
Koroonaohu tõttu toimub käsitööliste laulupeoks kutsutav Mardilaat reedest pühapäevani, 6.-8. novembril Saku Suurhalli asemel virtuaalse laadana internetis. Lisaks tehakse mitmel pool Eestis väiksemaid Mardilaatasid. Üks neist tuleb Kolgas, korraldab Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu arendusjuht, Lahemaa Pärimuskoja perenaine Liis Burk. Laadakohaks saab Kolga Rahva Maja.
Ta rääkis, et praegu käib virtuaalse Mardilaada veebilehe tegemine, et ostjail oleks võimalik interneti-laadal käia justkui lettide vahel, valida kaupa ja sooritada ostud otse tootjate kodulehtedel. Laata vahendatakse Facebooki lehel, kavas on teha otselülitusi eri kohtadesse, ka Kolga Mardilaadale.
Liis Burk: „Käsitööliidu 2020. aasta teema oli seekord pits, nüüd antakse Haapsalu Pitsikeskuses teema üle järgmisele, tuleb käsitöömeeste aasta. Teema võtab Kolga Rahva Majas vastu Meelis Kihulane, kes on käsitööd tegevatele meestele pühendatud aasta algataja ja eestvedaja. Kolga Mardilaadale tulevad teisedki käsitöömehed ja tutvustavad oma oskusi töötubades: Margus Rebane vitspunutistega, roomeister Urmas Veersalu, Wanakuramuse nahakambri peremees Tanel Kislov ja perenaine Krislyn, muidugi ka Roland Burk Lahemaa Pärimuskojast.“
Töötoad toimuvad Kolga Rahva Maja soojas ehk renoveeritud osas. Letid kauplemiseks ning ekraan otseülekannete ja videote vaatamiseks seatakse külma ehk lõpuni renoveerimata majatiiba, mis soojustatakse puhuritega. Sinna plaanitakse ka kontserte. Videoklippidega esineb virtuaalsel laadal kohalik folkansambel Uurikad, kes pidi olema tänavuse Mardilaada peaesineja Saku Suurhallis. Uurikaid oodatakse Kolga Rahva Majja laadalistele otse esinema, samuti lõõtspillimeest Kert Krüsbani Vihasoost. Õues esitavad folktantse Kolga rahvatantsurühma tantsijad. Esinejaid on kavas veelgi.
Liis Burk kõneles, et käsitööliidus tehakse teist aastat koostööd kohaliku filmimehe Raul Valgiste ja tema firmaga Kuusalu Kroonika. Eelmiseks Mardilaadaks valmisid käsitöötegijatest 15 videofilmi, sel aastal on tellitud 17 videot.
Lähiajal hakatakse koos Kuusalu Hoolela rahvaga Kolga Rahva Maja välja ehitamata osa puhastama ja laadaks korda seadma.
Kolga Rahva Majja kogukonna käsitöötuba
Liis Burk toonitab, et Mardilaat tuleb Kolga alevikus. Plaanis on panna maanteede äärde suunavad sildid, et laadalised leiaksid õige koha. Sageli kiputakse Kolga Rahva Maja segi ajama Kolgaküla rahvamajaga, ka Mardilaada kohta on juba infot uuritud Kolgaküla Kultuuriseltsi tegevjuhilt.
Kolga Rahva Maja on madal puumaja, kunagine Kolga vallamaja, mida pärast Eesti taasiseseisvumist kasutati osaliselt valla sotsiaalmajana. Hoonet hakkas taastama MTÜ Õnne Maja. Nüüd on Kuusalu vald andnud haldamisõiguse üle MTÜ-le Kolga Rahva Maja.
Hoone on lõpuni remontimata. Kuusalu valla tänavuse III lisaeelarve projektis on 50 000 eurot maja renoveerimistööde lõpetamiseks, summa on kavas võtta valla reservfondist.
„See maja on suure potentsiaaliga,“ lausus Liis Burk. „Minu salaunelm on avada seal kogukonna käsitöötuba.“