Tartu Ülikooli majandustudengite CommuniCare on jõudnud Ajujahis TOP 30sse.
Eesti suurima äriideede konkursi ja kiirendi Ajujaht viiendal hooajal asutakse välja valima 10 parimat ideed – kokku saadakse laupäeval, 25. jaanuaril. Samas jätkuvad Ajujahi arenguprogrammi koolitused nii veebruaris kui ka märtsis kõigile 30 tiimile.
Auhinnafond on seekord 140 000 eurot, millest 75 000 eurot jagatakse auhindadeks ning 65 000 eurot investeeringuteks. Lisaks on mitu rahalist eriauhinda.
Ajujahi telesaadet hakkab näitama TV3, finaal kantakse üle otse eetris 2. aprillil. Selle hooaja esimest saadet näidatakse 13. veebruaril.
Tartu majandustudengite CommuniCare tiimis on Loksa gümnaasiumi vilistlane, ülikooli 1. kursuse üliõpilane Siim Aksel Amer. Tiimi juhib ta kursusekaaslane, idee autor Norman Vester Paldiskist – oma õpingute ajal Inglismaal käis ta hooldekodudes vanemate inimestega rääkimas ja nende aega veetmas. Ka tiimikaaslased, Haapsalust pärit Vadim Konov ja tartlane Andre-Loit Valli õpivad ülikoolis samal kursusel.
CommuniCare arendab konkursil suhtlusvõrgustikku, mis aitab soodustada hooldekodudes elavate eakate suhtlust välismaailmaga, suunates vabatahtlikke nendesse asutustesse. Hooldekodude elanikel käiakse harva külas, enamasti jõulude ja sünnipäeva ajal. Paljudel eakatel polegi lähedasi. Eestis 7 aastat tagasi läbi viidud uuringust selgus, et hooldekodudes elavates vanuritest 85 protsenti külastatakse keskmiselt 2,3 korda aastas.
Siim Aksel Amer jutustab, et sattus tiimi mullu sügisel toimunud Ideemaratonil, kursusevennad Norman Vester ja Andre-Loit Valli esitasid seal esmase idee: „Mina ja Vadim Konov liitusime nendega. Üritame oma ettevõtmisse kaasata hooldekodusid ja hakkame leidma vabatahtlikke vanuritega suhtlema. Võtame appi kursusekaaslasi ja sõpru, ka teisi vabatahtlikke. Harjumaal on abilisi veel vähe, põhirõhk on praegu Tartul. Loome veebilehe, mis aitab vabatahtlike jaoks hooldekodu külastamist lihtsamaks teha, selle kaudu saab end vabatahtlikuks registreerida.“
Rahastust plaanitakse veebilehe ja vabatahtlike värbamisürituste jaoks saada peamiselt omavalitsustelt. Siim Aksel Amer märgib, et omavalitsustes on suhtutud nende algatusse ülipositiivselt: „Isegi positiivsemalt, kui oskasime arvata. Nähakse, et suhtlusvaegus on hooldekodudes elavatele eakatele suur probleem. Kui esimesel korral läksime hooldekodusse eakatega kohtuma, ei osanud midagi oodata, polnud ennne käinud sellises kohas. Aga esimesed kokkupuuted olid juba vahvad, kohe läks ägedaks jutustamiseks. Ühe vanainimesega rääkisime ligi tunni, saime teada, kuidas enne meie sündi asjad käisid. Küllap meid on hooldekodudes juhatatud esialgu aktiivsemate suhtlejate juurde ning oleneb ju ka tervisest, kõik ei saagi meiega juttu ajada.“
Eestis on praegu 65 hooldekodu, esialgu on käidud peamiselt Tartu hooldekodudes. Edaspidi võiks kindlasti jõuda ka Loksale, kus endisesse meremeeste majja ja haiglahoonesse rajatud hooldekodus on päris palju voodikohti, nentis Siim Aksel Amer.
Endise aktiivse noorkotkana tõdeb ta, et Kaitseliidus praegu väga aktiivselt ei jõua tegutseda. Septembris korraldas Siim Aksel Amer koos Loksa endiste koolikaaslaste Märt Mägi, Kaarel Eelmäe ja Marko Metuse ehk Lürvo tiimiga Harju luureretke. Aitasid ta ema-isa, Loksa kodutütarde ja noorkotkaste rühma juhid Margit Amer ja Tarmo Amer. Kooli ajal laulis Siim Aksel Amer üle-eestilises poistekooris Kalev, nüüd on ta liitunud Eesti Noorte Segakooriga (ENSK), mis on loodud endise Eesti Koolinoorte Segakoori (EKNS) asemele.