
Raasikul ja Arukülas, kus rida- ja korterelamute ehitamine käis juba enne eriolukorra kehtestamist, jätkus see ka koroonakriisi ajal.
„Öeldakse, et halbadel aegadel tuleb tegeleda investeeringutega. Tahamegi olla valmis selleks, kui jälle on head ajad,“ ütleb Raasikule ridaelamuid ehitava Tilford Capitali juhatuse liige Raul Altmäe.
Kahasse kohaliku ettevõttega Rassa Ehitus valmis Tilford Capitalil talvel esimene kümne korteriga ridaelamu, kevadel alustati nelja järgmise majaga, milles on kokku 19 korterit. Kuuendat, samuti kümne korteriga maja ehitab OÜ Kodu Kinnisvaraarendus. Koroonakriisist hoolimata elamuarendus Raasikul ei seiskunud: „Muidugi mõtlesime esialgu, mis nüüd saama hakkab. Aga kui oleksime töö seisma pannud, oleks ehitusfirma leidnud mõne muu töö ja kes teab, millal oleksime saanud jätkata.“
Raul Altmäe sõnul andis kindlust see, et esimese maja korterite müük läks väga hästi – kümnest vaid üks on veel müümata. Kuigi notaris käidi oste-müüke vormistamas pandeemia ajal, ei loobunud ükski ostja.
„Praegu läheb kõik plaanipäraselt, jätkame täistuuridel, järgmiseks kevadeks loodame kõik majad valmis saada. Ostjate huvi on arusaadavalt leigem, inimestel on veel hirmud tuleviku suhtes, nad ei julge praeguses ebakindlas olukorras pangalaenu võtta. Kuid meil pole müügiga kriitiline, sellega hakkame tegelema sügisel, kui majakarbid kinni. Me ei ehita üürikinnisvara, pigem kodusid ning kodusid on inimestel ju ikka vaja.“
Tilford Capitali juht usub, et koroonakriis võib pealinna lähiümbruses arendajatele olla mõneti isegi kasulik, kuna piirangute ajal said inimesed aru, et kitsas korteris karantiinis olla ei taha: „Sellega võib kaasneda suurem huvi väljaspool Tallinna asuvate majade või ridaelamubokside vastu.“
Ka Arukülla kortermaju ehitava Alleks Ehituse tööd pole vahepealne kriis mõjutanud.
„Oleme kogu aeg ehitanud, ei saanud isegi aru, et midagi oleks olnud teisiti,“ sõnab ettevõtte juhatuse liige Svetlana Nagornaja.
Alleks Ehitus on tänavu Tallinna maantee äärde ehitanud korraga kahte 17 korteriga elamut. Neist esimene on valmis, selle korterid olid Svetlana Nagornaja sõnul juba aasta tagasi broneeritud, nüüd ostetakse neid välja, mitte ükski soovija pole broneeringut tühistanud. Ehitusjärgus majale, mis valmib aasta pärast, pole korterite broneerimist veel välja kuulutatud.
Kehra elamuarendus seisab
Kehra Lille elurajoonis, kuhu on kavandatud 28 elamukrunti, on enamikul kruntidest vee- ja kanalisatsiooni sisevõrk valmis, kuid maju pole ehitama hakatud. OÜ Lille Arendus juhatuse liige Sven Suurväli ütleb, et kuni koroonakriisini oli potentsiaalsete klientide huvi täiesti olemas, jõuti teha ka mõned broneerimislepingud, kuid kriisi ajal huvi eramute või elamukruntide vastu rauges.

„Mõnel potentsiaalsel kliendil on reaalselt ostujõud kahanenud. Ka pangad on tõstnud oma konservatiivsuse astet nii eraisikutele eluasemelaenude andmisel kui äriprojektide rahastamisel. On tõsine küsimus, millises mahus ja millise tempoga jätkata. Peame jälgima turutrende, nende põhjal saame otsustada, kuid väga kaua sellega venitada ei saa,“ tõdeb ta.
