Novembri alguses Kuusalu spordikeskuses Harjumaa noortele toimunud osaluskohviku peakorraldaja oli Kuusalu keskkooli 10. klassi õpilane, 16aastane Sanne Säär. Ta kuulub Kuusalu kooli õpilasesindusse, möödunud õppeaastal oli Kolga kooli õpilasesinduse president.
Maakondliku noorteürituse eestvedajaks pakkus ta end ise – kui Eesti Noorteühenduse Liidult tuli ettepanek, et maakonna noorte mullune osaluskohvik Kuusalus õnnestus väga hästi ja samas kohas võiks tänavu üritust korrata. Eelmise osaluskohviku peakorraldaja oli Kuusalu keskkooli õpilasesinduse president Klaara Saar, kes pälvis aasta alguses Kuusalu valla aasta noore tiitli, käesolevast õppeaastast on ta Tartu Ülikooli tudeng.
Sanne Säär: „Eelmise aasta osaluskohvikut korraldasime koos, Klaara suunas nüüd noorteühenduste liidult saadetud kirja meie koostöögrupile. Mina olin esimene, kes teatas, et võin korraldada. Tänavuses tiimis oli samuti õpilasesinduste liikmeid nii Kolga kui ka Kuusalu koolist, kokku paarkümmend noort. Minul oli kõigiga lihtne suhelda, tuttavad on nüüd mõlemas koolis. “
Valla noorsootöö koordinaator Krista Allik Kuusalu noortekeskusest tunnustab, et Sanne Säär sai ettevalmistustöödega väga hästi hakkama ja kogu korraldusgrupp oli tubli: „Mina olin toetavas rollis. Sanne moodustas meeskonna, noored leppisid kokku ruumid, transpordi, toitlustamise, suhtlesid koolidega, kutsusid esinejad.“
Peakorraldaja Sanne Säär kinnitas, et ettevalmistustööd ei olnud rasked: „Selline tegevus võtab aega, aga mulle väga meeldis. Teeb rõõmu, kui tagasiside on positiivne, osalejate ja otsustajate seast on meile kirjutatud, et väga meeldis.“
Arutelu viiel teemal
Osalejaid oodati Harju ja Tallinna koolidest sadakond, kuid samal hommikul selgus, et Covid-19 testi positiivseid tulemusi oli Eestis varasemast palju rohkem – 241. Osad Tallinna noored olid juba koroonapositiivsetega kokkupuutumise tõttu isolatsioonis, mõned noored ja ka esinejad loobusid Kuusallu sõidust. Kokku oli osaluskohvikus 49 noort ning 9 esinejat ehk otsustajat, kes tutvustasid eri teemade töörühmades oma tegevust ja arutasid koos noortega.
Eesti Noorteühenduste Liidu ettepanekul olid kaks teemat „Kas valimised suruvad mind kasti?!“ ja „Head otsustajad – otsustage lõpuks ära!“. Korraldajad tegid maakonna koolides ideekorje ja valisid kolmeks noorte pakutud teemaks „Ma ei viitsi kaks tundi bussi oodata“, „Kasutu koolipäev“ ja „Noored tööle“.
Valimistest arutati Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektori Joel Jessega – demokraatiast ja radikaalsusest, noored valijatena, poliitikud peaksid rohkem tutvuma noorte ideedega ja arvestama nendega.
Otsustamisest kõneldi Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfiga – maskide kandmise kohustusest, distantsõppest, eriolukorra ajal jagatud infost.
Noorte töötamisest räägiti ettevõtja Rain Käärsti ning Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuhi Gerli Veeleidiga – suvise töötamise võimalustest, töölepingu vajalikkusest, ettevõtlusõppest koolis.
Kooli teemal toimunud arutelul osalesid Annike Soodla ja Britt Järvet haridus- ja teadusministeeriumist – koolis võiks õpetada ka viisakust ja eetikat, avalikku esinemist, rohkem võiks olla seksuaalõpetust ja poliitikaalaste teadmiste jagamist.
Avalike bussiliinide teemat arutati Põhja-Eesti Ühistranspordikeskusest Andrus Niliski, Kadri Krooni ja Katrin Hankoga – parandada tuleks info saamise võimalusi bussiliinidest, ühistranspordis võiks olla häälteavitus läheneva peatuse kohta.
Jaanuaris on kavas korraldada noortele jätkuüritus, kus analüüsitakse töögruppides räägitut ja soovitusi, et jõuda konkreetsete ettepanekuteni.
Osaluskohviku korraldusgrupis olid Kuusalu koolist Sanne Säär, õpilasesinduse juht Kärt Kirsimaa ja Allen Larin, Juuli Johanna Aaman, Kristin Mäkiševa, Oskar Paiste, Joosep Mürk, Anett Kirt, Sigrid Sillaste, Jaana Laurend, Mariella Soom, Arthur Sepp ja Mia Sirila. Jan-Erik Voore ja Holger Vitsur olid Haabneeme koolist. Kolga koolist kuulusid meeskonda Grete Tuur, Marten Sestverk, Laura Maria Rohi ja Pille-Riin Plakk.
Noortevolikogu valimised kevadel
Möödunud nädal oli noorsootöö nädal, fookuses olid noorte osalus ja ettevõtlikkus. Noorteinfoportaal Teeviit ning haridus- ja noorteamet kutsusid nädala raames korraldama temaatilisi tegevusi noortele, noorsootöötajatele ja kogukonnale.
Kuusalu vallavolikogu kinnitas novembri alguses valla noortevolikogu põhimääruse. Noortevolikogu moodustamisest hakati rääkima eelmisel aastal Klaara Saare algatusel. Suvel käidi noorteühingute liidu korraldatud suvekoolitusel, järgmine koolitus tuleb detsembris.
Valla noorsootöö koordinaator Krista Allik loodab, et kevadeks on noortevolikogu valitud: „Ka valimised viime läbi koos Kuusalu ja Kolga kooli aktiivsemate noortega. Detsembris tuleb arutelu, kuidas valimised korraldame.“
Sanne Säär sõnab, et noortevolikogus peaks olema mõlema piirkonna õpilasi, kes elavad vallas. Kuusalu ja Kolga kooli õpilaste omavaheline suhtlus on kasvanud tänu kahele osaluskohvikule ja eelmisel sügisel Kuusalu rahvamajas olnud noorte muusikafestivali korraldamisele.
„Koostööd ja ühiseid ettevõtmisi peaks olema rohkem. Aasta varem ei tulnud ükski Kolga koolis 9. klassi lõpetanud noor Kuusalu keskkooli edasi õppima, mindi mujale gümnaasiumisse. Kui omavahel kokku ei puutu, on eelarvamused. Ühised tegevused annavad uusi sõpru. Sügisest õpivad Kuusalus 10. klassis 6 noort Kolgast. Teema, millele peaksime samuti noortevolikogus tähelepanu pöörama, oleks see, kuidas hoida gümnaasiumi lõpetanud noori kodukohas ning milliseid tegevusi neile pakkuda,“ lausub ta.