
Muinsuskaitseamet kuulutas MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus pärandi hoidja 2020 aastapreemia laureaadiks.
Leesi Tarwitajate Ühisuse asutaja ja juhatuse liige Artur Talvik teatas Facebookis, et muinsuskaitseametilt saadud suure au peamine põhjus polnudki niivõrd kaunilt taastatud maja, sest selliseid on palju, vaid hoopis, et sarnaselt sada aastat tagasi tegutsenud Leesi Tarwitajate Ühisuse loojatega koondasid Juminda poolsaare rahva ühisusse, kogusid igalt liikmelt 1000 eurot ja ostsid kogukonnale poemaja, et seal poepidamist jätkata.
„Oluliseks olevat saanud ka asjaolu, et me kogukond ei andnud seda maja lihtsalt mõnele professionaalsele poepidajale opereerida, vaid hakkas ise poodi pidama,“ kirjutas ta.
Muinsuskaitseamet nimetab aasta pärandi hoidjaks valitud MTÜd Leesi Tarwitajate Ühisus tutvustades imelooks, kuidas kogukond ostis Leesi kaupluse kinnistu, remontis vabatahtlikult poe- ja postimaja ning otsustas hakata ise poodi pidama: „Leesi külapoe lugu tõestab, et ühendades jõud on võimalik teha suuri asju. Täname suure panuse eest kohaliku pärandi hoidmisel ja tutvustamisel!“
Ühised kevadised renoveerimistööd võimaldasid poe avada juulis. Artur Talvik kiidab, et ehkki kauplemis- ehk suvehooaeg jäi lühikeseks, on tulemused näidanud, et kogukonnapoe pidamine oli kasumlik ja on õige tee: „Teenisime ligi kolm korda rohkem kasumit poemaja edasiseks arendamiseks, kui oleksime saanud operaatori pakutud rendisummast. Raha on väga vaja, et maja remonti jätkata. Kindlasti hakkame ka fondidest toetussummasid taotlema.“
Kauplus oli avatud juulis ja augustis iga päev ning septembris nädalalõppudel reedest pühapäevani. Leesi Tarwitajate OÜ-l, mis on MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus tütarettevõte poe pidamiseks, oli OÜ juhatuse liikme Anu Müürsepa sõnul hooaja kauplemise käive kokku üle 100 000 euro. Koos MTÜle makstud ruumide rendi ja kasumiga on teenitud ligi 10 000 eurot poehoone remondi jätkamiseks ja järgmisel hooajal kaupluse taasavamiseks. Kõik poe käivitamiseks tehtud kulud, tegevuskulud ja maksud on tasutud, samuti töötasud.
„Ootus oli, et suudaksime esimesel hooajal katta poe käivitamise kulud ja palgad koos maksudega ning jääda tulemusega plussi. Kuid selgus, et seda poodi targalt majandades on võimalik maja edasi korrastada,“ lausus ta.
Juulis poodi avades oli sortiment väiksem, ostjatelt küsiti arvamust ja laiendati kaubavalikut. Anu Müürsepp toonitas, et erinevalt paljudest maapoodidest olid Leesil müügil ka jahutatud lihatooted. Hea koostöö oli kohalike väiketootjatega. Sõitme külast Jõekääru talu perenaine tõi müüki saia- ja kalatooteid, siirupeid, moose, hoidiseid ning Kuusalu Hoolela tegevusjuhendajad klientide kasvatatud köögivilju. Populaarsed olid kohaliku õlletootja Veldi ja Tütred käsitööõlled. Alavere Lihatööstusest saadi laias sortimendis lihatooteid, ettevõtte omanik on Juminda poolsaare elanik.
„Kohalike tootjate suur pluss on, et vajadusel saab tooteid või värsket kraami poodi kiiresti juurde tuua. Hoogustame sellise koostööga ettevõtlust maal. Kuna poes võib tooteid müüa vaid siis, kui terviseametist load saadud, tegelevad osad kohalikud väiketootjad lubade taotlemisega, et järgmisel hooajal ka enda tooted me poodi tuua.“
Anu Müürsepp tegeles kaupluse juhtimisega vabatahtlikult ning ütles, et suvi läks väga põnevalt ja intensiivselt, uusi asju on huvitav teha: „Sain juurde tutvusi, tekkis äge seltskond ja sünergia. Poepidamise ind ei ole raugenud, juba analüüsime, mida saaks järgmisel hooajal paremini teha. Oli suurepärane idee anda noortele võimalus poodi pidada ja poes töötada, see oli hea töökasvatus ja tekitas uue sõpruskonna. Kokku oli neid 8 – neli müüjat olid vanemad kui 18 aastat ja neli nooremat vanuses 16-17 aastat.“
Ta lisas, et Leesi kogukonnapoodi teati ja tarnijad suhtusid positiivselt. Kogukonnapoe võlu ja eelis peitub selles, et kokkuleppeid sõlmiti hea meelega. Kasutati ka Juminda poolsaare inimeste isiklikke kontakte, tänu millele sai kaupa sisse osta soodsate hindadega.
OÜ juhatuse liige, filmi- ja teatriprodutsent Veiko Esken, kes korraldas Leesi poe logode ja reklaamide valmistamist ning kaupluse õuel ansambli Kõrsikud kontserdi, sõnas, et järgmisel hooajal on plaanis suvekontsertidega jätkata: „Õu on korda tehtud, muru kasvab, lava jäi järgmisi kontserte ootama. Vahva on, et Leesi poest on meedias palju räägitud, näitlejad ja muusikud teavad me ettevõtmist. Ka Ivo Linna oli Muhu saarel kursis ja küsis, kuidas meil läheb.“
MTÜ juhatuse liige Ants Viirmaa: „Muinsuskaitse tunnustus oli väga suur ja tore üllatus. Paljud tulid tunnustusüritusel küsima, et kuidas selline asi on võimalik, et üle 70 inimese on valmis andma 1000 eurot, maja ostetakse ära ja hakatakse veel ise poodi ka pidama. Mitmest piirkonnast soovitakse tulla uurima, kuidas tegutseme. Meie MTÜ liikmed on eri küladest ja eri taustaga, kuid hoolivad ajaloolise poemaja saatusest.“
Leesi pood on ligi poole aastaga saanud tänu kogukonna ühisele tegutsemisele uue katuse, aknad, uksed, soojustuse ja fassaadi. Maja taastamist toetas ka LHV pank – andis remondi toetuseks 15 000 eurot. Remonti jätkatakse postkontori osas, kuhu tahetakse panna pakiautomaadid, korda on tegemata ülemine korrus.