Seltsing Roheline Kuusalu algatas internetikeskkonnas petitsioon.ee allkirjade
kogumise.
Seltsing Roheline Kuusalu avalikustas eelmisel reedel, 18. märtsil petitsiooni „Ei lage- ja turberaietele Kuusalu aleviku KAH metsades“. Selgitavas tekstis on öeldud, et allkirjakampaania on oluline näitamaks Eesti rahva ja kogukonna meelsust nii tähtsate ja ajalooliste metsade hoidmiseks ja säilitamiseks.
Kolm päeva varem, 15. märtsil avalikustas Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) Kuusalu terviseradade ümbruses asuvate riigimetsade majandamiskava aastateks 2022-2031. KAH ehk kõrgendatud avaliku huviga metsi on Kuusalu aleviku vahetus läheduses 344,2 hektarit, valdavalt männikud. RMK soovib seal lähema kümne aasta jooksul raiuda 43,9 hektaril, millest 33 hektaril vanas metsas. Lageraieid plaanitakse sel alal kuuel langil kokku viiel hektaril, harvendusraiet 10,9 hektaril ning aegjärkset raiet 2,1 hektaril, häilraiet ehk häiludena raiet 25,9 hektaril. Lageraie lankidele on kava järgi plaanis jätta 30 protsenti puudest kasvama. Majandamiskavale oodatakse ettepanekuid kuni 5. aprillini.
Petitsioonis on kirjas: „Kuusalu alevikku ümbritsev mets kaitseb alevikku liivakarjääride müra ja tolmu eest. Selle metsa sees on Kuusalu surnuaed ja terviserajad. Siin metsas käivad seenelised ja marjulised üle terve Eesti.“
Lisatud on, et RMK on kohustatud arvestama kohaliku kogukonna soove. Seltsing on korduvalt RMKga rääkinud, kuid soove pole arvesse võetud. Kogutud allkirjad saadetakse RMKle ja Kuusalu vallavalitsusele.
Teisipäeva, 29. märtsi hommikuks oli petitsioonile antud 230 allkirja. Hääletada saab 18. aprillini.
Seltsingu Roheline Kuusalu üks asutajaid Ülle Laasma selgitas Sõnumitoojale, et allkirjade kogumine petitsioonile algatati, kuna majandamiskava arvestab eelkõige RMK huvisid ja riivad Kuusalu elanike õigusi elada toimivas looduskeskkonnas.
„Seltsingu arvates ei pea kõik metsad Eestis olema majandusmetsad. Need metsad, mis asuvad asulate vahetus läheduses, võiksid olla inimestele meelerõõmuks ja hingerahukeks. Kuigi tundub, et Kuusalu mets on vana, lausa 100-130aastane, siis männimetsa kohta on veel küllaltki noor – mänd kasvab looduses 300aastaseks,“ kommenteeris ta.
„Meie seltsing esitas RMK-le kompromissettepaneku kasutada Kuusalu KAH-metsades valikraiet ehk püsimetsamajandust, mis on keerulisem ja kulukam, aga palju inim- ja loodussõbralikum. RMK on korduvalt öelnud, et seal valikraiet teha ei saa, kuid see ei ole õige. Võtsime ühendust Tartu Ülikooli teadlase Anneli Paloga, kelle sõnul sobivad valikraieks justnimelt palumännikud ehk mustikametsad. Kuusalu ümbruses on palumännikud. Aga praegu aetakse taga majandamise maksimaalset efektiivsust, sellepärast pole RMK jaoks muud võtted võimalikud. “
Ülle Laasma: „Aegjärkne raie ja häilraie on turberaie liigid, mis tähendab, et kõik langil olevad puud raiutakse maha eri etappides ja alles jäävad mõned seemnepuud Me ei taha öelda, et üldse ei võiks Kuusalu aleviku ümbruses puid maha võtta, vaid tahame, et tehtaks valikraiet, et mets kahjustuks vähem. Koostöös Kuusalu vallavalitsusega on plaanis käesoleval kevadel viia Kuusalu KAH-metsas läbi liigirikkuse uuring, alustada võiks mai alguses.“
Ta lisas, et FSC ehk metsa tarneala standardi järgi on RMK kohustatud kaasama raieplaanide tegemisse kohalikku kogukonda, arvestama kohalike soovide ja huvidega: „Seadusest tulenevalt on ka Kuusalu vallavalitsusel kohustus esindada elanike huve ja võimalik raieplaanile kaasa rääkida.“
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss ütles, et seltsingu algatusel on kavas tellida Kuusalu aleviku vahetus läheduses ligi 160 hektari suurusel alal metsades ja liivakarjääride ümbruses liigirikkuse hinnang. Ta saatis hinnapäringu mitmele firmale, pakkumise esitasid OÜ Tirts ja Tigu oleks 8000-14 000 eurot. Enne tellimuse esitamist on kavas tutvustada hinnanguga seotud teemat vallavolikogu keskkonna- ja ehituskomisjonile.
Keskkonnaspetsialist märkis, et Kuusalu metsade osas on kogukonnal erinevad seisukohad. Rahvamajas toimunud koosolekul avaldasid arvamust aleviku elanikud, kes soovivad, et seal tehtaks vaid valikraiet, aga ka need, kes on seisukohal, et majandamine peab tagama metsa sarnase ilme säilimise ning on nõus metsa mitmekülgsema majandamisega.
Ida-Harjumaa metsaülem Andrus Kevvai kinnitas nii Kuusalu rahvamajas veebruaris toimunud infokoosolekul kui ka Sõnumitoojale antud kommentaaris, et Kuusalu aleviku ümbruse männikutes ei ole valikraie hea lahendus, sest ei tagaks uute kvaliteetsete mändide järelkasvu.
Seltsingu Roheline Kuusalu asutasid Kuusalu elanikud 2017. aastal, nüüdseks on liikmeid 28.
Alates 16. märtsist kogutakse internetikeskkonnas rahvaalgatus.ee üle-Eestiliselt allkirju avalikule pöördumisele riigikogu ja valitsuse poole kodumetsade kaitseks. Autorid on MTÜ Päästame Eesti Metsad, Keskkonnateabe Ühendus ja Kehras mõne aasta eest ära kolinud Farištamo Eller.
Pöördumises soovitakse, et uuendusraied, sealhulgas lageraied peatataks linnade, asulate, külade ja elamute lähedastes riigimetsades, sealhulgas kõigil KAH-aladel, looduskaitse- ja hoiualadel. Leitakse, et kiiremas korras peab kehtestama piirangud, et neid metsi majandataks peamiselt püsimetsana või hooldusega.