
Kui suvepuhkus veel ees ning soov ja võimalus sõita Eestist väljapoole, võiks minna Sloveeniasse. See Eestist väiksem, samas veidi üle 2 miljoni elanikuga riik on kauni looduse ja uhke ajalooga ning väga puhas ja korrastatud kodudega.
Uurisime Arenduskoja rahvusvahelise säästva turismi projekti raames toimunud õppereisil Kirde-Sloveeniasse, kas Sloveenias on olnud külade ja kodude korrastamise aktsioon ning riik aidanud maju remontida. Meid vastu võtnud Leader-tegevusgrupi Bogastvo Podeželja tegevjuhi Mojca Metlicari ja giid Sonja Brlek Krajnci vastus oli, et inimesed ise tahavad oma kodud kauniks teha, eraldi üleskutseid ega riiklike programme selleks ei ole. Eesti on aastatega väga ilusaks tehtud, aga nii korras meil küll pole, tõdesime isekeskis.
Sloveenia piirneb Itaalia, Austria, Ungari ja Horvaatiaga. Bogastvo Podeželja, eesti keeles Maapiirkonna Rikkus, Leader-piirkonna olulisem turismikoht on Horvaatia piiri läheduses Drava jõe ääres asuv Ptuj linn. Ptuj on Sloveenia vanim linn, õitseaeg oli Vana-Rooma ajal. Elanikke on linnas ligi 20 000. Ptuj on pealinna Ljubljana kõrval üks olulisemaid turismikohti. Majutusasutuste andmete järgi külastas Ptuj linna ja selle ümbruse vaatamisväärsusi enne Covidit keskmiselt 250 000 turisti aastas. Lisaks matkajad, läbisõitjad, kes sealkandis ei ööbinud.
Bogatsvo Podeželja Leader-piirkonda kuuluvad 8 omavalitsust. Tegevusgrupi eestvedajad tõdesid, eesmärk on muuta elu piirkonnas veelgi atraktiivsemaks, et välisturistid liiguksid Ljubljanast rohkem sinna kanti. Ka suur osa Leader-raha suunatakse turismitalude ja -kohtade arendamiseks ning turunduseks ja koostöövõrgustike loomiseks.
Sloveenias on 212 omavalitsust, enamikus elanikke 3000-5000. Nüüd on hakatud rääkima valdade liitmisest, sest suured projektid vajavad ulatuslikumaid investeeringuid, ent meile kommenteeriti, et pigem eelistatakse iseseisvust ja ühiseid projekte.
Võõrustajate kokkupandud programmis olid tutvumised Euroopa Liidu maaelu arendamise Leader-programmist toetust saanud ettevõtete ja kogukondadega. Esimesel päeval viidi meid Ptuj linnas Sloveenia vanimasse veinikeldrisse Pullus Winery, kus muuseumi osas nägime kümneid ülisuuri veinivaate ja ka riiuleid hallitusega kaetud veinipudelitega. Pulluse veine toodetakse tehases tänini, oli müügil söögikohtades ja kauplustes, viiendik toodangust läheb eksporti.
Meeleolukas oli ka külaskäik väikesesse Herbesteini veinitalusse, mis kuulub perele 50 aastat. Noorem põlvkond on veinitootmise vanematelt üle võtnud. Noorpere kurtis, et igal aastal on suvi soojem, sealse kandi rislingu viinamarjad tahavad jahedamat ilma ning marjasorte tuleb välja vahetada, õppida tegema uusi veine. Selle pere vanimad veinid on keldris 38aastased.
Kõrvitsaseemneõli
Viinamarjavälju on külades palju, kuid üks oluline põllumajanduskultuur on Sloveenias kõrvits. Sloveenia on kõrvitsaseemneõli kodumaa. Tegu on rohekas-pruunika, veidi pähklimaitselise õliga, mis hästi sobib värskele salatile ja muudesse toitudesse. Kõrvitsaõli tootvaid talusid on Sloveenias tulnud järjest juurde.
