Anija vallavalitsus algatas septembris projekteerimistingimuste andmise avaliku menetluse päikeseelektrijaama rajamiseks kuni 95 hektari suurusele alale Linnakse külas Koplisoo, Taga-Haavasalu, Tagapõllu maaüksustele. Projekteerimistingimusi kuni 100megavatise võimsusega päikesepargi ehitamiseks taotles EEE Transiro OÜ.
Päikejaamaks kavandatav ala asub hajaasustuses, piirneb põldude ja metsaga.
„Tegu on söötis põlluga, mida on halb harida, sest on liigniiske. Lähima elamuni on linnulennult umbes 280 meetrit,“ sõnas vallaarhitekt-planeeringuspetsialist Inga Vainu.
Valla üldplaneeringu kohaselt ei ole hajaasustusega alal detailplaneeringu koostamise kohustust. Kuna päikesepaneelide paigaldamine nii suurele alale toob kaasa ulatusliku visuaalse muutuse, otsustas vallavalitsus projekteerimistingimuste andmise menetlusse kaasata avalikkust. 20. septembrist kuni 1. oktoobrini oli avalikul väljapanekul projekteerimistingimuste eelnõu, milles on muuhulgas nõuded, et päikesepargi suurim ehitusalune pind on 95 hektarit. See piiratakse aiaga, elamute ja päikesepargi vahele tuleb rajada hekk või 10 meetri laiune kõrghaljastuse riba, tagada tuleb maaparandussüsteemide töö, avaliku kasutusega Kaiesoo tee korrashoid ning juurdepääs tagapool olevatele kinnistutele.
Ristal Keba Partnerid Advokaadibüroo saatis Linnakse küla mitmekümne elaniku esindajana eelnõule seisukoha. Anti teada, et elanikud ei ole vastu päikesepargi püstitamisele, kuid leiavad, et nii mastaapse avalikku huvi puudutava rajatise puhul ei pruugi ehitusõiguse määramine projekteerimistingimuste alusel olla piisav, et arvestada piirkonna elanike ja maaomanike õigustega. Seetõttu on nad seisukohal, et kuigi Anija valla üldplaneering seda ei nõua, tuleks algatada siiski detailplaneering.
3. oktoobril oli vallavalitsuses projekteerimistingimuste eelnõule esitatud ettepanekute avalik arutelu.
„Linnakse elanikud soovisid, et algataksime päikeseelektrijaama rajamiseks detailplaneeringu, kuid selgitasime, et see tekitab bürokraatiat juurde ja tulemus on ikka vaid üldine lahendus. Täpsem tuleb projekteerimisega. Projekteerimistingimuste avatud menetlus on palju praktilisem, sellesse saavad inimesed ise esitada ettepanekuid tingimuste seadmiseks,“ lausus vallaarhitekt.
Arutelul jäid kõlama neli küsimust, millele arendaja on lubanud vastata, enne projekteerimistingimusi ei väljastata. Esimene küsimus on teede kohta. Kui päikesepargi ehitamisel hakatakse külateedel raskete masinatega sõitma, ei kannata teed koormust välja. Seetõttu soovitakse vastust, kui suures ulatuses plaanib arendaja teha teid tugevamaks.
Teine küsimus on piirdeaia kohta: „Varem pidid kõikidel päikeseparkidel olema piirdeaiad. Kui nii suur ala pannakse kinni, mõjutab see ka metsloomade läbipääsu. Palusime uurida, kas on võimalik, et päikeseparki ei piirata aiaga üldse või jääks see vähemalt osaliselt avatuks.“
Veel soovitakse teada, kas ühenduskaabel päikesejaamast Raasiku alajaama kavandatakse viia otse üle eramaade või kaarega mööda avalike teede ääri. Vastust oodatakse ka küsimusele, kui päikesejaam vajab internetti, kas oleks samast kaablist võimalik kiiret internetiühendust saada ka naabruses olevatel majapidamistel.
Inga Vainu lisas, et vallavalitsus on saanud projekteerimistingimuste eelnõule ka keskkonnaameti seisukoha. Amet teatas, et tuleb küsida ekspertarvamus kaitsealuse linnu kohta – päikesejaamaks kavandatud alast ligikaudu 1 kilomeetri kaugusel on väike-konnakotka püsielupaik: „Pärast seda saab selgeks, kas on vaja teha keskkonnamõjude hindamine.“