HELINA PIIBELEHT ja SIIM AKSEL AMER tõid võidutule Harjumaale

2871
Loksa gümnaasiumi õpilased HELINA PIIBELEHT ja SIIM AKSEL AMER ning võidutulest süüdatud küünal, millega toodi tuli kodukanti.

Võidupüha paraadil võtsid presidendilt võidutule üle Loksa noorkotkas ja kodutütar.

Kes vaatas 23. juunil televiisorist võidupüha paraadi, see võis näha, kuidas president Toomas Hendrik Ilveselt võtsid Harju maakonda saadetud võidutule üle Loksa kooli noored – 11. klassi lõpetanud Helina Piibeleht ja Siim Aksel Amer, kes läheb 11. klassi.
Seda, kes tuld vastu võtavad, otsustas Kaitseliidu Harju malev. Siim Aksel Amer jutustas, et nad jõudsid Võrru eelmisel päeval, kohe õhtul algas proov. Ööbiti Kuperjanovi pataljonis. Äratus oli hommikul kell 7, kell 9 anti maakondade noortele esindajatele Tuletooja medal, kaasnes rinnamärk.
Kui president oli tuled süüdanud, noortele tammeistikud üle antud, marssisid kodutütred ja noorkotkad autode juurde, algas sõit oma kodumaakonda.
Harju maakaitsepäev toimus Padisel, nad jõudsid napilt selleks ajaks, kui maavanem hakkas Harjumaa omavalitsusjuhtidele võidutuld edasi andma.
Siim Aksel Amer: „Meile õpetati, et tuleb öelda „Proua maavanem, presidendi antud tule toimetasid kohale Helina Piibeleht ja Siim Aksel Amer. Andsime ka tamme üle.“
Kuna maakaitsepäeva paraadil osalesid Loksa noorkotkad Martti Neidla, Andrei Bekker, Pert Paesüld ja kodutütar Hanna Eliise Kiviberg koos juhendaja Margit Ameriga, sõideti koos tagasi Loksale, kuhu jõuti kella 18.30ks.
„Mul oli kaasas 24tunnine küünal, võtsin võidutule sellega kaasa, kõik said endale jaanitule süütamiseks tule, viisin ka sõbra juurde Hara külla. Õige tuli jäi põlema koju,“ kirjeldas Siim Aksel Amer.
Ta on noorkotkaste tegemistes osalenud alates teisest eluaastast, kui oli ema, isa ja vanemate vendadega laagris ja sai samuti diplomi. Ametlikult kuulub noorkotkaste organisatsiooni 2007. aastast.
Helina Piibeleht Pärispea külast on kodutütar 2010. aastast: „Tule toomine oli väga lahe, süütasime sellega kodus oma pere ja sugulastega enda jaanitule. Kõik olid uhked, et paraadil käisin, päeval vaatasid televiisorist.“