
Möödunud sügisest tegutseb Raasiku tervisekeskusega samas hoones vallaelanikele eriolukordadeks ajutise elamispinnana mõeldud ruumides päevakeskus erivajadustega inimestele. Seal pakuvad oma valla inimestele tegevusi sotsiaaltööspetsialist Anna Karula ja tegevusjuhendaja Aide Lember. Ühiselt tehakse erinevaid käelisi tegevusi, mängitakse lauamänge, arutletakse päevateemadel, valmistatakse lihtsamaid toite ja küpsetisi, käiakse koos Jõelähtme valla päevakeskuse noortega väljasõitudel.
Raasiku päevakeskus on avatud viiel tööpäeval kell 10-13. Praegu käivad seal kolmel päeval nädalas kohalik noormees Joonas ja Arukülas elav Kaarel, kahel päeval nädalas veel üks meesterahvas.
„Nad on pärast kooli lõpetamist olnud 7-10 aastat kodus. Neil kõigil on väga tore pere, kuid pere ongi olnud nende peamine suhtlusringkond. On hea, et nüüd on neil võimalus siin käia, nad on väga sotsiaalsed. Lisaks annab see nende peredele võimaluse võtta natuke aega ka iseendale,“ ütles Anna Karula.
Psüühilise erivajadusega inimestele suunatud pilootprojekt
Päevakeskus on üks osa pilootprojektist ISTE ehk „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses“. Raasiku vald liitus projektiga, mida rahastab Euroopa Sotsiaalfond, 2020. aasta sügisel.
„Eesmärk on toetada psüühilise erivajadusega inimesi, korraldada toetavaid tegevusi, mis aitavad saada iseseisvamaks ja parandavad nende võimalusi ühiskonnaelus kaasa lüüa,“ selgitas Anna Karula, kes läks kaks aastat tagasi Raasiku vallavalitsusse tugiisikuks, möödunud sügisest on sotsiaaltööspetsialist ja ISTE projekti juhtumikorraldaja.
Üks esimesi, kes projektiga liitus, oli nüüd päevakeskuses käiv Joonas: „Raasiku vallas puudusid sotsiaal- ja päevakeskus, pidime Joonasele võimaluse leidma mujal. Ta hakkas paar korda nädalas osalema Jõelähtme valla päevakeskuse tegevustes.“
Möödunud kevadel liitus ISTE projektiga Kaarel, ka tema hakkas käima Jõelähtme valla päevakeskuses. Kui Raasiku vallas tekkis kolmas huviline, ei olnud Jõelähtme päevakeskusel võimalik naabervallast enam nii palju soovijaid vastu võtta.
„Siis leidsime, et mõttekas on ISTE projekti loogilise jätkuna teha erivajadustega inimestele ka oma valda päevakeskus ning hakkasimegi Raasikul toimetama,“ lausus Anna Karula.
Projektiga veel teenuseid
ISTE projektis saavad osaleda vähemalt 16aastased erivajadusega inimesed kuni vanaduspensioniealisteni: „Abi ja tegevusi saame selle kaudu võimaldada raske, sügava või püsiva kuluga psüühilise erivajadusega, sealhulgas nii psüühilise haigusega kui intellektihäirega inimestele. Abivajaja ei tohi samaaegselt saada erihoolekande- või rehabilitatsiooniteenuseid. Projekti kaudu on võimalik toetada ka nende pereliikmeid.“
Projektis osalejaile pakutakse teraapiaid vaimse tervise toetamiseks, nad saavad käia psühholoogi psühhiaatri, füsioterapeudi, kliiniline psühholoogi ja teiste spetsialistide juures. Selleks teeb vallavalitsus projekti raames koostööd kümnekonna MTÜ või ettevõttega, kes neid teenuseid osutavad.
Esimesel aastal taotles Raasiku vald projektis osalemiseks 5 kohta, mullu 10, käesoleval aastal saavad projektis osaleda 15 inimest.
„Viis uut kohta on veel vabad. Kes soovib osaleda, peaks andma vallavalitsusse teada. Teeme hindamise, mis valdkonnas on toetamist vaja. Osalejale on kõik projekti raames saadavad tegevused tasuta. Päevakeskuse tegevustes osalemiseks ei pea olema ISTE projektis. Kui näiteks meie vallas on liikumispuudega inimene, kes ei vasta ISTE projektis osalemise kriteeriumitele, kuid soovib siiski meiega liituda, on ta päevakeskusesse ikkagi teretulnud,“ rääkis Anna Karula.
Ta lisas, et kevadel on päevakeskuse ruumides kavas teha värskendusremont ning plaan on ka sealseid tegevusi täiendada.