Augustis etenduva ajaloolise näitemängu autor on Peningi mõisa omanik ARVO HAUG.
Paar nädalat tagasi alustas tänavu 75. tegutsemisaastat tähistav harrastusnäitlejatega Salme Teater suvelavastuse „Matsmõisnik“ lugemisproove. Teatri juubelihooaja tähistamiseks valitud näitemängu tegevus toimub Põhjasõja-aegses Eestis – Baranoffide suguvõsale kuulunud Peningi mõisas. Näidendi „Matsmõisnik“ autor on Peningi mõisa praegune omanik Arvo Haug. Lavastab Salme Teatri peanäitejuht Kristjan Arunurm.
„See on esimene suvetükk, mida teeme oma teatri nime all, seni on meie näitlejad osalenud teiste teatrite suvelavastustes. Otsustasime sellega tähistada Eesti vanima järjepidevalt tegutsenud harrastusteatri juubelit, ühtlasi tõstame au sisse Peningi vana mõisa ajaloo,“ sõnas teatrijuht.
Näidendi tegevus toimub von Baranoffidele kuuluvas Penningsby mõisas ajal, mil Läänemere maid valitseb Rootsi kuningriik, kuid Venemaa tsaar Peeter Esimene hakkab Eestimaa hõivamiseks intriige punuma.
Lisaks Salme Teatri näitlejaile teeb „Matsmõisnikus“ kaasa kutseline näitleja Eero Spriit, kes kehastab peategelast, mõisnik Johann von Baranoffi. Esietendus Peningi mõisas on augustis.
Peningi mõisa praegune peremees Arvo Haug ei mäleta täpselt, millal „Matsmõisiku“ kirjutas, see võis olla üle kümne aasta tagasi, ilmselt oma 70. sünnipäeva paiku. Ta rääkis, et idee sai juttudest-müütidest, mida pärast Peningi mõisa ostmist mõisa ning Baranoffide suguvõsa kohta luges ja kuulis: „Uurisin mõisa ajalugu ja sellest see lugu sündis. Mõis oli üle kahesaja aasta Baranoffide suguvõsa oma. Baranoffid olid krimmitatarlased, kuid Eestisse tulid Rootsist. Kuigi olen näitemängus ajalugu omatahtsi väänanud ja kasutanud nimesid, mis pole päris täpsed, on see üldjoontes õige lugu. Ka see, et Peeter Esimene olevat käinud Baranoffide tütre Anna Barbara pulmas.“
„Matsmõisnik“ lavastati esmakordselt kümme aastat tagasi, kui Valgamaal tähistati Riidaja mõisa juubelit. Kohalik näitetrupp mängis seda vaba-õhutükina vaid ühe korra. Autor andis näidendi välja raamatuna ja seal on ka fotod Riidaja etendusest. Näidend lisati Eesti Teatri Agentuuri näidendite andmebaasi, ilmselt sealtkaudu on selle aastate jooksul leidnud mõnigi harrastusteatri lavastaja, kes on Arvo Haugi poole pöördunud sooviga „Matsmõisnik“ lavale tuua: „Ütlesin neile, et mingit autoritasu ei taha, annan kõik õigused muuta tegevuskohta või osalisi vastavalt sellele, kus mõisas mängivad. Kinnitasin, et ei taha nende muudatusi näha, saatku vaid kutse, kus ja millal etendus toimub. Aga kutseid pole tulnud.“
Eelmisel aastal helistas Arvo Haugile Salme Teatri peanäitejuht ja ütles, et soovib „Matsmõisniku“ lavale tuua. Kristjan Arunurm meenutas, et 2018. aasta kevadel, kui pidasid teatrirahvaga Kalamaja päevade ajal väikest kohvikut, läks Arvo Haug nendega rääkima ja jutuajamise lõpuks lubas saata oma näidendi. Järgmisel päeval olnud „Matsmõisnik“ Salme teatri valvelauas.
Kristjan Arunurm võttis kolm aastat hiljem, eelmisel sügisel, Arvo Haugiga ühendust ja teatas, et soovib tema kirjutatud näitemängu lavastada, aga ei tea, kus mõisas võiks seda mängida. Ta ei teadnud, et „Matsmõisniku“ autorile kuulub Peningi mõis.
„Ma polnud seal kunagi käinud, aga kui Arvo Haug oma mõisa välja pakkus, tundus see ideaalne võimalus. Sõitsime vaatama ja oligi otsustatud. Peningi mõis on mõnusalt rustikaalne ja väga teatraalne mängupaik, mitte liiga valmis ega liiga palju ettekirjutav atmosfäär. Ja see on üks väheseid mõisaid, kus on lava,“ rääkis lavastaja.
Armusuhted ja poliitilised intriigid
Salme Teater kirjutas „Matsmõisniku“ lavastuse jaoks veidi pikemaks ja dramatiseeris teatripäraseks. Lisati tegelasi, nende seas ka Peeter Esimese tollane armuke, hilisem keisrinna Katariina I, kellele Peeter 1723. aastal pärast ostmist Peningi mõisa kinkis. Kõik põhitegelased on Kristjan Arunurme kinnitusel autentsed ja ajastusse sobivad.
Näitmängu tegevus toimub Rootsi aja lõpus, 1704. aastal: „Seda on nimetatud kuldseks Rootsi-ajaks. Kuldne oli see talupoegadele. Liivimaa-Eestimaa alad, muuhulgas ka Peningi mõis, olid Rootsi kuninga valitsemise all ning kuna Rootsi riigikassa oli üsna tühi, olid talupojad pärisorjusest vabaks antud. Meie laulus „Kungla rahvas“ lauldakse just samast kuninga rahvast kuldsel Rootsi ajal. Mõisnikelt võeti sel ajal mõisad ära, nad olid tehtud oma mõisates rentnikeks. Siis tuli Peeter Esimene pakkumisega, et annab neile mõisad tagasi ja teeb talupojad uuesti pärisorjadeks,“ jutustas lavastaja.
Ta lisas, et tükis on suhtedraamat, armusuhteid, intriigitsemist, ka poliitikat: „Ehkki tegevus toimub aastal 1704, võiks see sama hästi toimuda tänapäeval, poliitilised mängud on samasugused.“
Publikule jutustatakse ka põnevaid pärimuslikke lugusid. Üks neist, kes teab, kas legend või mitte, räägib, et barankad said nime mõisapreili Anna Barbara hüüdnimest Baara Anka.
Peningile läheb Salme Teater „Matsmõisniku“ esimesi proove tegema maikuus, südasuvel on seal kavas pikem prooviperiood, etendused on augustis. Tükki on kavas mängida 10 korda.