
Neljapäeval, 1. juunil oli Raasiku rahvamaja õuepaviljoni ees teist korda Aruküla huvialakeskuse Pääsulind ja Raasiku rahvamaja koostöös sündinud noortebändide festival Musafest, kus tänavu astusid lisaks Aruküla huvialakeskuse Pääsulind bändiringide õpilaste ja vilistlaste ansamblitele üles ka Tallinna Laagna gümnaasiumi bändid. Esinesid veel Pääsulinnu akordioni- ja puhkpilliõpilased ning Raasiku kooli tantsutüdrukud. Festivali lõpetas ansambli Põhja-Tallinn vähendatud koosseis.
Festivali avasid Pääsulinnu ettevalmistusklassi ja esimese klassi õpilased, seejärel esinesid vaheldumisi Pääsulinnu õpilaste bändid Särav Silm, GrassHoppers, Moositüdrukud, 5 PLUSS, The Matrix, Power ja Imelised Raasikult, No Jahhss! ja Koolibri Arukülast, Laagna gümnaasiumi bändid SteelSleaves, In A Boat ja Miks Mina? Tallinnast, Aruküla noortebänd Mustad Pantrid ja Raasiku noortebänd Kahwel. Musti Pantreid juhendab Juhan Trump, Kahwel on välja kasvanud Pääsulinnu bändiringist alguse saanud ansamblist Bubbles, mida juhendas Liis-Marii Vendt, kes on ka kõigi Musafestil esinenud koolibändide juhendaja.
Pääsulinnu solfedžo- ja bänditundide õpetaja ning ka Laagna gümnaasiumis bändiringe juhendav Liis-Marii Vendt oli teist korda toimunud Raasiku Musafesti peakorraldaja. Eelmisel aastal oli see üks tema lõputöö osa Otsa-kooli jätkuõppes. Sügisel tõi esimene Musafest talle Raasiku valla aasta kultuuritegija tiitli. Ta kinnitas, et see ei pannud peale kohustust ettevõtmist uuesti korraldada.
„Oleksin nagunii tahtnud oma bändiringide lastele teha õppeaasta lõpukontserdi. Kuna festival lastele eelmisel aastal väga meeldis, küsisid nad juba sügisel, kas sel aastal tuleb uuesti. Ütlesin, et muidugi tuleb,“ rääkis Liis-Marii Vendt.
Tänavu kutsus ta esinema ka oma linnakooli bände, et noored muusikud saaksid üksteist näha ja kuulda eri stiile: „Õpetan veel Gustav Adolfi muusikakoolis, seal on mul kaks bändi, tahtsin ka neid siia, kuid neil oli samal päeval kontsert.“
Pääsulinnu koolis on pilliõpilastel kord nädalas bänditund, kus nad hakkavad kohe bändi tegema. Enamasti mängib igaüks seal pilli, mida ta muusikakoolis ei õpi. Lapsed ise valivad, mis pilli keegi hakkab mängima ning ka bändi repertuaari. Kõige keerulisem on juhendaja sõnul leida lauljaid, üksi ansambli ees esinemine nõuab rohkem julgust kui pillimäng.
„Head lauljad on väga tahetud, seepärast esineb meil mõni laulja mitmes koosseisus,“ sõnas Liis-Marii Vendt.
Bändis osalemine tuleb tema kinnitusel kasuks ka erialapilli õppimisel – trummi või rütmiinstrumendi mängimine arendab rütmitunnetust, koosmängimine õpetab üksteist kuulama ja teistega arvestama. Lisaks saavad bändis mängijad väärtuslikke esinemiskogemusi.
Enne tänavust festivali korraldas Liis-Marii Vendt õpilastele Raasiku rahvamajas kahepäevase bändilaagri, kus koos temaga õpetas noori ansambli Little Mess laulja, laulu- ja tantsuõpetaja Johanna-Elise Kabel. Endast ja oma Eurovisioni-kogemusest käis rääkimas Tanja Mihhailova-Saar.
Esimesel Raasiku Musafestil aasta tagasi kimbutas vahepeal vihmasadu. Tänavu oli kuiv, kuid ilm väga tugeva tuule tõttu külm: „Kindlasti oleks rahvamajas olnud mugavam, aga tahan, et Musafest toimuks väljas, see tekitab festivalivaibi ning lapsed saavad tunda, mida tuleb kogeda, kui hakkadki muusikaga tegelema – esineda tuleb igasugustes tingimustes, ka väga kehva ilmaga. Nagu üks mu bändilaulja ütles – väga raske oli laulda, sest tuul tuli kogu aeg kurku.“
Ilmast hoolimata jäi Liis-Marii Vendt festivaliga väga rahule: „Tore, et kuulajaid oli palju ja tundus, et neile meeldis. Üks mu õpilane Laagna gümnaasiumist sai Põhja-Tallinnaga trummi mängida, see oli 13aastasele kutile kindlasti väga lahe võimalus.“
Liis-Marii Vendt kinnitas, et soovib Raasiku Musafesti teha tulevalgi aastal. Ka Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga arvas, et sellest võiks saada iga-aastane traditsioon.