Kehra alkoholivastane projekt sai avastardi

1115

Alkoholi tarvitamisega seotud probleemid Kehras ei erine Eesti keskmisest.

Neljapäeval, 2. augustil toimus Kõrvemaa puhkekeskuses Eesti Karskusliidu projekti „Alkohol ja kogukond“ esimene Kehra piirkonda puudutav ümarlaud.
Projekti eesmärk on luua koos kogukonnaga lahendusi alkoholi liigtarvitamise vastu. Ümarlauas osalesid Kehrast pärit karskusliidu juhatuse liige Peep Kask, Anija vallavolikogu keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimees Kaarel Aruste, Kehra koguduse pastor Eenok Palm, Annika-Agu Aasrand MTÜst Koostöökoda, Eesti Karskusliidu juht Lauri Beekmann, sisekaitseakadeemia kriminoloogia õppejõud Uno Traat ja Keila piirkonnapolitseinik Madis Melzar.

Ümarlaua eesmärk oli kaardistada alkoholiga seotud probleemid Kehras ja panna paika plaan sügisese alkoholiteemalise nädala läbiviimiseks.

Alkoholi saab liiga lihtsalt
Uno Traat andis ümarlauas ülevaate alkoholi tarvitamisega seotud probleemidest Eestis. Ta tõi välja statistika majandusliku olukorra, kuritegevuse ja alkoholi tarvitamise vahel. Ta ütles, vägivallakuriteod on sageli seotud alkoholi liigtarvitamisega.

Lauri Beekmann rääkis alkoholi liigtarvitamise mõjust kogukonnale ja tõi välja meedia­kajastused alkoholi tarbimise tagajärjel juhtunud õnnetustest ja kuritegudest. Projektijuht nentis, et olukorda peetakse ühiskonnas normaalseks.

Ümarlaua teises pooles keskendusid osavõtjad Kehrale. Nad tõid välja, et statistika järgi ei ole Kehras alkoholi kuritarvitamisega suuremaid probleeme kui Eestis keskmiselt. Nagu paljudes piirkondades, on probleem alkoholi kerge kättesaadavus. Noortele ostavad alkoholi veidi vanemad sõbrad või kasutatakse ostjatena poodide juures jõlkuvaid alkohoolikuid.

Kaasamine ja diskussioon
Ümarlaual osalejad arutasid, mida võtta ette sügisese nädala ja kogu projekti raames. Annika Agu-Aasrand käis välja idee kaasata piirkonna noori erinevatesse projektiga seotud tegevustesse, näiteks plakatite väljapanemiseks erinevatesse kohtadesse. Peep Kask rääkis plaanist korraldada sügisel piirkondlik sügisjooks ning arutles, kuidas oleks võimalik seda siduda projektiga. Kaarel Aruste tutvustas Anija valla turvaplaani koostamise protsessi ning palus karskusliidu panust alkoholiga seotud problemaatikas.

Sügisese nädala raames on kavas erinevad loengud ja filmide näitamine Kehra koolis ning näitused kultuurikeskuses ja spordihoones. Mõte on korraldada noortele kohtumine noormehega, kes on olnud 10 aastat ratastoolis joobes juhtimise tõttu. Samuti pannakse üles plakatid ja jagatakse voldikuid, et tekitada kogukonnas diskussiooni. Korraldajad loodavad teha avaliku ürituse linnakodanikele ning kutsuda esinema kohaliku politseiniku ja esindaja sotsiaalministeeriumist või Tervise Arengu Instituudist tutvustama riigi alkoholipoliitikat.


Statistika
Eestis on 120 000-150 000 alkoholisõltlast ehk ligi 10% elanikkonnast.

80% perevägivalla juhtumitest on toime pandud ebakaines olekus.

Eelmine artikkelRaasikul rünnati meesterahvast
Järgmine artikkelKuusalu ja Sipoo vald tähistasid 20. sõprusaastat