Anija vallavolikogu liige PEEP KASK, kolm aastat tagasi toimunud valimised võitis valimisliit Anija-Aegviidu Ühendus, kes sai volikogus 11 kohta. Keskerakond 5 ja Teie juhitud Reformierakonna nimekiri 3 kohaga jäid opositsiooni.
„Jah, kuigi ma ei nimetaks meid opositsiooniks. Valimisliit Anija-Aegviidu Ühendus lubas, et kaasavad valla juhtimisse kõik nimekirjad. Mind valitigi volikogu aseesimeheks ning keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimeheks. Et kõiki kaasata, oleks võinud valimisliit juba siis anda volikogu esimehe koha Keskerakonnale, kuid seda ei tehtud. Nii et kuigivõrd kaasati, kuid veidi hakati kohe ka poliitikat tegema. Ütleksin, et Keskerakond oli alguses rohkem opositsiooni rollis ning tegeles samuti poliitikaga, kui ei võtnud aseesimehe kohta vastu. Minu meelest pole see õige, kui rahvas on mind valinud ja mulle pakutakse valijate paremaks esindamiseks volikogus mõnd juhtivat kohta, on valijate petmine, kui seda vastu ei võta.
Kui volikogu esimees Jaan Oruaas lahkus mullu kevadel volikogust ja hakati uut esimeest valima, seadsin taas üles Keskerakonnast Jaanus Kalevi kandidatuuri, kuid nagu ikka, hääletasid valimisliidu kõik liikmed ühtemoodi Toomas Tõnise kasuks. See näitab ühest küljest nende ühtsust, samas natuke ka otsustusjulguse puudumist.“
Olen kuulnud, et poolteist aastat tagasi ei pakutud teile ega Jaanus Kalevile volikogu esimehe kohta Sõnumitooja artikli tõttu, kus vallajuhtimist kritiseerisite. Teie ütlesite toona, kui peale volikogu esimehe Jaan Oruaasa lahkus ka vallavanem Arvi Karotam ja Riivo Noor polnud veel vallavanemaks valitud, et valimisliit ei saa valla juhtimisega hakkama. Kas olete ka praegu samal seisukohal?
„See otsus näitas, et valimisliit ei talu kriitikat. Aga olukord on läinud pisut paremaks pärast seda, kui eelmisel sügisel kaasati Keskerakond valla juhtimisse ja Jaanus Kalev sai volikogu esimeheks. Enne jäi mulje, et valimisliidul hakkas tekkima ideede puudus. See, et nüüd on volikogu esimehe koht Keskerakonnal, on kindlasti andnud kompetentsi juurde.“
Aga Teid volikogu aseesimehena umbusaldati.
„Jah, et anda volikogu esimehe koht Keskerakonnale ja aseesimehe koht saada valimisliidule. Mulle pakuti, et astu ise tagasi. Ma ei teinud seda, sest see olnuks oma valijate petmine. Umbusalduse põhjendused olid harjavarrest välja imetud ning eksiti põhiseaduse vastu, mis ütleb, et igaühel on õigus oma arvamusele. Ma ei rünnanud kedagi, Sõnumitoojas arvamuse avaldamine või sotsiaalmeedias volikogu istungi kohta info jagamine ei ole põhjus umbusaldamiseks.“
Keskerakonna kaasamisega valla juhtimisse on opositsioon jäänud üsna väikeseks. Reformierakonna nimekirjast kandideerinuid on volikogus kolm, kuid hääletate sageli erinevalt, olete justkui ainus opositsionäär.
„Meil pole reeglit, et isegi siis, kui oled teist meelt, pead hääletama nii, nagu kokku lepitud. Kolm-neli korda aastas saame kokku kõigiga, kes meie nimekirjas kandideerisid. Viimati arutasime vallavanemale hüve määramist, et ta võib ametiautoga teha erasõite. Olen sellest rääkinud ka erakonnakaaslastega Harju teistest omavalitsustest. Minu teada ei lubata kusagil tööautoga erasõite teha, pigem hoitakse valitsemiskulusid kokku ja makstakse ametisõitude tegemiseks isikliku sõiduauto kasutamise kompensatsiooni.
