkümmend inimest. Lavastaja lubas, et edaspidi on soov minna selle lavastusega esinema ka Kolgaküla ja Võhma rahvamajja.
Piletitulu külamaja heaks
Pille Smirnova tuli perega Kuusalu valda Kemba külasse elama 2001. aastal. Ta rääkis, et töötavad koos abikaasaga trükikojas: „Nagu igal kolmandal eestlasel, on minulgi sees väike teatripisik. Laped on suured ja nüüd on aega teatrit teha. Lavastajaks ma ennast ei nimeta. Pigem sätin näidendi lavale. Meil on nii, et kõik annavad nõu ja pakuvad. Mis tundub sobiv, paneme lavastusse.“
Piletitulu läheb Kõnnu külateatril külamaja kordategemiseks – kui autoritasu ja muud kulutused kaetud. Eelmise lavastuse tulu läks külamaja juures külaplatsil katusealuse uuendamiseks.
Kõnnu külamaja kuulub Kuusalu vallale. Majas on Kuusalu raamatukogu filiaal, Elioni kasutuses olevad ruumid ning saal, köök, kõrvalruumid. Hoonet on hakanud korrastama MTÜ Kõnnu Külaselts, mille asutajad ja juhatuse liikmed on Kõnnu elanikud Sigrid Roopa ja Kadri Parktal. Kaks aastat tagasi pandi nende eestvedamisel EV100 kingitusena külaplatsile lipumast ja tehti kiik.
Tänu Leader-programmist Arenduskoja kaudu saadud 13 896 euro suurusele toetusele on nüüdseks külamajas kaasaegne köök, omaosaluse 3474 eurot andis Kuusalu vald. Kohaliku omaalgatuse programmist (KOP) saadud toetusrahade abil on välja vahetatud kogu hoone aknad – mullu kevadel eraldatud 2000 euro eest said korda pooled aknad ja sügisel antud 2000 euro toel ülejäänud. Vald andis omaosaluseks 1000 eurot. Tänavu KOPist antud 3591 euro eest tehakse uus ahi. Sigrid Roopa on kirjutanud järgmise projekti – KOPist taotletakse raha WC remondiks.
Sigrid Roopa: „Plaanime projektidega jätkata, soov on maja seest täiesti korda saada.“