Kaitseministeerium saatis oktoobri lõpus Anija, Kuusalu, Tapa ja Kadrina vallavalitsusele teate Soodla harjutusvälja eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) algatamise kohta.
Sama kirja said harjutusvälja läheduses tegutsevad ettevõtted ja MTÜd: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus, SA Eesti Terviserajad, MTÜ Soodlast Kõrveni, MTÜ Pillapalu Küla, MTÜ Sigula Küla Ühendus, MTÜ Härmakosu, MTÜ Eesti Matkaliit, MTÜ Eesti Metsa Abiks, OÜ Villade Haldus, OÜ Paadisõit, OÜ Kõrvemaa Retkejuht ning seltsing „Loodus, inimene ja sõjavägi“.
Kirjas palutakse teada anda, kui soovitakse olla kaasatud eriplaneeringu ja KSH koostamisse. Lisatud on, et planeeringu lähteseisukohtade ja algatamise otsusega saab tutvuda kaitseministeeriumi kodulehel.
Kirjas selgitatakse, et riigi eriplaneeringu eesmärk on määrata Soodla harjutusväljale kavandatavate riigikaitseliste ehitiste ehitusõigus, harjutusvälja ja keskpolügooni ühenduskoridoride ning ida pool asuva põhja-lõuna suunalise tee asukohad. „Harjutusväli on vajalik sõjalise väljaõppe korraldamiseks, eelkõige selleks, et arendada soomusmanööverdusvõimet ja harjutada järjest laienevat koostööd NATO liikmesriikide üksustega.“
Sõnumitooja küsis ministeeriumilt, millal kaasatakse aruteludesse laiem avalikkus, et soovi korral saaksid kaasa rääkida ka need, kes kirja saanud organisatsioonidesse ei kuulu.
Kaitseministeeriumi keskkonnapoliitika ja ruumilise planeerimise juht Kadri Auväärt vastas, et laiem avalikkus kaasatakse protsessi vähemalt kahel korral. Esimest korda planeeringu ja KSH programmi tutvustamisel, mis toimub orienteeruvalt 2023. aasta esimeses pooles, ning teist korda planeeringu ja KSH aruande eelnõu tutvustamiseks, mis optimistliku graafiku kohaselt toimub suvel 2024.
Vahepealsel perioodil tehakse vastavalt vajadusele kohtumisi erinevate asjaomaste asutuste, huvigruppide ja valdkondlike ekspertidega. Kaasamistest teavitatakse kohalikes ja riiklikes ajalehtedes ning kirja teel teatatakse neile isikutele ja asutustele, kes on avaldanud soovi osaleda protsessis ja teatanud sellest e-kirjaga, samuti neile, kelle kinnistu jääb osaliselt või täielikult riigi eriplaneeringu alale. Omavalitsused on lubanud aidata kohtumiste kohta infot jagada enda sotsiaalmeediakanalite kaudu, selgitas ta.
„Soodla harjutusvälja riigi eriplaneeringu koostamist alustatakse detailsest lahendusest. Harjutusvälja asukoht on otsustatud Harju maakonnaplaneeringuga 2030+. Planeeringu lähteseisukohad tuginevad kaitseministri 5. septembri 2017 käskkirjaga kehtestatud Soodla harjutusvälja arendusprogrammile ja riigi eriplaneeringu algatamise otsusele.“
Küsimusele, kui kaugele on jõutud Soodla harjutusväljal ja keskpolügoonil asuvate eramaade võõrandamisega, sai toimetus vastuse, et enamus eramaid on kaitseväe keskpolügooni ja Soodla harjutusvälja alal soetatud: „Kokku ligi 50 kinnistut on veel omandamata, neist mõned on hoonestatud. Läbirääkimised käivad, peamiselt on toimumas sobiliku vahetusmaa otsimine.“