Laupäeval külastasime Ptuj ajaloolise kloostri sisehoovis suve alguse folkloorifestivali, mis toimus koos kohaliku toidu laadaga. Laadale pääsevad ümbruskonnast müüma oma toodetele konkursil kuld- või hõbemärgi saanud talud. Lettidel olid märgise pälvinud õlid, veinid, siirupid, juustud, liha- ja pagaritooted, mesi, kokku üle 900 toote. Talud tutvustasid end müügitelkidele seatud suurte reklaamplakatitega. Mängis pasunakoor, esinesid kohalikud rahvatantsurühmad, peremeestele-perenaistele anti üle kuld- ja hõbemärgi tunnistused.
Septembris toimub samas kohas üks riigi suuremaid talutoodete festivale, kus jagatakse samuti kodumaise toidu kuld- ja hõbemärke.
Lisaks õlile on väga maitsvad ka röstitud kõrvitsaseemned. Neidki tehakse kodustes töökodades. Ühes sellises talutöökojas käis parasjagu kõrvitsaseemnete röstimine ja pakendamine, kui kogu grupiga sinna õhtul ootamatult sisse astusime. Kaubaks läksid tavaliselt röstitud kõrvitsaseemned, aga ka šokolaadi ning piparmündiglasuuriga. Järgmise päeva laada jaoks tehtust jäi alles vähe, kuid rõõmsameelne perenaine kinnitas, et kohe röstib koos abilisega uued kogused. Sloveenia röstitud kõrvitsaseemned on palju õhulisemad ja maitsvamad kui meil poodides müüdavad.
Leiutaja JOHANN PUCH
Austrias Grazi linnas mootorrattaid ja autosid tootnud Puchi tehase asutanud Johann Puch oli sloveen Janez Puh (1862-1914). Tema sünnikülasse Ptuj lähedal Sakušakis on tehtud muuseum. Talukompleks on sarnane Puhi sünnikoduga, mille kohale on rajatud uus hoone. Muuseumi haldab ja arendab Janez Puhi Selts. Muuseumis on Puhi mälestustuba, näitus vanadest mootorratastest, näidatakse filmi Puhi elust.
Leiutaja ja visionäär Janez Puh õppis lukksepaks, hakkas parandama kõrgeid jalgrattaid, millel üks ratas oli suur ja teine väike. Tema võttis kasutusele kaks ühesugust kuullaagritega ratast. Ta tehas Styria Werke tootis 1901. aastal esimese bensiinimootoriga mootorratta. Tehases tehti Puchi veoautosid, busse, autosid, sõiduautosid.
Gibanitsa – kodujuustuga pirukas
Puchi muuseumis pakuti meile pitsasuurusi sooje ja ülimaitsvaid magusaid kihilisi pirukaid kodujuustuga. Need on gibanitsad, mida tehakse ka soolaseid.
Gibanitsa tegemist saime õppida kohalike prouade juhendamisel Simonici külamajas. Kõige keerulisem on piruka põhja ja katte jaoks taigna venitamine võimalikult õhukeseks. Koolitusi saime prouadelt ka struudli valmistamises. Pirukad küpsetati kolde peal. Külaseltsi liikmete juhendamisel oli võimalus proovida veel korvipunumist ja vanapaberi ribadest kausi tegemist.

Sloveenia vastlakarnevali Kurentid
Omaette vaatamisväärsus on Ptuj vastlakarnevali kostüümid ja kombestik, mis on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja. Kurentide karnevaliga aetakse talve ära ning kuulutatakse kevade saabumist ja head saaki. Meie tutvusime karnevalikommete ja traditsiooniliste etniliste tegelaste kollektsiooniga Markovci omavalitsuse majas.
Kurent kannab lambanahka ja peamaski, kõlistab suuri lehmakelli ja keerutab käes ježevkat – jämedat ogadega pulka. Üks kostüüm kaalub kokku 40 kilogrammi ja maksab umbes 1200 eurot, selle juurde kuuluvad viis eri suuruses lehmakella. Kurenti rollis võisid karnevalil olla täiskasvanud vallalised noormehed. Tänapäeval osalevad karnevalil Kurentidena ka abielumehed.
