Kuusalu vallavolikogu suunas sadama haldaja enampakkumise tingimuste eelnõu kolmandale lugemisele.
Teisipäeval, 7. septembril oli Kuusalu volikogu istungil teisel lugemisel eelnõu Salmistu sadamaalale hoonestusõiguse seadmiseks ja sadama operaatori leidmiseks. Istungil kuulati ära muudatusettepanekud, kuid hääletusele neid ei pandud, teine lugemine lõpetati ning arutelu jätkatakse volikogu järgmisel istungil.
Enne istungit olid vallamaja ette tulnud meelt avaldama Salmistu ja Valkla küla 35 elanikku, kaasa olid toodud paadid. Paar päeva varem saatsid elanikud volikogu liikmetele ja vallavanematele petitsiooni, kus teatasid, et nad on eelnõu vastu, kuna konkursi tingimustes ei arvestata kogukonna huvide ega ettepanekutega. Salmistu külavanem Indrek Suits oli saatnud enampakkumise tingimustesse lisamiseks ettepanekud, et kohalikel oleks õigus sadama territooriumil renditasuta 4 korda aastas läbi viia küla üritusi, saaksid tulevases sadamahoones kasutada ruume külakoosolekuteks, sadama slipi kasutamine oleks neile tasuta ning sadama territooriumil merepäästele kavandatavat ala jagataks külaseltsiga. Volikogu eelarve- ja arengukomisjon ettepanekuid ei toetanud.
Külarahvast esindanud Indrek Suits ütles istungil volikogule, et nende nõudmine on eelnõu vastuvõtmine edasi lükata, sest külarahvast pole kaasatud.
„Kui võtate praegu vastu otsuse, ei ole asi aus,“ sõnas ta ja selgitas, et vallavalitsuse pakutud eelnõusse on konflikt sisse programmeeritud – hoonestajale on pandud palju kohustusi, seetõttu peab ta sadama teenustele kehtestama kõrged hinnad ning kohalikel kaluritel tuleb hakata merel käimise eest maksma: „Võiksime neid asju rahulikult arutada. Keegi konflikti ei soovi, aga see tekib, kui selle täna sellisel kujul vastu võtate.“
Volikogu liikmete arvamused
Marti Hääl kutsus volinikke mõtlema, mitte mängima koalitsiooni kummitemplit ega ignoreerima kohaliku kogukonna ja külaseltsi soove. Kuna sadam peaks valmima 8. novembriks, on tema hinnangul rahulikult aega külarahvaga rääkida ning panna enampakkumise tingimused kirja nii täpselt, et poleks mitmeti tõlgendamist: „Sellise rapsimisega ei peaks nii olulist, kogu valla maksumaksjate raha eest tehtud investeeringut kellelegi 30 aastaks ära andma.“
Margus Soom arvas, et Salmistu kogukonna tõstatatud hirmud on naabersadamaid vaadates mõneti põhjendatud: „Kaberneeme sadamas on kõrge tara, kõrged teenuste hinnad ja kliendisse üleolev suhtumine, Hara sadamas pead sisenemiseks lunastama pileti. Hea näide on Võsu sadam, kus suhteliselt odavalt rajati sadam ja sadamahoone, kogukond suutis kokku leppida ja korraldab sadamatööd ise.“
Margus Soom soovitas Salmistu kogukonnal leida Kuusalu valla merekultuurihuviliste seas mõttekaaslasi, kui on kindel veendumus, asutada MTÜ või sihtasutus ning hakata ise sadamat haldama. Volikogu koalitsioonil soovitas ta teha istungil 5minutiline vaheaeg ning eelnõu tagasi võtta, kutsuda lisaks Salmistu kogukonnale kogu valla merekultuurihuvilisi ja teema uuesti arutelule panna.
Urmas Kirtsi sõnas, et on Salmistu sadama projekti juures olnud algusest peale ning tema soov on olnud, et sadamat oleks võimalik kasutada, kuid kellelgi ei peaks seal olema olulisi soodustusi. Ta lisas, et sadama operaator peab end ära majandama ning külal on võimalik saada oma tegevusteks vallalt toetust. Veel märkis ta, et vald ei oleks pannud 1,6 miljonit eurot külasadamasse, Salmistul on valla sadam: „Olen alati kogukonna poolt, aga minu kogukond on Kuusalu vald.“
Ta kinnitas, et on optimistlik ja konkursi kaudu leitakse haldaja, kes tahab teha koostööd ka kohalikul kogukonnaga.
