KAJA PIIRFELDT,
Aasta põllumees Anija valla Remmelgamaa talust
Põllumajanduse ja toidutootmisega seoses on levinud mitmeid eelarvamusi. Enamasti on need seotud teemadega, mille kohta ei ole piisavalt infot. Inimesi huvitab üha enam tarbitava toidu puhtus ja kvaliteet ning kas see on toodetud keskkonda säästvalt ja kooskõlas tarbija väärtushinnangutega. Tihti arvatakse, et meie kui indiviidi valikust ei sõltu selles osas midagi. Kuid on fakt, et asjaolu, milline toit meie poelettidele jõuab ja püsima jääb, ei sõltu tegelikult ettevõtjast ega ka poest, vaid valiku teeb ja saab teha üksnes igaüks meist. Müügis saab turumajanduslikus ühiskonnas edukas olla vaid see toode, mille tarbija valib.
Müüte liigub nii antibiootikumide sisalduse kohta kariloomade lihas, põldude „mürgitamise“, aga ka põllumajandustoetuste teemal. Nende väidete taha vaatamiseks peaksime teadma, milline on tegelik olukord. Eestis on praegu kasutuses kaks korda vähem põllumajandusmaad kui 80 aastat tagasi. Külvipinda tera- ja kaunviljadele on meil 10 protsenti, samas suurusjärgus on ka rohumaid. Võrdluseks – Taanis või Hollandis on põllumajandusliku tootmisega hõivatud ligi 2/3 riigi kogupindalast.
Toidutootmise protsess kodumaal on tänu riigi väiksusele läbipaistev ja Eestis toodetud toit üks puhtamaid kogu maailmas – taimekaitsevahendite jääk siin toodetud toidul on kolm korda väiksem kui Euroopa Liidus keskmiselt ja lausa 10 korda väiksem kui kolmandates riikides toodetud taimekasvatuse saadustel. Seega valides Eestis toodetud toidu, olete kindlasti teinud hea valiku, olenemata, kas tegu on tava- või mahetootega.
Nii nagu taimekaitse on mõeldud meie toidu kaitsmiseks, on antibiootikumid arenenud meditsiinis alates 1910. aastast päästnud inimelusid. Antibiootikume kasutatakse raskete haigusjuhtude korral ka looma elu päästmiseks. Usun, et Eesti keskmise farmilooma elu jooksul tarbitud antibiootikumide hulk ei erine keskmise inimese omast. Raviga kaasneb toodangu müügikeeld ja selle täitmist kontrollitakse rangelt, seega saab looma toodangut inimtoiduks kasutada pärast ravikuuri lõppu alles siis, kui selle jäägid on looma organismist kadunud. Veiseliha puhul tähendab see keskmiselt 45 päeva pärast ravikuuri lõppemist. Seega on hirm, et kodumaist liha tarbides sööme sisse ravimijääke, üks nendest eelarvamustest, millel ei ole reaalsusega suuremat seost. Steroide ei kasutata Eestis üldse. Kui soovite olla kindel, et liha oleks maksimaalselt puhas, küsige restoranis ja poes Eestis kasvatatut.
Põllumajandustoetusi makstakse lisaks kogu Euroopa Liidule ka Venemaal ja Ameerika Ühendriikides. Nende peamine eesmärk on toetada riskantset ja ressursimahukat majandusharu, mida põllumajandus on, et toodetava toidu hind püsiks tarbija jaoks taskukohane ja oleks kättesaadava hinnaga. Seega on see tegelikult toetus tarbijale. Lisaks toidukaupade hinnataseme hoidmisele aitavad põllumajandustoetused tagada ka, et maastikud ja keskkond on hooldatud, maapiirkondades säiliksid töökohad, infrastruktuur ja elu.
Kuigi kodumaine toidutootmine võib tunduda iseenesest mõistetav, ei pruugi see pikas plaanis nii olla. Selleks, et meil oleks poodi minnes võimalik siinsamas kasvatatud puhast ja kontrollitud toitu ka tulevikus osta, tuleks oma valikuid just nüüd teha teadlikult, mõelda sellele, mida me soovime müügil näha.