Karnevali rongkäigus on peale Kurentide rohkelt kostüümides tegelasi – tantsivad kanad, lillemehed ja -naised. Karnevalitraditsiooni hoiab elus MTÜ, kus on 27 liiget. Kurentina on karnevalil kaasa teinud ka kohalik vallavanem.

Hobuste teraapiaklämping
Eriline koht on Cirkovce külas hobusetalli ja puhkemajadega teraapiaklämping, kus tegutsevad endised ratsasportlased Alexander S. Goljevšcek ja Meta Demšar Goljevšcek. Jõudsime nende juurde pärastlõunal ning esmalt paluti liikuda vaikselt, sest hobused tegid tallis lõunauinakut.
Perekond hakkas hobuteraapiaga tegelema, kui nende sõber, 16aastane ratsasportlane haigestus vähki ning jäi järjest nõrgemaks. Et talle elulootust anda, tekkis Metal idee viia neiu ratsahobune haigla juurde. Haigla õue oma hobust vaatama toodud ratastoolis haigele andis kohtumine jõudu ja lootust, nüüd on ta advokaat ja kahe lapse ema.
Alexander kirjeldas meile, kuidas tallis on eri haiguste raviks erinevad hobused ja ka seda, et loobusid abikaasaga mõlemad ratsaspordist, sest spordis on hobune siiski vahend, kuid nemad peavad väga oluliseks hoolitseda ka loomade heaolu eest.
Klämpingus korraldatakse pereüritusi. Statsionaarsel laval tehakse kontserte ja etendusi. Meile esines pererahva hea tuttav, Sloveenias tuntud laulja Samo Ivacic ning mõned laulud laulis ka muusikuks ja hiljem erinevaid teraapiaid õppinud perenaine Meta.

Vana-Rooma teemapark, laevasõit Drava jõel
Üks turistimagnet on piirkonnas Vana-Rooma laager ehk teemapark, kus külalised riietatakse 2000 aastat tagasi moes olnud kostüümidesse, mängitakse läbi tolle aja traditsioone ja pakutakse selle aja roogasid. Rooma laagrit pidav MTÜ korraldab Ptuj vanalinnas Rooma Mänge.
Külastada võiks veel Pangea kodumuuseumi – professor Viljem Podgoršeki mineraalide ja fossiilide erakollektsiooni, mis on Sloveenia suurim.
Huvitav on ka Lovreci turismitalu, kuhu on rajatud miniloomaaed eelkõige ohustatud linnuliikidele.
Ptuj külastajal tuleks kindlasti minna laevasõidule Drava jõele, väike tiir tehakse ka linna külje all asuval veehoidlal, mis on paisutatud hüdroelektrijaama jaoks. Ümber paisjärve on rajatud kergliiklusteed ja puhkekohad, sadamasse tehtud kohvikud ning istumispaigad. Üks pool järvest on range režiimiga linnukaitseala.
Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus: „Sellised reisid õpetavad arusaamist ja oskust väärtustada teiste inimeste tööd. Sloveenlased on südamlikud ja töökad, pidanud võitlema oma iseseisvuse ja hakkamasaamise eest. Tundsime, et oleme mõttelaadilt sarnased.“
Kuusalu vallast osalesid Arenduskoja septembrist 2019 kuni juuni lõpuni 2022 kestnud rahvusvahelise koostööprojekti „Mitmekesise säästva turismi ettevõtluse ühisarendamine“ viimasel õppereisil Leader-projektide hindaja, MTÜ Juminda Poolsaare Selts juhatuse liige Tiina Viirna ja Sõnumitooja ajakirjanik ning Loksalt osales hindaja, Kuivoja puhkekeskuse perenaine Ele Tern.
Koostööd sloveenlaste, lätlaste ja leedukatega on plaanis turismi ja väike-ettevõtluse valdkonnas jätkata, Arenduskoja juhatus ja üldkoosolek on andnud nõusoleku jätkuprojekti rahastamiseks.