
Neljapäeval, 6. mail kuulutati välja Eesti tänavused edukamad minifirmad, mille liikmed on põhikooli 7.-9. klassi õpilased. Eestis sel õppeaastal registreeritud 85 minifirmast valiti esitatud aruannete põhjal veebi vahendusel toimunud finaali 9, neist kaks Raasiku koolist. Finaalis tuli minifirma liikmetel vestelda žüriiga ning oma ettevõtet ja tooteid tutvustada.
Žürii kuulutas välja kolm auhinnalist kohta, jagati ka eripreemiaid. Kolmanda koha ning Büroomaailma eripreemia hea müügitulemuse eest pälvis Raasiku kooli 8. klassi noormeeste minifirma TE3M, mis valmistas ja müüs tualettpaberihoidjaid ja kommipuid. TE3Mi liikmed on Markus Laas, Tom Gabriel Prokopenko, Marten Sikut, Magnus Sikut ja Karl Erik Välba, nende juhendaja Maarja Sikut.
„Need on noored, kellest saavad tulevikus sariettevõtjad – kui võimalust näevad, nii hakkavad tegutsema,“ ütles Raasiku minifirma liikmete kohta võistlust korraldava Junior Achievement Eesti arendusjuht Epp Vodja.
Ta kiitis, et noormehed oskasid võimalusi väga hästi ära kasutada ning muutsid toodangut vastavalt sellele, kuidas oli nõudlust. Epp Vodja kinnitas, et on sarnast asja minifirmade puhul varem kogenud vaid ühe korra ning selles minifirmas tegutsenu võitis nüüd Ajujahi.
Raasiku koolist finaali valitud minifirma S.C.R liikmed Isabel Summel, Marta Marie Roosimägi, Karmen Oll ja Lee Paidu valmistasid kangastest patsikumme. Tüdrukuid juhendas Liisi Gussak.
Edu taga suur töö
Raasiku koolis sel õppeaastal 8. klassil kord nädalas toimunud ettevõtlusõppe tunni raames pidid kõik õpilased tegema minifirmat, kokku oli neid 7.
„Super, et kaks pääsesid Eesti parimate sekka. Julgustasin üht minifirmat veel kandideerima, kuid nad ei soovinud. See on õpilastele päris suur eneseületus,“ lausus ettevõtluse õpetaja Marge Aasalaid.
Ta uskus, et TE3Mi saadab võistlusel edu: „Selle taga oli väga suur töö. Detsembris tegid kahel päeval nädalas toodangut ning käisid väga palju müümas. Maarja oli nendega alati kaasas.“
Juhendaja Maarja Sikut rääkis, et kuna pojad Marten ja Magnus olid nende koju WCsse teinud pikast pulgast ainulaadse tualettpaberirullide hoidja, tekkis idee hakata ka minifirmaga neid tootma: „Viisin poisid Soodlasse raielankidele puuoksi korjama. Kooli töö-õpetuse klassis koorisid need ära, lihvisid, tegid augud tikkude jaoks, mis hoiavad rulle eraldi. Osa oksi värvisid, osa katsid tõrvaõliga. Kaunistuseks lisasid pitsi ja nööri, riputamiseks panid oksa külge takunööri või keti.“
Tualettpaberirullide hoidjaid valmistasid noormehed kokku 17. Loodeti, et see on toode, mida saaks laatadel hästi müüa. Paraku jäid laadad ära ning müüa tuli esialgu Facebooki lehe kaudu, detsembris hakkasid TE3Mi liikmed käima Raasiku ja Aruküla OTTi müügipäevadel.
Esimese kommipuu, mille tüvena kasutati samuti raielankidelt korjatud oksa ning võraks käsitööpalli ja liimiti kommid, valmistasid noormehed oma õpetajale jõulukingiks. Kuna neid hakati tellima, tegid miniettevõtjad kahes suuruses kommipuid kokku 46 tükki. Ka neid müüdi peamiselt taluturul.
Maarja Sikut kiitis, et poisid on olnud tublid ja valmis tegutsema, ta ei ole pidanud neid utsitama. TE3Mi tegevjuht Markus Laas tunnistas, et kuigi alguses ei olnud minifirmas osalemisest vaimustuses, hakkas pärast esimesi ettevõtluse tunde meeldima koos kaaslastega millegi valmistamine ning soov teenida suveks taskuraha. Toodangu tegemisest tunduvalt raskem oli nende mahamüümine, tõdes ta. Minifirma loomisel panustas iga liige 10eurose algkapitaliga. Võistluse finaalis said noormehed öelda, et TE3Mi käive oli 1641 eurot ja kasum 843 eurot.