1. detsembrist saab kroone eurodeks vahetada Loksa pangakontoris

2788

Swedbanki pangabussis ja SEB Panga postipankades vahetatakse kroone eurodeks alates 1. jaanuarist.


Swedbanki Loksa kontori tellerid KATRIN PÕLDVER ja IRINA SEROŠTANOVA soovitavad tuua krooni mündid panka varakult, kui võimalik, siis detsembri alguses.

Kolmapäevast, 1. detsembrist algab seoses eurole üleminekuga 1. jaanuarist 2011 Eesti kroonide ümbervahetamine eurodeks. Meie piirkonnas saab sularaha vahetada Swedbanki kontoris Loksal – see on jäänud ainsaks Ida-Harju pangakontoriks.

Sõnumitooja uuris Swedbankist, kas Loksa kontor töötab detsembrikuus seoses raha vahetamisega kauem. Samuti tahtsime teada, kas ja kuidas korraldatakse eurole üleminekuga seoses Swedbanki pangabussi töögraafikuid.

Swedbanki europrogrammi koordinaator Hanno Hussar vastas, et Loksa kontor töötab eurole ülemineku perioodil tavapärastel aegadel esmaspäevast reedeni kell 10-17. Enne jõulupühi ja 31. detsembril on lühendatud tööpäev, kontor suletakse kell 14.

Alates 1. detsembrist saab Loksa kontoris ja ka teistes sularahateenuseid pakkuvates pangakontorites vahetada krooni paberraha euro paberrahade vastu keskkursiga – 1 euro võrdub 15, 6466 krooni. Vahetatakse tasuta, teenusraha ei võeta.

Hanno Hussar lisas, et Swedbank alustab sularahaautomaatide eurodega täitmist 30. detsembri õhtul, valdav enamus automaate täidetakse 31. detsembril. Euroga täidetud automaadid suletakse ajutiselt ning kroone need enam ei väljasta. Seetõttu on soovitav eelistada aasta viimastel päevadel kaardimakseid. Automaadid hakkava eurosid väljastama 1. jaanuari esimestel tundidel.

Pangabuss jaanuaris ka Raasikule
Swedbanki pangabuss käib praegu paaril-kolmel korral kuus Kuusalus ja Kehras. Seal saab detsembri lõpuni sisestada krooni paberrahasid sularaha sissemakse automaati, kroonid jõuavad inimese pangakontole ning need muutuvad 1. jaanuarist automaatselt eurodeks.

Ajavahemikul 3.-17. jaanuar pannakse pangabuss Hanno Hussari sõnul tööle ka erigraafikuga, mis tähendab, et igale poole lisatakse täiendav külastusaeg ning sel päeval hakkab pangabussi teller sularaha vastu võtma. Kroonid kantakse kliendi kontole ja sealtsamast sularahaautomaadist on pangabussis võimalik võtta välja eurosid. Pangabussis toimub vahetamine samuti tasuta. 

Paika on pandud juba ka rahavahetuse ajad meie piirkonnas – pangabuss on 4. jaanuaril Kuusalus kella 11.45-14.15 ja Kehras kella 15.15-18.15. Aegviidus peatub pangabuss rahavahetuseks 12. jaanuaril kella 11.30-13.30 ning Raasikul 14. jaanuaril kella 12.15-14.45.

Müntide vahetamisest
Hanno Hussar märkis veel, et sularaha vahetamisega ei ole kiiret, seda saab pangakontorites teha tasuta kuni 30. juunini 2011 ning hiljem tähtajatult Eesti Panga organiseeritud kohtades. Küll aga on kiire kodus olevate müntide ümbervahetamisega, sest praegu käibel olevaid münte loetakse selleks seadistatud masinatega, need seatakse 1. jaanuarist ümber ning siis võtab müntide lugemine pikemalt aega, nende kandmine kontole toimub maksimaalselt kahe nädala jooksul.

Hanno Hussar: „Kui tahetakse kroonid vahetada käes­oleva aasta jooksul, siis soovitame viia oma kroonid pangakontole esimesel võimalusel detsembri alguses. Kaval on ühe kontorikülastusega kõik pangaasjad ära ajada – viia kontole krooni mündid ja paberraha, osta soovi korral euromüntide stardikomplekt, vaadata üle senised lepingud ja küsida vajadusel nõu. Kõige mugavamalt said eurole ülemineku ettevalmistused tehtud need, kes viisid oktoobri alguspoolel kodus oleva krooni paber- ja metallraha pangakontole. Varem eurole üle läinud riikide kogemus on näidanud, et väga paljud inimesed soovivad tulla oma rahaasju ajama europäeva vahetus läheduses, mis paratamatult tekitab pangakontorites järjekordi. Ka Eestis on aasta lõpus järjekorrad pangakontorites paratamatus.”

Ta tuletab veel meelde, kui aasta lõpust jääb krooni sularaha üle, ei tasu muretseda, sest 1.-14. jaanuarini kehtivad sularahas paralleelselt Eesti kroon ja euro, maksta saab kauplustes mõlemas rahas, vahetusraha antakse tagasi valdavalt eurodes.

Loksa kontoris küsijaid palju
Swedbanki Loksa kontori teller Katrin Põldver rääkis, et münte käiakse vahetamas päris usinalt ning on ka numismaatikuid, kes küsivad euromüntide stardikomplektide ostmisvõimaluse kohta.

Rohkem uurivad eurole ülemineku toiminguid venekeelsed inimesed. Tahetakse teada, kas pangakontol arvestatakse raha ümber teenustasuta ning milline on vahetuskurss. Uuritakse ka raha vahetamise tähtaegu.

Loksa pangakontor teenindab peale Loksa piirkonna rahva ka Kuusalu ja Võsu kandi inimesi, kaugemad kliendid käivad Vergist.

SEB Panga postipangad postkontorites
Ajavahemikul 1.-15. jaanuar saab Ida-Harjus krooni sularaha teenustasuta eurodeks vahetada ka Eesti Posti postkontorites tegutsevates postipankades Arukülas, Aegviidus, Kehras, Kuusalus, Raasikul, Jüris ja Kostiveres.

Eesti Posti kodulehel internetis on kirjas, et ühe kliendi kohta vahetatakse postipangas päevas kuni 1000 eurot. Postkontorid on siis avatud iga päev, kellaajad võivad erineda tavalistest lahtiolekuaegadest ning nendest teatatakse postkontorite infostendidel.

Eelmine artikkelTurbuneeme külas oli teele kukkunud puu
Järgmine artikkelPidu „Alavere noorte heaks 2010“ tõi sisse üle 6000 krooni