Pesumaja rajamist toetab Kodanikuühenduse Sihtkapital kokku 27 765 euroga.
Ligi kolm aastat tagasi asutatud MTÜ Kuusalu Hoolela, mis osutab Kuusalu vallas erihoolekande teenuseid koduses keskkonnas, korraldas hiljuti sotsiaalmeedias viktoriini. Küsiti, mida ehitatakse tervisekeskuse hoone keldriruumidesse. Kolme vastusevariandi seas oli ka pesumaja, mille enamik vastanutest ära arvas. Loosi tahtel võitis mangomoosi purgi Karl Vilipõld, kellele on Hoolela töötajate sõnul viktoriini auhind veel üle andmata.
Kuusalu Hoolela tööruumid asuvad Kuusalu alevikus tervisekeskuse maja keldrikorrusel. Riik rahastab psüühiliste erivajadustega inimeste igapäevaelu toetamise, toetatud elamise ja töötamise ning pikaajalise kaitstud töötamise teenust. Kliente on kokku 22, töötajaid 6: MTÜ juhatusse kuuluvad tegevusjuhendajad Kaili Allmägi, Maria Prääts ja erihoolekande teenuste koordinaator Kaie Ustav ning tegevusjuhendaja Elina Aasa, kaks osalise koormusega tegevusjuhendajat Tagni Jõeleht ja Anne Masing.
Kuusalu vald toetab Hoolelat raamatupidamisega ja juhtimist miinimumpalgaga ning annab tegevustoetust.
Pesumaja tuleb Hoolela ruumide kõrval jõusaalina kasutuses olnud pinnale, mida on ligi 30 ruutmeetrit. Viimasel ajal oli see pigem laopaik.
Tervisekeskuse hoone kuulub Kuusalu vallale, pesumajaks ehitatavad ruumid on antud Kuusalu Hoolelale rendile, selle eest tehakse remondikulude osas tasaarveldus.
MTÜ Kuusalu Hoolela saab pesumaja tegemiseks toetusraha Kodanikuühenduse Sihtkapitalilt (KÜSK). Hoolela esitas mentorfirma Claritas arengueksperdi Katrin Suursoo abiga KÜSKi arenguhüppe toetusvooru kaks rahataotlusprojekti, mõlemad said rahastuse, et tõsta MTÜ omatulu teenimise võimekust sotsiaalse ettevõtluse abil ning anda psüühiliste erivajadustega inimestele tööd ja pikaajalistele töötutele võimalus osaleda tööharjutuses. Pesumaja äriplaani koostamiseks andis KÜSK 2565 eurot ning ehitamiseks ja tehnika soetamiseks 24 999,99 eurot. Pesumaja peab tööle hakkama 2021. aasta esimeses pooles.
Praeguseks on ruumid Kuusalu Hoolela klientide abiga puhastatud, veebruaris korraldatakse ehitaja leidmiseks hange. Rakvere pesumaja Go Clean OÜ aitas välja valida ja tellida tehnika – kaks suurt pesumasinat, mis on 18- ja 14kilogrammised, 10kilogrammise mahutavusega kuivati, pesu triikimismasin kalander ja aurutriikimislaud. Võimalike klientidena nähakse ümbruskonna majutus- ja toitlustusasutusi, ka lasteaedu, juuksureid, eraisikuid. Facebookis tehtud viktoriini tulemusel võeti ühendust Aegviidu ühest majutusettevõttest.
Pesumaja idee autor Kaili Allmägi rõhutab, et teenus hakkab olema tasuline, hinnad tulevad kaalu- ja turupõhised. Keemilist puhastust tegema ei hakata.
Koristusteenus korteriühistutele ja vaibakudumine
Kuusalu Hoolela asus hiljaaegu oma klientide abil pakkuma korteriühistutele koristusteenust – kord nädalas koridoride kuiv- ja märgpesu, tolmuvõtmine. Praegu on leping sõlmitud Kuusalus ühe korteriühistuga.
Kaie Ustav: „Teenuse käivitamine võttis aega, pidasime läbirääkimisi, korteriühistu küsis liikmetelt nõusolekut. Koostöö on hästi käima läinud, nurinaid pole. Kutsun üles teisigi korteriühistuid, tellige meilt koristusteenus.“
Ühe uue tööna on käivitatud kaltsuvaipade kudumine. Esimesed proovivaibad on valmis, naised lõikavad kaltsuribasid. Edaspidi on kavas hakata laatadel neid vaipu müüma.
Mehed on rakendatud valla heakorratöödel, selles osas tehakse koostööd valla majandusspetsialisti Madis Praksiga. Hoolela kliente on heakorratöödele appi tellinud veel Jõekääru Perepuhkus ja autoremondifirma E20. Kohalikke eakaid aidatakse küttepuude vedamisel-lõhkumisel. Aidatakse ka rahvamaja koristada ja seal pileteid müüa.
Köögiviljaaed Allika külas
Möödunud suvel rajas Kuusalu Hoolela vana koolimaja juurde Allika külla köögiviljaaia, algataja ja üks peamisi juhendajaid on Maria Prääts.
Suvel müüdi aiasaadusi ning sügisel tehti hoidiseid, mida on praegugi veel saadaval. Ka saab osta sügavkülmutatud tilli, peterselli, muid maitsetaimi.
Aiapidamisega on kavas jätkata, tuleval suvel plaanitakse tegevust laiendada.