Kahala külas tuleb sel laupäeval taas Liiva Laat, mida peeti menukalt aastakümneid tagasi – oli eelmise Eesti Vabariigi ajal rahvarohke ja laiemalt tuntud ettevõtmine. Esimene taaselustatud Liiva Laat toimus Kahala-Liival mullu 6. oktoobril. Seekord on laat enne mihklipäeva, pühapäeval, 27. septembril.
Nagu juba eelmisel korral, toimub ka tänavu nunnukonkurss, kus valitakse pikim porgand, suurim kõrvits, raskeim kartul ja erilisima välimusega aiasaadus.
Lisaks on esmakordselt välja kuulutatud hoidiste konkurss. Tingimus on, et konkursile toodud hoidised oleksid teinud esitajad ise ja Eesti kohalikust toorainest. Koos hoidisega palutakse esitada kinnine ümbrik, milles on hoidise valmistamise kirjeldus ning autori nimi koos kontaktandmetega. Võistlustööd palutakse laadakomiteele üle anda hiljemalt pühapäeva hommikul enne kell 11.30.
Esmaspäeva seisuga oli laadale registreerunud 70 müüjat, rohkesti on kohalikke väiketootjaid ja talupidajaid. Laada peakorraldaja, Kahala külakogu liige Janno Laende ütles, et importkaupade müüjad ja suurtootjate toodangu vahendajad on laadamüüjate seast välja jäetud.
Ta lisas, et võrreldes eelmise Liiva Laadaga on uuendusi veel. Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe Kupu külast on lubanud laadale seada vanavara nurga. Leedikõrve Taimekasvatusühistu esitleb kaasaegseid põllutöömasinaid. Lapsed saavad uudistada Muuksi talli, Iisaka lambatalu loomi-linde ning Sookriimude kelgukoeri. Kuusalu noortekeskus pakub noortele ja lastele tegevust.
Esinema on oodatud kohalikud folk- ja rahvamuusikud. Rahvapille tutvustab Jaagup Kippar, kelle eestvedamisel on kavas kokku panna esimene laadaorkester.
Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier on palutud rääkima Liiva laada ajaloost. Veel on plaanis tutvustada MTÜ Lahemaa Kalaturism hiljuti trükist tulnud raamatut „Kalast kahe tipuga“. Laadajuht on Uuri külavanem Emil Rutiku.
Janno Laende kinnitas, et tehakse laadaloterii, müüjatel palutakse osalustasu asemel annetada auhinnaks oma toode või teenus. Peaauhinnad on selgi aastal seotud Eesti spaadega. Loteriipileteid pannakse müüki 200, auhindu tuleb sadakond ehk iga teine pilet võidab, märkis ta. Külaselts korraldab loterii laadakulude katteks. Kuusalu vallavalitsus on lubanud toetada kuivkäimlate ja kätepesujaamaga.
„Vaatamata keerulisele viiruste ajale on meie küla rahvas positiivselt meelestatud ja külalislahke, valmis võõrustama laadalisi nii lähedalt kui kaugelt,“ lubas peakorraldaja.