Laupäeval, 4. juunil toimus Pirita velodroomil 23. Tallinna võimlemispidu „Õhus on liikumist“. Peol esinenud rohkem kui 1500 võimleja, tantsija ja akrobaadi hulgas olid ka Aruküla ja Aegviidu kollektiivid. Raasiku valda esindasid Aruküla rahvamaja võimlemisrühmad Tähesära I ja Tähesära II ning emade-beebide rühm, Aruküla põhikooli tütarlaste võimlemisrühm Särasilm ja rahvamaja rahvatantsurühm Lapulised. Anija vallast käis peol Aegviidu rahvamaja võimlemisrühm.
Tänavuse võimlemispeo pealavastaja oli Maris Nõmmistu ning kuna 2023 on liikumisaasta, oli ka võimlemispidu pühendatud liikumisele. Veidi üle tunni kestnud peo proloogis moodustasid võimlejad muruväljaku keskele vaaterattast inspireeritud liikumisratta. Võimlemiskavade teemad olid kepikõnnist rallisõiduni. Neid esitasid vaheldumisi eri grupid: naised 1, naised 2, mudilased, 1.-4., 5.-12. klassi lapsed ja noored ning segarahvatantsurühmad. Aegviidu rühm ning Aruküla Tähesära I tegid kaasa kõnnikeppidega kavas „Kõnnime kauniks“. Tähesära II etendas koos teistega ratsasportlasi, neil olid käes pikad torud, mis imiteerisid takistussõidu takistusi. Kava lõpus moodustasid „ratsasportlased“ väljakule hobusepea. Aruküla noored võtsid osa tantsust „Sillad põlevad“, mis on ka tänavuse noorte tantsupeo kavas. Emad-isad koos beebide või väikelastega esitasid kava „Rõõmsalt koos liigume“. Lapulised koos teiste rahvatantsijatega tantsisid „Rohuaia reilendrit“ ja „Padepolkat“. Peo finaal oli ühiskava, platsil olid kõik peol osalenud 1500 võimlejat, tantsijat ja akrobaati.
Postimehe veebilehel oli peo otseülekanne. See on ka järelvaadatav, näha ei saa vaid neid tantse, mis on kavas ka juuli alguses toimuval laste- ja noorte tantsupeol.
Arukülast esinesid ligi 60 võimlejat, tantsijat, titat
Aruküla võimlejate juhendaja Garina Toomingas osales võimlemispeol oma esimese naisrühmaga 4 aastat tagasi. Igal aastal on mõni rühm lisandunud, tänavu käisid Arukülast peol 5 kollektiivi. Lisaks naiste ja tüdrukute võimlemisrühmale tantsisid võimlemispeol esmakordselt emade-beebide rühm, mida juhendab Riin Kibin, ning segarahvatantsurühm Lapulised, kelle juhendaja on Reet Hänikene.
Garina Toomingas rääkis, kui eelmise aasta võimlemispeol sai teada, et Arukülas elav Riin Kibin osaleb emade-laste rühmas Viimsis, kutsus teda Arukülla beebirühma juhendama. Sügisel alustanud emade-beebide võimlemisrühm esines esmakordselt paar nädalat tagasi Raasiku valla laulu- ja tantsupäeval ning võitis seal südameid. Pealinna võimlemispidu oli nende teine avalik esinemine.
„Lapuliste naisi kutsusin võimlemispeo rahvatantsuplokki juba üle-eelmistel aastal, kui segarühma mehed valmistusid meeste tantsupeoks. Siis nad ei soovinud tulla, kuid tänavuseks võimlemispeoks andsid rahvatantsijad mulle oma jah-sõna,“ ütles Garina Toomingas.
Ta jutustas, et võimlemispeoks valmistumine algas jaanuaris, kui juhendajatele anti õppematerjalid ning rühmad said kord nädalas toimuvatel kokkusaamistel hakata kavasid õppima. Aprillis-mais olid ülevaatused ning pühapäevasele peole eelnesid alates reedest ühisproovid Pirital: „Pidu oli väga ilus, igal võimlejategrupil olid eri värvides ja erinevad kostüümid. Ka kujundid, mis esinejad murule tegid, olid väga ägedad.“
Peol osalenud Aruküla koolitüdrukute 7. klassi võimlemisrühm harjutab koos teist aastat. Kaks naisrühma, kummaski 8 naist, on nüüdseks on juba nii populaarsed, et soovijad on
ootejärjekorras: „Üks naine õppis kodus omal käel kaks kava selgeks, et saaks meiega Harjumaa põlvkondade peol Kehras puudujat asendada.“
Erinevalt rahvatantsijaist tuleb võimlemispeol osalejail igal aastal osta uued esinemisriided.
„Kuni naistel on tahtmist, nii kaua neid ostame ja pidudel käime. Järgmisel aastal täitub meil viis aastat,“ sõnas Garina Toomingas.
Tema eesmärk on pääseda oma võimlejatega 2025. aasta üldtantsupeole.
Aegviidu naiste projektirühm
Aegviidust käisid võimlemispeol 8 naist, nende hulgas ka rühma juhendaja Annika Noor.
Võimlemisrühma liige Lilja Piibeleht-Tarassov rääkis, et nemad on võimlemispeol osalenud alates 2015. aastast, vaid üks kord on vahele jäänud. Tänavune oli Aegviidu naiste jaoks seitsmes pidu.
„Alguses oli meil segarühm. Hiljem, kui rahvatantsuhuvilisi naisi oli rohkem kui mehi, tegime naisrahvatantsurühma. Võimlemispidudel hakkasime käima, et saada väljakukogemust. See on hea treenimiskoht,“ lausus ta.
Tänavu alustas Aegviidus uue juhendaja käe all täiesti uus naisrahvatantsurühm, varem sega- ja naisrühmas tantsinud naised tulid jaanuaris kokku vaid selleks, et osaleda võimlemispeol.
Lilja Piibeleht-Tarassov: „Oleme sel aastal niiöelda projektirühm. Kaheksa naist tulid kokku ja kuna keskendusime ainult võimlemispeole, polnud suurt survet – oli vaja ainult üks kava selgeks õppida ja saime võtta lõdvemalt. Hästi mõnus oli.“
Võimlemispeo kavaga esinesid Aegviidu võimlejad koos Aruküla rühmadega ka nädal varem Kehras toimunud Harjumaa põlvkondade peol.