
Kahekordsest olümpiavõitjast kõneleva lavastuse „Palusalu“ nimiosas on Noorsooteatri näitleja, Viinistult pärit MIHKEL TIKERPALU.
Poolteist nädalat tagasi võõrustas Voose Päikesekodu Anija vallas professionaalidest ja harrastusnäitlejatest seltskonda, kes tutvus seal septembris esietenduva uue näitemängu tekstiga ja arutles rollide üle, mida hakatakse täitma.
„Suvel on igaühel aega oma tekstiga tegeleda, tihe prooviperiood Voosel algab augustis,“ sõnas näitemängu „Palusalu“ autor, Piibe Teatri juht Arlet Palmiste.
Nagu pealkiri reedab, on see lugu kahekordsest olümpiavõitjast Kristjan Palusalust, kellele riik kinkis 1936. aastal pärast suuri võite talu Pillapalus: „Kristjan Palusalu on Eesti läbi aegade üks suurimaid sportlasi. Panna Saksamaal Hitleri silme all sakslane finaalis selili – see oli väikese rahva jaoks oluline märk. See, et ta võitis Berliini olümpiamängudel kaks kulda, oli ilmselt kogu maailmale suur üllatus. Ja usun, et eestlaste jaoks on tema saavutused tänaseni väga olulised.“
Arlet Palmiste selgitas, et näitemäng, milles on nii valu kui huumorit, kõneleb peamiselt Kristjan Palusalu elu sellest perioodist, millest on väga vähe teada, need on sõjajärgsed aastad: „Kuigi algab ikkagi olümpiavõidust, näitame seda ekraanilt, samuti, kuidas rahvas teda kodus vastu võttis. Näitame, kuidas kangelane sündis, seejärel hääbus ja kuidas ta lõpuks sai uuesti kangelaseks.“
Kui Kristjan Palusalu 1941. aastal Punaarmeesse mobiliseeriti, põgenes ta Karjalas koos paari kaaslasega üle rindejoone Soome poolele ning paar kuud hiljem saadeti tagasi Tallinnasse.
„Sõja-aja redutas ta oma talus Pillapalus, huvitaval kombel ei tiritud teda enam armeesse. Sõja lõppedes hakkasid venelased muidugi kohe Palusalu vastu huvi tundma ja viisid ta vanglasse,“ rääkis autor.
Vene armeest deserteerunud ja soomlaste poole läinud mehed said vähemalt „25 pluss 5“ aasta pikkused karistused Siberi vangilaagrites, kuid Kristjan Palusalu lasti millegipärast umbes poolteist aastat hiljem vanglast välja: „Miks, ei tea ka need, kes on tema elu lähemalt uurinud. Arvatakse, et kuna ta oli rahvuskangelane ning iidol, siis kardeti, et tema hukkamisele järgneksid suured meeleavaldused. Pärast vabanemist käis ta koos Johannes Kotkasega kolhoosides maadlust tutvustamas. Ehk öeldigi talle, et kui tahad, siis ela, aga teed seda, mida meie ütleme.“
Kõige rohkem ainest ammutas Arlet Palmiste näidendi kirjutamisel Paavo Kivise raamatust Kristjan Palusalu kohta. Üht-teist sai ka arhiivimaterjalidest ja ajakirjanduses ilmunust.
„Materjali pole vähe, kuigi tema isiku suurust arvestades võiks seda olla palju rohkem. Aga ilmselt on siin seos sellega, et ta oli väga kinnine, ajakirjanikke ei sallinud, intervjuusid anda ei tahtnud,“ sõnas autor.
Osades nii profid kui harrastusnäitlejad
„Palusalu“ lavastab Jaanus Nuutre, kes tõi eelmisel aastal lavale Piibe Teatri tüki „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. Nimiosalist Kristjan Palusalu hakkab mängima Noorsooteatri näitleja Mihkel Tikerpalu, kes oli peategelase rollis ka mullu Anija mõisa aidas etendunud näitemängus. Kuigi võrreldes Kristjan Palusaluga on Mihkel Tikerpalu Arlet Palmiste sõnul kiitsakam, on tegu väga sportliku näitlejaga – Mihkel Tikerpalu tegeleb triatloni ning maratonijooksuga.
„Ütlesin, et tehku sügiseni iga päev sada kätekõverdust, küll siis vormis on. Ta lubas teha,“ ütles Arlet Palmiste, kes peab lavastuses Mihkel Tikerpaluga maadlema, kuna täidab teise maadluskuulsuse, Johannes Kotkase rolli.
Kristjan Palusalu abikaasa Ellenit mängib samuti eelmisel aastal Anija-etenduses kaasa teinud Liis Haab: „Näidendis olen ta naise rolli natuke suuremaks kirjutanud. Ta käis vanglasse pakke viimas ja palumas, et mees lahti lastaks, võitles tema eest. Samas ei tea, võib-olla ei kirjutanudki suuremaks, ehk hoopis vastupidi, kirjutasin rolli õigeks. Sest mul on jäänud mulje, et kuigi Palusalu oli suur ja tugev, olid kodus püksid tema õblukese naise jalas. Vähemalt kirjelduse järgi oli naine üsna tugev isiksus, samas kui Palusalu tüüpilise eestlasena oli suhteliselt kinnine.“
Professionaalsetest näitlejatest teeb lavastuses kaasa veel Riho Rosberg, kes kehastab Palusalu kimbutavat NKVDlast. Teistes rollides on harrastusnäitlejad, nende hulgas ka Salme teatri peanäitejuht Kristjan Arunurm ja Heidi Pähn, kes mõlemad tegid kaasa ka Anija-tükis.
„Palusalu“ lavastuses kasutatakse väga palju videoekraani – massistseenides on laval vaid üks-kaks inimest, rahvamassid kuvatakse kolmele seinale.

Voosele poolkogemata
Piibe Teater toob kõik oma lavastused välja eri paikades, enamasti seal, kus varem pole teatrit tehtud. Palusalu-tükki oli esialgu plaanis mängida Pillapalus, kus asub sangarile olümpiavõitude eest kingitud asundustalu, kuid seal ei olnud sobivat saali. Teine mõte oli Kõrvemaa matka- ja suusakeskus, kuid ka seal tulnuks ehitada lava või püstitada telk.
„Täiesti kogemata jõudsime Voosele. See on küll veidi eemal ja omaette, kuid samas vana iidne küla, mis sobib ideaalselt lavastuse atmosfääriga,“ ütles Arlet Palmiste.
„Palusalu“ esietendus Voose Päikesekodus on 22. septembril. Lavastust on plaan mängida kaheksa korda. Kui on publikut, võidakse Arlet Palmiste sõnul etendada rohkem, kas või talvel, sest tegu on siselavastusega. Piletid peaksid müügile jõudma käesoleval nädalal.