Tegelikult ma ei pea end opositsionääriks. Teen märkusi ja esitan küsimusi siis, kui millestki aru ei saa ning kui näen, et minnakse vastuollu kohaliku omavalitsuse korralduse seadusega. Näiteks eelmisele vallavanemale lahkumishüvitise määramine oleks sellisel kujul, nagu esialgu välja pakuti, läinud vastuollu KOKSiga.
Kuigi see võib valitsusele nii tunduda, ei ole minu eesmärk vigu otsida. Juhin tähelepanu, teen põhjendatud kriitikat ja soovin asjadest saada, et osata neid selgitada inimestele, kes küsivad, miks on midagi nii või naa. On kummaline, et see on volikogus jäänud üksnes minu peale. Ma ei tunne enamasti, et olen üksi millegi vastu, pigem et olen ainus, kes on istungi materjalid läbi töötanud. Vahet pole, millises valimisliidus või erakonnas keegi on kandideerinud, vaevalt, et nad on alati kõigega sajaprotsendiliselt nõus. Või siis tulid volikokku lihtsalt tooli soojendama.
„Tooli soojendamisest“ on hiljutine hea näide, kui Kehra keskuse bussipeatusest võeti ära pink, et asotsiaalid ei saaks seal juua ja magada. Vallavanem põhjendas, et see oli kõige kiirem lahendus. Nüüd ei ole prouadel, kes kord nädalas Kehras poes käivad ja bussi ootavad, poekotikesi kusagile toetada ega istuda, kuid elu hammasrataste vahele jäänud mehed on leidnud järgmise pingi noortekeskuse juures. See illustreerib hästi, kuidas meil asjad käivad. Tundub, et tehakse midagi ära, alles siis hakatakse mõtlema. Võiks olla vastupidi.“
Kuidas kolme eelmist aastat Anija volikogu töös hindate?
„Valimisliidust volikokku valituist on päris mitu volikogust lahkunud, sealhulgas volikogu esimees ja eelmine vallavanem. Jääb arusaamatuks, miks inimesed üldse kandideerivad, kui volikogu töös osaleda ei taha. Uue liikmena lootsin, et volikogus on rohkem kaasa mõtlemist ja teiste kuulamist. Praegu jääb mulje, et sageli tehakse vahet enda ja kellegi teise probleemidel, kuigi kõik peaksid olema meie probleemid. Sotsiaalmeedias kurdeti, et Kehras on autod raudteejaama juures parkinud kõnniteele, see segab rongilt tulijaid. Kui tõstatasin selle komisjonis, küsisid volikogu paar liiget, kas see ka mind segab. Kui vastasin, et töötan Kehras ega sõida rongiga, siis imestasid, et milles siis probleem. Kui pole minu mure, kas siis ei pea sellega tegelema?
Heameel on tõdeda, et praeguseks on kõik hakanud toetama mõtet, et Kehra-Anija kergliiklustee tuleb ära teha. See oli üks meie nimekirja valimislubadus. Kuid on kahju, et Kehra kortermajade vaheliste mänguväljakute kaardistamisega ei ole minu teada kusagile jõutud. Olen igal kevadel meelde tuletanud. Vaadates, kuidas on lahendatud Kehra tänavavalgustuse renoveerimine, olekski võibolla parem, kui praegu rohkem ei tehta, et tulevikus oleks vähem vigu parandada.
Vallavalitsus küsib kortermajade nõusolekut Kehrasse jäätmete süvamahutite paigaldamiseks toetuse taotlemisele. Kuid alles aasta tagasi propageeriti prügimaju, septembriski said kaks kortermaja endale prügimajad. Rohkem tuleks mõelda tänase ja homse asemel vähemalt viis aastat ette.“