Kõige positiivsema stsenaariumi korral jätkub Lille elurajooni arendus täismahus, teine võimalus on ehitusmahtu vähendada: „Loodan, et sellist olukorda ei tule, kus arendus teadmata ajaks täiesti seisma jääb. Sellisel juhul peaksime broneeringutasud tagasi maksma.“
Kehra Aia tänava 12 maaüksusele kolme 15 korteriga kortermaja kavandava OÜ Saaremaa Konverents omanik ja juht Tullio Liblik kinnitab, et plaanist pole loobutud, kuid praegu on hoogu maha võetud.
„Ehitusload on kõigi kolme maja jaoks olemas. Plaanin, et tuleme septembris-oktoobris asja juurde tagasi. Soovime kvaliteetselt ehitada, aga ehk juba soodsama hinnaga, sest tõenäoliselt ehitushinnad pisut langevad. Kui saame finantseerimise korda ja ehitajaga normaalse lepingu, hakkaksime kohe tegema. Kuna Kehrasse pole 40 aastat ühtegi korterelamut ehitatud, linn on elujõuline, kohalike huvi olemas, siis hea meelega katsetaks alguses ühe majaga kohe kindlasti,“ kõneleb ta.
Koobaste elurajoon Kuusalu ja Kiiu vahele
Kuusalu vallas on algatatud kümneid detailplaneeringuid, enamasti eramute ehitamiseks. Uued asumid eramute või suvemajadega on rajatud mereäärsetesse piirkondadesse Salmistu, Valkla, Mäepea, Põhja, Sõitme külasse.
Uusi kortermaju Kuusalu ega Kiiu alevikku viimasel ajal ehitatud pole. Uuemad on kümmekond aastat tagasi valminud Uus-Käli kolm ridamaja Kuusalu küla külje all ning Kolga aleviku ääres Nõlvaku kinnistule roost ja savist ehitatud ridamaja, mis ei ole lõplikult valminud. Uus-Käli ridaelamuboksid leidsid kiirelt omaniku. Nõlvaku kinnistule kavandatava Tasakaalukodu ridamaja kortereid ei ole ära müüdud.
Kiiu ringtee lähedusse Lilleoru kinnistule on vastavalt detailplaneeringule kavandatud peale ärimaakruntide ka neli kortermaja, mida pole ehitama hakatud.
Kõige uuem planeering on Koobaste elurajoon, mis on kavandatud 9,85 hektarile Kuusalu kooli staadioni kõrvale, hõlmab ka Kiiu endise gaasijaotusjaama maa. Kuusalu vallavalitsus kinnitas Koobaste detailplaneeringu paar nädalat tagasi. Koobaste Arendus OÜ kavandab rajada sinna 10 elamumaa krundile korterelamuid ja ridamaju, kokku planeeritakse kortereid 150 perele. Esmalt peab Koobaste Arendus OÜ vastavalt vallavalitsusega sõlmitud kokkuleppele ehitama välja planeeringuala teede- ja tehnovõrgud.
Koobaste Arendus OÜ juht ja omanik Peeter Rüngas ei osanud veel Sõnumitoojale öelda, millal täpselt alustatakse planeeringuala väljaehitamisega. Lähiajal hakatakse maa-ala krundistama ja tehnovõrke projekteerimga.
Kuusalu valla planeeringute spetsialist Kadi Raudla kommenteerib, et kuigi Kuusalu on merevald ja varem omas kodu valikul suurt tähtsust mere lähedus, siis viimasel ajal on küsitud vallavalitsusest, kas oleks pakkuda Kiiu-Kuusalu lähedal elamukrunte. On hakatud vaatama, kui kaugel asuvad koolid, lasteaiad, teenindusettevõtted, millised on transpordiühendused pealinnaga: „Arendajad ütlevad, et ehitushinnad on meil samad, nagu on Tallinnas, aga kortereid sama kõrge hinnaga müüa on keeruline. Väga loodame, et ka Kuusalu valda hakatakse kortermaju ehitama. Kiiu areneb praegu jõudsalt, Kuusalu alevikus kortermajade jaoks maad eriti ei ole, aga loodetavasti hakatakse Kiiust arendama uut kaasaegset elukeskkonda.“