
„Meie õpilasmalevlased olid väga töökad ja tublid. Külades kiideti ning ka meie rühmajuhtidena oleme tehtuga ja noorte endiga rahul. Tagasiside noortelt oli, et nemadki olid meiega rahul,“ kommenteeris Kuusalu õpilasmaleva rühmajuht, valla noorsootöö koordinaator Krista Allik.
Kuusalu õpilasmaleva 15-liikmeline rühm töötas kahe nädala jooksul, 1.-12. juulini Kuusalu valla paljudes kohtades. Rühmajuhid olid peale Krista Alliku veel noorsootöötajad Anna-Liisa Gebruk ja Elsbeth Link.
Noorte tööandja oli Kuusalu vallavalitsus, töökohad valis ja töövahenditega varustas valla teede- ja majandusspetsialist Madis Praks. Vald maksis töötasu miinimumpalga ulatuses – 4.86 eurot töötatud tunni eest. Esmalt töötati neli tundi, siis oli lõunasöök, noori toitlustas Kuusalu alevikus Peensalu Köök. Järgnesid mitmesugused ühistegevused.
Kokku 9 tööpäeva jooksul värviti valgeks Kuusalu Jussikese lasteaia ja keskkooli ning Kiiu korvpalliplatsi ülekäiguradade tähistused. Rohiti Kuusalu spordikeskuse ümbrust.
Kuusalu noortekeskuses Köstri majas tehti suurpuhastus – korrastati ja sorteeriti kappe, pesti aknad, seinad, laed ja muud pinnad.
Saunja küla bussipeatus värviti roheliseks ja kaunistati Kuusalu kihelkonna triibumustriga.
Rohkesti oli puitpindade immutamist. Õpilasmalevlased immutasid Kuusalu, Kiiu, Kolga korvpalliplatse ja Kõnnu, Valgejõe, Vanaküla, Nõmmeveski, Parksi, Suurpea, Kasispea, Leesi bussipeatuseid, samuti Joaveski, Nõmmeveski, Loo, Pärispea, Pudisoo sildu ning Salmistu paadisilda. Ka immutasid nad Andineeme laudteed, pinke ja riietuskabiini, Kolga-Aabla külaplatsi pinke, Vihasoo linnuvaatlustorni ning Valgejõe külapatsil kiike, puidust katusealuseid laudade ja pinkidega.

Noored kujundasid ühiselt endile Kuusalu õpilasmaleva tänavuse embleemi.
Paljud ühistegevused olid seotud mere ja kriisiteemadega. MTÜ Salmistu Paadimees ja Lahemaa Mereklubi juhendamisel käidi merel päästmist harjutamas ning tehti parve- ja paadisõite.
Vaadata ja õppida oli rohkelt ka ekskursioonil Tallinnasse Revali Merekooli, kus neile tutvustati päästevarustust ning sai simulatsioonide abil kogeda tormist merd ja helikopteri vintsiga päästmine.
Allan Laine juhendas Kuusalu rahvamajas noortele joogat, eelkõige venitusi ja enda lõõgastamist. Anne Tuulik tegi Tsitre rannas vibulaskmise koolituse.
Rühmajuht Krista Allik: „Kuusalu õpilasmaleva tänavune teema oli kriis. Kirjutasime projekti, saime haridus- ja noorsooametilt õpilasmaleva korraldamiseks toetust 978 eurot, rahaga toetas ka Kuusalu vald. Ka tänavu kasutasime noorte sõidutamiseks Kuusalu Hoolela ja Kolga Kooli väikebusse.“
Ta rääkis tehtud tööde kohta, et nimekirja koostas Madis Praks, rühmajuhid koos noortega valisid, mis järjekorras neid tehti.
„Seekord sai kihelkonna triibumustri Saunja bussipeatus. Oleme malevlastega mitmel aastal külade bussipaviljone samamoodi üle värvinud ja triipudega kaunistanud. Kui kusagil on veel laudadest ehitatud bussipaviljon, mida me pole üle värvinud, siis andke teada, värvime tuleval malevasuvel.“
Tahtjaid oli Krista Alliku sõnul tänavu rohkem, kui oli võimalik noori rühma võtta, seetõttu tuli hilisematele registreerijatele ära öelda.
„Meid piirab see, et liikuda saame kahe väikebussiga, kogu rühm tuleb nendesse mahutada. Tänavu tegid õpilasmalevlased heakorratöid avalikus kasutuses olevates kohtades, teisi tööandjaid polnud. Kui Kuusalu vallas on ettevõtjaid, kes tunnevad, et suvel võik õpilasmalevlased appi võtta, andke endast märku, saaksime tulevaks aastaks tööplaani võtta,“ sõnas ta.