
Saku suurhallis 25.-26. novembril toimunud maailma suurimal robootikafestivalil Robotex International, millest võttis osa ligi 2900 võistlejat 28 riigist, osalesid ka Pikavere mõisakooli robootikaringi noored: Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpilane Mattias Viirma, Raasiku põhikooli õpilane Pjotr Pitšugin ning Pikavere mõisakooli 5. klassis õppivad Johannes Nõmper ja Tristan Thomas Suurkuusk. Mentorina oli kaasas Jagnar Moor Raasiku koolist.
„Lego sumo võistlus, milles meie poisid osalevad, on juba nii populaarne, et võistlejate arvu püütakse piirata sellega, et esmakordselt tehti sinna pääsemiseks Eestis eelvõistlused,“ selgitas Pikavere robootikaringi juhendaja Karri Urban.
Lego sumos tuleb Lego originaalosadest ehitada robot ja võistlusel oma robotiga vastase robot sumoringist välja tõugata.
Eestis oli rahvusvahelisele Robotexile pääsemiseks sügisel neli piirkondlikku eelvõistlust. Tallinnas toimunud Põhja-Eesti eelvõistlusel osalesid Pikaverest 6 võistkonda, kolm nooremas ehk alla 14aastaste vanuserühmas ning kolm vanemas ehk vähemalt 14aastaste vanuserühmas: „Vanemas rühmas on meil üheliikmelised võistkonnad, need noored suudavad juba rohkem iseseisvalt toimetada. Nooremate võistkonnad on kaheliikmelised, et koormust jagada.“
Pikavere kuuest võistkonnast pääsesid rahvusvahelisele finaalvõistlusele kolm: Mattias Viirma ja Pjotr Pitšugin vanemas ning Johannes Nõmper ja Tristan Thomas Suurkuusk nooremas vanuserühmas. Reedel, 25. novembril toimunud Robotex Internationalil jaotati võistlejad alagruppidesse, neid oli nooremas vanuserühmas 9, vanemas 13. Alagrupis oli keskmiselt 5 võistlejat, järgmisse ringi pääsesid iga alagrupi kaks paremat. Pikavere kõik kolm võistkonda said alagrupist edasi finaalvõistlusele – Mattias Viirma oma algrupi võitjana, kaks võistkonda alagrupi teisena. Edasi jätkus võistlus kahe kaotuse süsteemis ehk võistleja, kelle robot oli kaotanud kaks matši, langes edasisest konkurentsist.
„Teistel tulid kaotused kiiremini, Mattias sai finaalis kauem mängida. Ta langes välja väga napilt, viimases lahingus olid tema ja vastase robotid väga tasavägised. Matšivõidu saamiseks tuleb koguda vähemalt kaks punkti ehk võita kaks katset. Mattias esimese katse võitis, kuid kahes järgmises tõukas vastase robot tema oma matilt välja,“ rääkis Karri Urban.
Ta selgitas, et Lego roboteid arendatakse pidevalt edasi, vastavalt sellele, milline on eelmise võistluse võitnud robot: „Hakatakse katsetama, kuidas seda võita. Näiteks eelmise aasta Robotexi selles võistlusklassis võitnud robot tänavu enam poodiumile ei jõudnud. Käesoleval aastal domineerisid hoopis robotid, millel olid küljes nöörid, nende abil sai vastaste robotid juba eemalt viia tasakaalust välja. Niisugused robotid võitsid mõlemas vanuserühmas. Sellise lahenduse oli välja mõelnud Küprose meeskond.“
Küpros oli Robotexil ka üks suurema osalejate arvuga riik, sealt oli võistlejaid rohkem kui 100. Enam-vähem sama palju olid võistlejaid ka Lõuna-Koreast ja Türgist.
Pikavere robootikaringi noorte Robotexil saavutatud kohad pole teada, lõpp-protokolle pole veel avalikustatud. Kuigi poisid langesid finaalis välja, jälgiti võistlusi lõpuni, et näha, millised on tugevamad robotid ning hakata seda arvestades valmistuma järgmisteks võistlusteks.
„Meil tekkisid juba koju sõites esimesed ideed, kuidas Robotexil domineerinud robotit võita. Lisaks saime palju uusi kontakte, sealhulgas kutse sõita tuleval kevadel oma Lego robotitega võistlema Rumeeniasse. Kas õnnestub minna, ei tea, võistlus on ühes väikeses linnas, kuhu pääsemine on logistiliselt paras väljakutse, samuti on selleks vaja leida raha,“ sõnas Karri Urban.
Ta juhendab Pikavere koolis robootikaringi alates 2011. aastast: „Selle ajaga on auhinnakappi kogunenud päris palju karikaid. Ringi noorimad on lasteaia viimase rühma lapsed. 1.-2. klassi õpilased käivad kogu klassiga robootikas, siis on niiöelda põhja ladumine. Kui põhiasjad selged, hakkavad lapsed ka võistlustel osalema, enamasti 4.-5. klassis.“