Kuusalu vallavalitsus avalikustas valla kodulehel haridusvaldkonna ja ka noorsootöö arengukava aastateks 2023-2027 tööversioonid. Mõlemaid arengukava koostamine käivitus aktiivsemalt 2022. aastal, töögruppide arutelusid juhtis ja arengukavade koostamises osales Stories For Impact eestvedaja Jaan Aps. Ettepanekuid oodatakse arengukavade avalikustatud projektide kohta 12. jaanuarini ning 23. jaanuaril toimub Kuusalu vallamajas ettepanekute avalik arutelu.
Haridus
Õppeaastal 2022/2023 on Kuusalu valla haridusasutustes kokku 1211 õppijat: 360 käivad lasteaedades, 734 õpivad põhikooli- ja 117 gümnaasiumi klassides. Õppijatest osad elavad rahvastikuregistri järgi teistes omavalitsuses: Kuusalu valla lasteaedades on 28 last mujalt omavalitsustest, põhikooli astmes 82 ja gümnaasiumiklassides 20 noort.
Rahvastikuprognoosi järgi on Kuusalu vallas õppijate arv vähenemas, kuid see ei ole leidnud kinnitust. Kuusalu valla eelarvest kulus 2022. aastal haridusele ligi 70 protsenti.
Alusharidust pakuvad Kuusalu lasteaed Jussike, Kiiu Kiigepõnni lasteaed, Kolga lasteaed ja Vihasoo lasteaed-algkool. Põhiharidust saab omandada Kuusalu keskkoolis, Kolga koolis ja kuni 6. klassini Vihasoo lastaed-algkoolis ning gümnaasiumiharidust Kuusalu keskkoolis. Huviharidust pakub Hugo Lepnurme Kuusalu Kunstide Kool ja filiaal Kolgas.
„Kuusalu valla elukohajärgne kool on ka Loksa gümnaasium, mis asub valla külade keskel, seal õpivad paljud vallas elavad õppijad. Kuusalu vald tagab Loksa linnas õppijatele samad hüved, nagu on oma koolides õppijatele,“ on arengukava projektis kirjas õppijate rände kohta. Novembris 2022 käisid Loksa lasteaias Õnnetriinu 22 last Kuusalu valla küladest, põhiharidust omandasid Loksa gümnaasiumis 55 ja gümnaasiumiharidust 8 õppijat Kuusalu vallast. Lisatud on, et Kuusalu valla registris olevaid õppijaid käib peale Loksa veel mitmes lasteaias, koolis, ka huvikoolis, mis kuuluvad teistele omavalitsustele.
Õpetajaid on Kuusalu valla haridusasutustes kokku 123, neist 40 alushariduses ehk lasteaedades, 84 üldhariduses. Vanuseliselt on alushariduses ehk lasteaedades 50-59aastaseid õpetajaid 40 protsenti, 60aastaseid ja vanemaid 22,5 protsenti ning üldhariduses 50-59aastaseid õpetajaid 39,3 protsenti, 60aastaseid ja vanemaid 25 protsenti.
Arengukava projektis on kirjas ka haridusvaldkonna visioon vallas: „Igale õppijale tema potentsiaali avamist toetav haridus. Valikurohke haridustee oma vallas lasteaiast gümnaasiumi lõpuni. Motiveeritud ja kvalifitseeritud õpetajad ning tugispetsialistid. Regulaarne ja sisukas koostöö haridusvaldkonna osapoolte vahel.“
Projektis on veel haridusvaldkonna SWOT-analüüs tugevuste, nõrkuste, võimaluste ja ohtudega. SWOT-analüüs tehti arengukava koostamise seminaril 2022. aasta 13. juunil.
Tugevustena on nimetatud ka koolide ja lasteaedade paiknemist eri piirkondades, haridusasutused on eriilmelised ning professionaalse personali ja digitaristuga, toitlustamine toimub asutuste oma köökides, vallas on loodud hariduse tugikeskus jm.
Nõrkustena on kirjas ka asjaolu, et õpetajate keskmine vanus on kõrge ning pikka aega samal ametikohal töötanud inimesed ei tule kohati uute vajaduste ja võimalustega kaasa ning kooli- ja ühistranspordiga varustatus on piirkonniti erinev, mistõttu pole kõigil võimalik huviharidusest ja -tegevusest osa saada.
Tegevuskavas on 2023. aastaks kirjas hariduslike erivajadustega õppijatele õppimisvõimaluste analüüs ja koolidevaheline koostöö, Kuusalu keskkooli hoonestuse projekteerimine, kõigi haridusasutuste renoveerimis- ja inventarivajaduste terviklik kaardistamine, investeeringute planeerimine ja võimalusel teostamine. 2024. aastaks on kavandatud ka laisteaia sõimekohtade suurendamine vallas, sealhulgas lapsehoiuteenuse arendamine ning haridusasutuste haldustegevuste optimeerimine.
Noorsootöö
Kuusalu vallas tegutseb üks noortekeskus, mis asub Kuusalu alevikus, töötajaid on 3. Huviringe on üldhariduskoolides, ka Kuusalu noortekeskuses. Koolide huviringides oli 2021. aasta lõpus seisuga 28 ringijuhti. Noortekeskus korraldab koostöös vallavalitsusega suvel noortele õpilasmaleva töölaagri, õppeaasta jooksul tehakse päevalaagreid. 2021. aasta mais valiti Kuusalu 9liikmeline noortevolikogu. Kunstide koolis on 169 õpilast ja 22 õpetajat.
Noorte seas korraldatud küsitluses selgus, et huvitegevuses osalemine on langenud, 13-19aastased põhjendasid mitteosalemist suure koormusega koolis või tööl, ka huvi- või infopuudust. Viimastel aastatel oli peamine põhjus koroonapiirangud.
Noortevaldkonna SWOT-analüüs koostati 2021. aasta noorsootöö kvaliteedi hindamise tulemuste, noorsootöö senise arengukava põhjal ning 2. juunil 2022 toimunud seminaril. Arengukava projektis on tugevustena loetletud mitmekesised võimalused noorte huvitegevuseks, õpilasesindused ja noortevolikogu toimivad hästi, noortevolikogu esindajad on kaasatud vallavolikogu komisjonidesse, noorte omaalgatuse fond vallas jm.
Nõrkustena on nimetatud, et valla noorte arvu järgi peaks valla avatud noorsootöö võimalused olema mahukamad, paljusid noori ei huvita nendele pakutavad võimalused, noortekeskuses on väikesed ruumid, huviringides ja üritustel osalemine sõltub piirkonniti transpordist ning koolitransport pole sealjuures paindlik.
Tegevuskavas on 2023. aastal plaanis luua toetussüsteem noortevolikogu tegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks ning algatada noortevaldkonna töötajate ja vabatahtlikult panustajate koostöökohtumine. Tegevuste loetelus on 2024. aasta kirjas ka noorsootöötajate arvu suurendamine, noorte tunnustamise kord väljatöötamine, spordirühmade tegevustoetuste ning andekate ja edukate sportlaste toetamise korra muutmine.