OÜ Enefit Connect viib Anija valla Voose külas käesoleval aastal kiire interneti
28 majapidamiseni, riigieelarve ja Anija valla toel saavad selle veel 13 majapidamist.
Riigieelarvest eraldati Anija vallale Voose külla kiire interneti viimiseks eelmisel aastal 10 000 eurot niinimetatud poliitilist katuseraha. Voose külavanema Andrus Niliski sõnul anti see tänu toonasele riigikogu liikmele Erki Savisaarele ja endisele riigikogulasele, Voose elanikule Tanel Talvele. Riigikogu eelmise koosseisu ajal kuulusid mõlemad lairiba toetusrühma ja olid sidekaabli viimase miili ehitamise ärgitajad. Eesti Lairiba Sihtasutus (ELASA) rajas ka Voosele kuus aastat tagasi kiire interneti magistraaltrassi, niinimetatud viimast miili ehk juurdepääsuühendusi lõppklientideni ELASA ei pakkunud. Selleks, et kiire internet küla majapidamisteni jõuaks, küsis Voose Külaselts ka Anija valla toetust.
Valla tänavusest eelarvest taotles külaselts 11 888,39 eurot investeeringutoetust. Arendusjuht Meeli Kuul ütles volikogu 17. märtsi istungil, et vastavalt valla vabaühenduste toetuste taotlemise korrale on investeeringutoetust võimalik eraldada 50 protsenti projekti kogumaksumusest. Volikogu otsustas eraldada MTÜle Voose Külaselts fiiberoptilise lairibavõrgu väljaehitamiseks 9359,64 eurot. Sama suur on külaseltsi oma panus, lisaks riigilt saadud „katuserahale“ toetab Enefit Connect projekti mitterahaliselt ehk materjali ja tööga, mille väärtus on kokku 7560 eurot.
Andrus Nilisk rääkis Sõnumitoojale, et Enefit Connect tagab sel aastal riigi raha eest interneti Voose külas 28 majapidamisele. See viiakse õhuliine pidi majadesse, kuhu ka elekter jõuab õhuliinide kaudu. Sellele osale külast, kus kümmekond aastat tagasi asendati elektriliinid maa-aluse kaabliga, tuleb ka kiire internet viia maa-aluse valguskaabliga.
„Õhuliin on küla keskosas ja lõpeb Vooselt Paunküla poole minnes Tõnikse kinnistu juures. Sellest edasi viiele kinnistule paigaldatakse kombineeritud lahendus õhu ja maa-aluse liini kaudu. Kahjuks ei mahtunud Enefit Connecti eelarvesse lähiümbruse kaheksa majapidamise varustamine valguskaabliga, kuna need saavad elektri maa-aluse võrgu kaudu. Seetõttu hakkasime otsima võimalusi nende majadeni kiire internetiühenduse viimiseks,“ selgitas ta.
Kaheksast kinnistust kuue jaoks pannakse küla oma jõududega maasse Enefit Connecti tarnitud mikrotoru, kuhu hiljem puhutakse sisse valguskaabel. Kahele kinnistule viib külaselts ise valguskaabli: „Nii tuleb odavam, meil lihtsalt ei jätku raha, et kõike Enefitilt tellida. See osa, mille meie teeme, on 2 kilomeetrit pikk. Kopp kaevab kraavi valmis, meie paigaldame kaabli maasse. Loodame, et 18. aprillil on materjalid kohal ja saame kopa maasse lüüa.“
Vajalikud optikatööd, mikrotorude ühendused ja mikrotorusse valguskaabli puhumise teeb
Enefit Connect – nii kaabel kui mikrotoru on osa nende toetusest Voose Külaseltsi projektile. Tulevikus on külaseltsil plaan see osa võrgust, kuhu ise pannakse vaid mikrotorud, anda üle Enefit Connectile, et oleks üks võrguoperaator, kes seda haldab ja hooldab, teine osa jääb kliendivõrguks ehk külaseltsi bilanssi.
„Enefiti praeguste plaanide põhjal võiks kiiret internetti Voosel hakata saama sügisel. Liitumine on meie projektil igale kaheksast majapidamisest 200 eurot, seal, kus internetti rajab Enefit Connect, on liitumistasu 199 eurot. Meil saab olema operaatorineutraalne võrk, internetiteenusepakkujat saab igaüks ise valida,“ ütles Andrus Nilisk.
Sügiseks peaks Voose külast olema kiire internetiühendusega varustatud 41 majapidamist. Talusid, milleni see ei jõua, on pärast seda veel 14, neist kaheksas elatakse aastaringselt. Vallavolikogu istungil rääkis volikogu liige Kalle Saarmas, et tema poole pöördus Voose elanik, kes ei mõistnud, miks jääb tema majapidamine kiire interneti võimalusest ilma, kuigi ELASA kaev on talu lähedal.
Külavanem märkis ajalehele, kui raha ei ole, ei ole võimalik rohkem teha. Üksnes projekt koos geoalustega ja notariaalsete kasutusõiguste seadmistega nende 14 taluni optilise kaabli viimiseks maksab tema kinnitusel 20 000 eurot, koos ehitamisega küündib kogumaksumus ligi 100 000 euroni.
„Kui saame sel aastal küla keskosa kvaliteetse internetiühendusega katta, on järgmisel aastal võimalik kirjutada uus projekt, taotleda Leader-programmist toetust nende talude jaoks, kes praegu ilma jäävad,“ lausus ta.
Andrus Nilisk lisas, et Kalle Saarmase nimetatud talu vastas üle tee on tõesti ELASA rajatud magistraaltrassi kaev, millest on võimalik teha sealt edasi ehitatava võrgu jaoks väljavõte, kuid hind küündib 5000 euroni, lisaks tuleb tellida projekt, saada kooskõlastused, osta materjal, leida ehitaja. Alles siis saab valguskaabli majja viia: „Midagi pole võimatut, aga kõik see nõuab raha.“
Nüüdseks on tal teada, et ka tänavused tööd lähevad veidi kallimaks, kui esialgu arvestati: „Plaanime siiski kõik kavandatu ära teha, kuid tuleb mõelda, kuidas hakkama saame. Kirjutasime lisaraha saamiseks projekti ka kohaliku omaalgatuse programmi.“