Film on pandud vaatamiseks Kuusalu Kroonika
Facebooki-lehele.
ÜLLE TAMM
Kuusalu valla tänavuse kroonikafilmi tegijaks valitud MTÜ Kuusalu Kroonika avalikustas eelmisel nädalal sotsiaalmeedias dokumentaalfilmi, milles räägitakse Eesti nõukogudeaegse esimese ja ainsa sõjafilmi „Inimesed sõdurisinelis“ võtetest Kolgakülas. Dokfilm kajastab kaks aastat tagasi, 2018. aasta septembri alguses Kolgakülas toimunud kokkutulekut, kus meenutati 50 aasta möödumist sõjafilmi valmimisest. Meenutuste ilmestamiseks on dokumentaalfilmi lisatud mängufilmist neid katkendeid, mis on üles võetud Kolgaküla jalgpalliplatsil ja selle lähedal metsas. Film kestab ligi 43 minutit.
Kuusalu Kroonika juht ja operaator-režissöör-monteerija Raul Valgiste, kes on viimastel aastatel teinud Kuusalu vallas ja ka naaberomavalitsustes toimunud ettevõtmistest kümneid kroonikavideoid, nimetab „Inimesed sõdurisinelis. 50 aastat hiljem“ oma esimeseks dokumentaalfilmiks: „Mind kutsuti Kolgakülasse kokkutulekut salvestama. Kui hakkasin hiljem materjali üle vaatama, sündis mõte teha sellest eraldi film. Sain Eesti Filmi Instituudilt loa kasutada mängufilmi katkendeid. „Inimesed sõdurisinelis“ valmimisloos on huvipakkuv see, et ideoloogiline heitlus ei käinud ainult ekraanil, vaid ka kaadri taga ning mängufilm oleks võinud isegi tegemata jääda.“
Dokumentaalfilmis on talletatud helimehena aastaid tagasi Kolgakülas võtetel osalenud Enn Säde kirjeldus, kuidas Moskvast tuli nõudmine filmimine lõpetada, kuid režissöör Jüri Müür ei lõpetanud. Mängufilmis on tolle aja kohta väga julgeid dialooge, samas ka pealesunnitud ehk sundstseene, et film saaks nõukogude-ajale ideoloogiliselt sobiv.
Dokfilmis on filmikriitik Jaak Lõhmuse jutt sellest, et Eestis on kokku tehtud vaid neli sõjafilmi. Esimene oli 1927. aastal „Noored kotkad“. Mängufilm „Inimesed sõdurisinelis“ jäi ainsaks nõukogude ajal tehtud Eesti sõjafilmiks. Taasiseseisvunud Eestis on valminud „Nimed marmortahvlil“ ja „1944“.
Jaak Lõhmus juhtis tähelepanu sellele, et „Inimesed sõdurisinelis“ lõpeb ilma kohustuslike venekeelsete sõnadeta „Konets filma“, polnud ka eestikeelset kirja „Filmi lõpp“. Põhjendus oli, et lugu läheb ju edasi.
Filmikriitik märkis, et tol ajal osati kirjutada ridade vahele, praegu on mängufilmi „Inimesed sõdurisinelis“ huvitav vaadata sellest lähtepunktist.
Kolgakülas osales kokkutulekul ka näitleja Evald Aavik, kes mängufilmis oli leitnant Aava rollis. Evald Aavik räägib, kuidas võtted kestsid Kolgakülas 80 päeva, tema osales 31 päeval.
Näitlejad elasid siis Loksal, sõidutati bussiga võteteks kohale. Filmi tehniline meeskond elas Kolgakülas.
Dokumentaalfilmis kõnelevad sõjafilmi võtetest veel Kolgaküla elanikud Anu Adamson, Paul Laasik ja Helges Mändmets.