Raasiku vallavolikogu liige MAARJA SIKUT, kolm aastat tagasi toimunud valimistel sai valimisliit Kodukoha Eest, kuhu te kuulute 7 kohta, valimisliit Raasiku Vald 8 kohta ja Üheskoos Edasi 1 koha, lisaks üksikkandidaat. Teie jäite opositsiooni?
„Jah. Kuid me ei taha olla selline opositsioon, kes on kõigele vastu, pigem püüame tagada arvamuste mitmekesisust. Ei ole nii, et kõik otsused võetakse vastu ilma, et keegi mõtleks, kas need on ikka valla arengu seisukohast head. Kuid sellega ma ei nõustu, et opositsioonis olles peab kõigele vastu hääletama. On üsna palju vallavalitsuse ettepanekuid, millega oleme nõus.“
Olite ka opositsiooni volikogu esimehe kandidaat, kaotasite Tiina Rühkale ühe häälega. Volikogus saite Te salajasel hääletusel siiski eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjoni juhiks.
„Ma ei tea, kuidas mul õnnestus komisjoni esimeheks saada. Usun, see oli eksitus, et nii juhtus. Valimisliit Raasiku Vald ütles küll, et tahtsid anda opositsioonile võimaluse, kuid mina seda ei usu, poliitikas nii ei tehta. Tavapärane on see, et opositsiooni juhtida antakse revisjonikomisjon. Ka üks vallavalitsuse liige on praegu meie valimisliidust.“
Lisaks kohustuslikule revisjonikomisjonile ongi Raasiku vallavolikogul ainult kaks komisjoni.
„Olin alguses väga selle vastu. Tundus, et nii suurtes komisjonides ei jõua kõiki teemasid põhjalikult läbi arutada. Samas kui komisjone on palju, tekib probleem, kuidas kõikidesse liikmed leida. On hea, kui komisjonis on palju liikmeid. Siis on kindlasti neid, kes on jõudnud koosoleku materjalidega tutvuda, tekivad diskussioonid. Kui liikmeid on väga vähe, ei pruugi komisjoni töö olla nii sisuline. Meil loodetavasti on. Minu teada oli eelmise koosseisu ajal majanduskomisjonis viis liiget ja kui neist olid kolm kohal, mis sealt sai siis tulla? Eriti, kui ei ole kohal kedagi, kes viitsiks eelnõudega tööd teha. Palju sõltub kindlasti sellest, kes komisjoni satuvad. Mulle tundub, et meie komisjonides on küll oma valdkondade asjatundjad.
Samas mulle ei meeldi, kui vallavalitsus soovib volikogus oma soove läbi suruda ja põhjendab, et komisjon otsustas nii. Aga kui komisjoni otsus vallavalitsusele ei meeldi, öeldakse, et komisjoni otsused on üksnes soovituslikud.“
Te ei hääleta ka volikogus alati nii, nagu komisjoni otsustas.
„Seda on juhtunud üsna harva, aga tõesti on minult küsitud, kuidas saab nii olla. See on demokraatia ja komisjoni juhina ei pea ma enda arvamust tähtsamaks komisjoni liikmete enamuse arvamusest. Mõnikord ei jõua me komisjonis ühisele arusaamisele – tavaliselt puudutavad need detailplaneeringuid – ja aktsepteerin seda. See on täiesti normaalne, meil on mõtlevad inimesed. Olen pannud ka protokollidesse eriarvamused kirja, kui näiteks leian, et mõnda kohta ei peaks lubama ehitama. Need on pikaajalised vallaelu mõjutavad otsused ja sellistel juhtudel tuleks olla väga tähelepanelik.“
Kuna volikogu üks oluline komisjon on opositsiooni juhtida, kas saate selle kaudu ka oma ideid realiseerida?
„Usun küll. Kas või viimane näide, kus vallavalitsus tegi ettepaneku müüa Arukülas elamumaa tükk oksjonil alghinnaga 70 000 eurot. Meie leidsime, et see on liiga madal ja võitlesime alghinna kõrgemaks.
Üks suurimaid asju, mis oleme komisjoni kaudu saavutanud, on Raasikule sotsiaalmaja tegemine. Küsisin vallavalitsuselt pidevalt, kas sotsiaaltubadega majas on tuleohutusega korras, kas teavad, et selle õues elavad suured koerad, kuigi seal ei tohiks loomi pidada ja nii edasi. Esialgu nõudsime, et hoonel tuleks vähemalt aknad ära vahetada, nüüd on otsus, et kogu maja tehakse korda.
Eriti viimasel ajal olen juhtinud tähelepanu vallavara hoidmise teemale. Kulutame liiga palju raha selle tõttu, et pole õigel ajal teinud järelevalvet või märganud ehitamistes puudusi. Näiteks Raasiku rahvamaja katus, mis vahetati umbes viis aastat tagasi välja, vajab nüüd 8000 euro eest parandamist. Järelikult olid suured ehitusvead ja vallaametnikud on võtnud vastu töö, mis pole korralikult tehtud. Ka Raasiku staadioni tartaankate on ebakvaliteetne ja tuleb osaliselt välja vahetada. Raasiku kooli juurdeehitus on projekteeritud nii, et osa aknaid ei käi lahti, tuleb osta uued.“
Üle kahe aasta tagasi algatasite oma valimisliiduga umbusaldusavalduse vallavanem Andre Sepale. Kas see oli katse võimu pöörata?
„Ei, lageraie tegemine Raasikul oli ikka väga suur möödalaskmine, ma ei tea, et nii suurt eksimust oleks meil üldse varem tehtud. Sellest kohast oleks saanud kujundada aleviku maamärgi. Nagu Arukülas on männik, oleks Raasikul võinud olla kaasik. Nüüd on seal stepp ehk pajuvõsa, mida rahvasuus kutsutakse Sepa-pargiks. Et niisuguseid asju ei juhuks, ongi väga oluline ka komisjonis teha just pikaajaliste mõjudega otsuseid väga kaalutletult.
Muidugi lootsime, et umbusaldus läheb läbi ning inimesed näevad, et selliseid vigu ei saa lubada. Võibolla tänu sellele, aga rohkem ei ole niisuguseid asju juhtunud. Vähemalt ei tea, et oleks. Kui umbusaldus oleks läbi läinud, oleksime ilmselt teinud ettepaneku korraldada uue vallavanema valimiseks konkurss.“
Kuidas kolme möödunud aastat volikogus hindate?
„Suured otsused tehakse ära valimisperioodi alguses, kui uus vallavalitsus alustab – koosseisude muudatused, palgateemad. Nende üle vaidlesime kõvasti. Selliseid teemasid on nüüd vähem. Aga tänavu rääkisime väga kõvasti kaasa Aruküla Männikusse elamuala detailplaneeringu algatamisel, selle tingimused mõeldi tänu sellele hoolega läbi.
Raasiku Valla Spordi loomisele olime oma liiduga väga vastu, leidsime, et me väikese valla jaoks on see liiga kulukas. Nüüd olemegi fakti ees, kus ka koalitsiooni liige küsib, kuidas on kulud läinud nii suureks. Aga ise hääletas selle poolt.
Volikogus peaksid olema valla iga piirkonna esindajad ning kandideerida võiksid kõik aktiivsed inimesed. Kui oleme soovinud Raasiku valda eraldi seisva vallana näha, siis tuleb valla arengu juhtimisse panustada. Iga volikoguliige peaks seisma valla huvide eest, mitte enda omi läbi suruma.“