Kristo Palu nimetas kõige põhimõttelisema küsimusena slipi kasutamise tasuliseks tegemist ning küsis, miks ei toetatud tema ettepanekut, et slipi kasutamine oleks tasuta kõigile vallaelanikele. Ta märkis, et sadamasse on investeeritud ligi 900 000 eurot maksumaksja raha ja tahetakse tasuliseks teha viimane mereaken, kust kohalikud saaksid oma paatidega merele minna, kuigi on maksumaksjana selle juba kinni maksnud: „Slipp ei ole mingi lisahüve, see on koht, kust paat sisse lasta ja välja tõmmata, ehk viimane koht väga pikal territooriumil, kus see võimalus avalikult üldse veel on. See tahetakse pannakse tara ja luku taha ning teha tasuliseks.“
Ingeldrin Aug ei pidanud põhjendatuks küla või kogu valla rahvale sadamateenuste tasuta pakkumist: „Loomulikult ei saa vastu vaielda, et Kuusalu vald on sadamasse investeerinud, kuid seda peab tegema ka tulevane operaator.“
Enn Kirsman lisas: „Kui eeldame, et operaator saab hakkama, mitte ei paki pärast esimest hooaega asju kokku, peame looma ka tingimused, mille arvelt ta sadamat elus hoiab. Kui ütleme ette, et üks või teine teenus peab olema tasuta, peame Kuusalu valla rahakoti hoidjatena nägema selles ette ka sahtli, millest tehakse väljamakseid, et tasuta jagatavaid hüvesid kompenseerida.“
Ta lisas, et külaseltsi või sadamas seilamisega tegelevaid noori saab sadama tasuliste teenuste eest tasumisel toetada vallaeelarvest.
Enn Kirsmani ettepanekul kuulutati välja viieminutiline vaheaeg. Pärast vaheaega tegi volikogu esimees Värner Lootsmann ettepaneku parandusettepanekuid mitte hääletada, vaid lõpetada teine lugemine ja suunata eelnõu kolmandale lugemisele: „Et vahepeal saaksid vallavalitsus ja volikogu komisjoni liikmed suhelda Salmistu rahvaga ja leida kompromiss.“
Selle ettepaneku poolt oli 11, vastu 6 opositsiooni esindajat. Marti Hääl põhjendas, et selline otsus oli menetluslikult lubamatu, sest parandusettepanekuid ei hääletatud ja teine lugemine tulnuks katkestada.
Parandusettepanekute tegemise tähtajaks hääletati 20. september. Värner Lootsmann tegi vallavalitsusele ettepaneku organiseerida teema arutamiseks külakogukonna esindajatega kokkusaamine, kuhu kaasatakse ka volikogu liikmeid.
Valla ja külaesindajate kohtumine
Salmistu külavanem Indrek Suits nimetas sadama konkursitingimuste otsustamise edasilükkamist väikeseks töövõiduks ning ütles, et külaesindajad ootavad nüüd vallavalitsuse kutset kokkusaamisele: „Valmistame omakeskis ette konkreetsed ettepanekud. Kaalume mõistlikke variante, et meie huvid oleksid kaitstud ja et leiaks ka hoonestaja. Mingil juhul ei soovi tekitada nii suuri lisatingimusi, et hoonestajat ei tulegi. Kuidas teha, et kõik osapooled oleksid rahul, seda peamegi arutama.“
Valla kommunikatsioonispetsialist andis Sõnumitoojale teada, et kohtumine Salmistu külavanema ja külaseltsi esindajatega toimub 20. septembril kell 17.
Salmistu külavanem Indrek Suits: „See on arusaamatu, volikogu eelnõusse tuleb parandusettepanekud ära saata samal päeval, kuid enne valla esindajatega kokkusaamist. See pole siis enam kohtumine, mida ootasime, kus soovisime läbirääkimistega arutelu. Kirjalikult oleme ettepanekuid teinud mitu korda, neid pole arvestatud. Ei saa aru, kas peame need nüüd uuesti esitama.“
Sadam on peaaegu valmis
Vastavalt hankelepingule peab ehitaja OÜ Kaurits andma valmis Salmistu sadama Kuusalu vallale üle hiljemalt novembri alguses. Kuusalu valla arendusspetsialisti Kair Tammeli sõnul on sadam peaaegu valmis, tehakse elektritöid, pannakse valgusteid. Sadama ala on aiaga piiratud ja värav suletud.
Salmistu sadama rekonstrueerimise esimese etapi projekteerimis- ja ehitustööd algasid aasta tagasi septembris. Tööde kogumaksumus on 1 661 280 eurot, millest 790 311,40 eurot on riigi toetus Euroopa Regionaalarengu Fondi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme reservist. Kuusalu vald võttis 870 096,60 euro suuruse omaosaluse katteks pangast laenu.