
Raasiku rahvamaja Ernesaksa saalis on 2. detsembrini Raasiku ja Haapsalu harrastuskunstnikest lasteaiaõpetajate tööde näitus. Ligi 40 eksponeeritud maali hulgas on kõige rohkem töid varem Raasikul, viimased neli aastat Haapsalus elavalt ja töötavalt Maarika Lekarkinilt. Lisaks saab näha Raasiku lasteaia endise õpetaja Signe Stokase ja õpetaja abi Irina Haavisto ning Maarika Lekarkini praeguste töökaaslaste Riima Velbre ja Else Altvälja maale.
Maarika Lekarkin hakkas maalima 2013. aastal, kui töötas Raasiku lasteaias: „Olin natuke nii-öelda sahtlisse maalinud, siis jäin direktor Linda Wrobelile vahele. Ta nägi üht mu tööd ja küsis, kas neid on veel.“
Pärast lasteaias toimunud näitust leppis Linda Wrobel Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vagaga kokku ja 2015. aasta kevadel oli rahvamajas Maarika Lekarkini esimene personaalnäitus „Ema pärlid“. Kaks aastat hiljem avas ta koos kolleegide Signe Stokase, Irina Haavisto ja Liis Liivamägiga Raasiku valla 25. sünnipäevaürituste raames rahvamajas ühisnäituse „Kodu“ ning samal sügisel kohalikus raamatukogus luulest inspireeritud näituse „Vaikne hetk luules ja pildis“.
2018. aastal kolis Maarika Lekarkin perega Haapsallu. Veel enne seda oli ta lubanud, et ühisnäitusi jätkatakse.
„Kuid Raasiku lasteaias olid suured muutused ja minul võttis uude kohta sisseelamine aega. Seejärel tuli koroona,“ põhjendas Maarika Lekarkin, miks kulus kolmanda ühisnäituse avamiseni mitu aastat.
Näituse teema „Ma jutustan sulle loo…“ lepiti kokku kevadel: „Kindel teema annab maalimiseks mingi lähtekoha. Praegu Raasikul eksponeeritud tööd on kõik tehtud selle näituse jaoks. Seekord näitame oma maalide kaudu iseennast, iga pilt räägib meist midagi.“
Maarika Lekarkinil on näitusel maalid pojengidest ning lastest ja nende emotsioonidest. Tänavu Raasiku lasteaiast pensionile jäänud õpetaja, kunstiakadeemia haridusega Signe Stokas jutustab oma lugu akvarellidega maalitud looduspiltide kaudu. Irina Haavisto plakatlikel maalidel on suured naisprofiilid.
Haapsalus julgustas Maarika Lekarkin maalima ka sealse töökaaslase Else Altvälja: „Talle väga meeldisid mu tööd, ütles, et hea meelega maaliks ka ise. Ütlesin siis, et võta pintsel ja maali. Kui midagi elus tahad, siis tee, mitte ära tunne, et oleksid võinud teha.“
Else Altväljalt on näitusel kaks maastikupilti, paar maali on ka Haapsalu Tarekese lasteaia direktorilt Riima Velbrelt.
„Meie eesmärk pole näidata kõrget taset või olla suured kunstnikud, kuigi oleme maalinud ilmselt piisavalt hästi, kui meie töid on ka endale tahetud. Õpetajatöös on peale rõõmude ka palju pingeid, tuleb leida väljund, et end läbi ei põletaks. Mind on palju aidanud mõte, et õpetajana jaksamiseks saan ka ise midagi ära teha,“ sõnas Maarika Lekarkin.
Ta lisas, et teda ja teisi näitusel osalevaid lasteaednikke ühendab võimalus väljendada end kunstis.
Lasteaiaõpetaja kunstinäitust algataja kiitis ka maalinäituse avamisel 5. novembril esinenud kandleõpetaja Piret Sternhofi väikeseid ja suuri kandlemängijaid: „Tore, et nende hulgas on ka täiskasvanuid, kelle jaoks see oli esimene esinemine. Nii nagu meie jaoks on maalimine see, mis aitab positiivsust hoida, on nende jaoks kandlemäng.“
Maarika Lekarkin on kindel, et lasteaiaõpetajate maalinäitused jätkuvad ka edaspidi. Kokku on lepitud, et järgmise näituse teema sõnastab Signe Stokas, ilmselt on teema seotud tunnetega. Tõenäoliselt valmib uus näitus tuleval kevadel ning seda eksponeeritakse Haapsalus.