Kolga Gäng võitis Kuusalu külade kümnevõistluse

2836

Kuusalu valla külade esimesest kümnevõistlusest võttis osa 15 võistkonda.


Esimese ja teise koha võistkonnad said võrdselt punkte, ent Kolga Gäng oli kahe alavõiduga parem – võidud võrkpallis ning lauatennises.

Kuusalu valla külade kümnevõistlus toimus taasiseseisvumispäeval, 20. augustil Kuusalu spordikeskuses ja kõrvaloleval staadionil. Võistlejaid oli 216, lisaks kohtunikud ning pealtvaatajad, kokku ligi kolmsada inimest. Korraldas Kuusalu Matkaseltsing, rahastas Euroopa Liidu LEADER programm – seltsing taotles MTÜ Arenduskoda kaudu programmist toetusraha, lubati 32 830 krooni.

Idee algataja ja elluviija Anu Kirsman Kuusalu Matkaseltsingust ütles, et jäi toimunuga rahule: „Kirjutasin projekti arvestades, et võistlema tuleb umbes kümme võistkonda. See on vahva, et tuli rohkem. Aktiivsemalt panid end kirja Loksa kandi külad, seal on seltsielu hoogsam. Aga hea, et peale alevike võistkondade olid esindatud ka mõned külad Kuusalu poolt. Tore, et väikesed külad, nagu Parksi ja Kalme, olid võistkonna kokku pannud. Kõige viimasena liitus Saunja küla, kus arvati, et nad on end ammu kirja pannud ja päev enne selgus, et polegi.”

Külavanem, riiklik lepitaja ja vallavolikogu liige Henn Pärn tõdes, et Kalme küla eest oli võistlejaid väljas sama palju, kui on talusid: „Kuigi võistkonnad võisid olla suuremad, saime kokku kümmekond inimest. Mõni pidi tegema mitut ala. Oluline on, et pered, kes kaasa tegid, on ettevõtlikud ning sporditegemine kuulub nende elu juurde. Külade spordipäev on äärmiselt vajalik, liidab rahvast.”

Andres Allmägi, kelle pere moodustas poole Parksi küla võistkonnast, sõnas, et kõige suurem töö oli külarahvale helistada ja mitmu korda meelde tuletada, et ikka tuldaks kohale – köieveoks oli vaja leida viis naist.

Võistkonnad võisid olla kuni 16liikmelised. Võrkpalli 6liikmelises tiimis pidid mängima kolm meest ja kolm naist, köieveos osalema 10 võistlejat ning nõue oli sama – naisi ja mehi olgu pooleks. Veel võeti mõõtu individuaal­aladel: kabe, sangpommi rebimine, korvpalli vabavisked, lauatennis, sajakiloste jooks, mobiiltelefoni vise, auto vigursõit ning kalapüük.

Eesti Ekspressi kunstnik Aivar Juhanson Saunjast tõdes, et põlved ja käed värisesid, kui lauatennises võistlema hakkas: „Pole ammu spordivõistlustel osalenud, sportlik ärevus tuli sisse. Äge ettevõtmine, võiks jääda traditsiooniks.”

Kala püüti Rummu järve ääres
Võistkonnad saabusid  20. augustil Kuusalu spordikeskuse juurde kella 9ks. Õngitsejad olid selleks ajaks oma võistluse ära pidanud.

Kalapüügiks koguneti Rummu järve äärde hommikul kella veerand kuueks, kaasas enda õng ja sööt. Kohtunik Enn Kirsman rääkis, et igaks juhuks käisid korraldajad päev varem samas kohas kalu söötmas – nii loodeti neid võistluskoha juurde meelitada.

„Kui kell kuus õnged vette pandi, oli esimene kala kohe käes, selle sai noor võistleja Mihkel Plakk. Ja siis hakkas kalu veel tulema. Kõige suurem saak oli seitse kala, need püüdis Jüri Kirsman, kuigi tema ei võitnud, sest kalad polnud suured, ta sai viienda koha. Võitis Valter Sirtse Kolgakülast. Lõpetasime kell 7.50. Kokku püüti 29 kala, millest enamik lasti pärast kaalumist järve tagasi. Kõige tähtsam on, et inimesed tutvusid omavahel ning kaugemalt rahvas sai juurde uue kalapüügikoha, Loksa poole rahvas ei teadnudki, et selline koht on olemas,” rääkis Enn Kirsman.

Vigursõidu auto vahetati välja
Vigursõit oli plaanis korral­dada Kahala autoremondifirma Vanaposti masinaga, kuid see suri proovisõidul välja. Kohtunik Heinar Hurt tõi kodust teise masina. Kuna oli sõitjaid, kes ärevusest tegid ootamatuid manöövreid, näi­teks panid edasiliikumiseks sisse tagumise käigu, sai auto kohati kõvasti vatti, kuid pidas vastu. Heinar Hurt kommenteeris, et sõitis sellega lõpuks spordikeskuse ette ja polnud viga. 

Kuusalust 3 ja Kiiust 2 võistkonda
Võistkondades oli palju noori ja lastega peresid, aga ka keskealist rahvast ning pensionäre. Eakamad tegid kaasa kabes ja lauatennises. Kuusalu alevik kui valla suurim asula oli esindatud kolme võistkonnaga – rahvasuus nimetati neid tagaküla (Kuusalu Tagahoov) ja eesküla (Kuusalu All Stars) ning noored sportlased (Kuusalu Ehitaja). Kiiu kui suuruselt järgmine alevik oli väljas kahe tiimiga – Kiiu korteriühistu Oja 4 üks pere ja sõbrad ning noored jalgpallurid koos fännidega (FC Kiiu). Kolga alevik sai kokku ühe võistkonna (Kolga Gäng), kuid see-eest oli valik tugev ning saavutati üldvõit.

Juminda küla eest võistelnud Melika Kindel kiitis, et kümnevõistlus pani tegutsema ka alevike inimesed – seal on raskem kogukonda käivitada.

Janek Teinlum Jumindalt: „Loodan, et see kümnevõistlus saab Kuusalu vallas traditsiooniks. Küladel on aasta aega trenni teha. Parim selle juures on osalemise rõõm, võistlus liidab külasid.”

Kõige kauem kestis, kruvis pingeid üles  ja küttis emotsioone võrkpall. Anu Kirsman selgitas, et see on mäng, mida on suveti paljudes külades aastaid harrastatud , ning kinnitas, et võrkpall peaks kindlasti ka edaspidi jääma võistluste kavasse.

Põnevust andis juurde asjaolu, et tugevaid võrkpallimehi on külades piisavalt, puudu jäi naistest. Et mitte kõrvale jääda, võistles Suurpea võrkpallivõistkonnas külavanem Õie Kivi ja Saunja küla eest kutsuti mängima Leili Reimann.

Võistluspäev kestis kella 18ni. Kes soovis, võis veel käia spordikeskuse saunas.


Tulemused
1. koht Kolga Gäng (kapten Erik Järvi), 2. Kuusalu All Stars (Krista Kukk), 3. FC Kiiu (Renate Kiigske), 4. Kolgaküla Loomult Võitjad (Kaido Padar), 5. Kaberla Ei Murdu (Aivar Pärnasalu), 6. Juminda Julged (Ago Katvel), 7. Päris-Suur-Pea (Õie Kivi), 8. Kuusalu Tagahoov (Reelika Paul), 9. Viinistu United (Reesi Kuslap), 10. Kiiu Oja 4 (Karol Rahuoja), 11. Parksi küla (Andres Allmägi), 12. Kalme Kanged (Aigi Reinomägi), 13. Saunja küla (Mart Reimann), 14. Kuusalu küla (Andres Kirsila) ja 15. Kuusalu Ehitajad (Timmo Lilium).

Esimesele kolmele võistkonnale pani Kuusalu Spordikeskus välja auhinna – kahetunnine poole saali kasutusvõimalus või jõusaali-ujula külastamine spordikeskuses. Neljanda koha auhind on saalihoki naiskonnalt kahetunnine saalihokitreening. Kõige viimane ja 2. koha võistkond võivad järgmiseks korraks välja vahetada ühe individuaalala kokkuleppel kohtunike koguga. Üldvõitja ja võistlusalade parimad said karika.

Alade parimad: võrkpall – Kolga Gäng, köievedu – Kuusalu Tagahoov, kabe – Jüri Kirsman (Kaberla Ei Murdu), sangpomm – Keio Soidla (Kuusalu Ehitajad), 100 kg jooks – Ott Riiel (Viinistu United), telefonivise – selle ala maailmameister Timmo Lilium (Kuusalu Ehitajad), õngitsemine – Valter Sirtse (Kolgaküla Loomult Võitjad), auto vigursõit – Ardo Virula (Kolgaküla Loomult Võitjad), lauatennis – Kalev Uiboupin (Kolga Gäng), korvpalli vabavisked – Rainer Blond (FC Kiiu).

Eelmine artikkelVäikebuss kraavis
Järgmine artikkelLoksa I keskkooli tipptase – lõpukirjandiga Eestis 8. koht