Kuusalu vallavolikogu 25. mai istungil olid päevakorras sotsiaalkomisjoni uue esimehe ja aseesimehe valimine ning koosseisu kinnitamine, sest aseesimees Helges Mändmets on peatanud oma volitused volikogu liikmena. Valimine jäi ära. Koalitsioon pakkus esimehe kandidaadiks Mart Reimanni, opositsioon teist kandidaati ei esitanud. Seadus nõuab, et esimees ja aseesimees valitakse koos.
Opositsiooni kuuluvad volikoguliikmed valimisliidust Üks Kuusalu Vald ja Reformierakonnast lahkusid 25. mai istungilt, kui sotsiaalkomisjoni esimees Enn Kirsman tegi ettepaneku kinnitada komisjoni sama koosseis, ent ilma valimisliidust Üks Kuusalu Vald sinna kuulunud Mihkel Tiksi, Tanel Tomsoni, Kerli Paju ja Kristiina Raidla-Puhmita ning Reformierakonda esindanud Mairika Rajavälita. Istungile jäänud volinikud kinnitasid sotsiaalkomisjoni muudetud koosseisu 7 poolt ja 2 erapooletu häälega. Otsuses on märgitud, et nende asemel tuleb 10. juuniks sotsiaalkomisjoni liikme kandidaatideks Reformierakonnal esitada 1 esindaja ja valimisliidul Üks Kuusalu Vald 4 esindajat.
Sotsiaalkomisjoni koosseisus jätkavad peale esimehe Mart Reimann, Kaupo Parve, Tiina Viirna, Kristi Vetemaa ja Kaido Tseller valimisliidust Ühine Kodu, Sander Valdmaa EKREst, Laivi Kirsipuu Keskerakonnast ning ekspertidena Kerttu Saagpakk, Jaana Ränk, Susanna Kari ja Külli Luuk.
Kui muudetud koosseis oli kinnitatud, esitas Enn Kirsman avalduse vabastada end sotsiaalkomisjoni esimehe kohalt alates 14. juunist.
Sotsiaalkomisjoni töö teema tõstatus kohe istungi alguses, kui Mihkel Tiks avaldas soovi, et volikogu arutaks Enn Kirsmani sobivust komisjoni esimehe kohale. Ettepaneku selgitamiseks oli Mihkel Tiks saatnud volikogu liikmetele kirjaliku ülevaate komisjoni tänavusest tegevusest. Viie kuu jooksul on olnud kaks koosolekut, kahel korral on esimees koosoleku ära jätnud või määranud komisjoniliikmetele sobimatu töise aja, keeldunud koostamast komisjoni tööplaani ja võtmast arutusele olulisi küsimusi nagu arutelu Kuusalu valla sotsiaalvaldkonna arengukava 2014-2020 täitmisest, sotsiaaltoetuste piirmäärade üle vaatamine ja muutmisettepanekud, valla eelarve projekti sotsiaalosa analüüs ja sotsiaalkomisjoni tänavune tööplaan. Ent neid päevakorda ei võetud.
Aprillis taotletud erakorraliseks koosolekuks soovisid opositsiooni kuuluvad komisjoniliikmed ka vallavalitsuse esindajalt valla arengukava 2013-2032 sotsiaalvaldkonna osa tutvustamist. Erakorralist koosolekut nõudnud opositsionääridele tegi Enn Kirsman ülesandeks soovitud päevakorrapunktide menetlemiseks vajalikud dokumendid koostada neil endil.
Erakorralise koosolekuni jäi siis aega 2 ja pool päeva. Erakorralisel koosolekul osalesid vaid Enn Kirsman ja Mihkel Tiks. Soovitud teemade käsitlemine jäi ära. Komisjoni esimees selgitas kohtumisel Mihkel Tiksile, et komisjon on vallavalitsusele nõuandev organ, kuid opositsiooni pakutud teemadel nõu ei ole küsitud.
Mihkel Tiks on teist meelt ja loetles volinikele saadetud kirjas sotsiaalkomisjoni põhimääruses märgitud ülesanded: koostöös vallavalitsusega selgitada välja vallas lahendamist vajavad probleemid sotsiaalvaldkonnas ja ettepanekud nende lahendamiseks, töötada välja sotsiaalvaldkonna tegevuskavad ja -poliitika, algatada määruste ja otsuste eelnõusid ja jälgida nende täitmist, teha ettepanekuid volikogus arutatavates küsimustes.
„Sotsiaalkomisjoni esimehe obstruktiivse tegevuse tulemusena on komisjon kaotanud mõtte,“ kirjutas Mihkel Tiks.
Enn Kirsman palus omakorda 25. mai istungil ette loetud avalduses, et opositsioon esitaks sotsiaalkomisjoni liikmeteks kandidaate, kes lisaks oma õigustele teavad ka kohustusi ega kujuta ette, et komisjoni liikmeks nimetamisel saavad neist suured vallajuhid, kes hakkavad ametnikele töökorraldusi jagama. Ta soovis ka, et kandidaadid saaksid aru – volikogu komisjon toetab vallavalitsuse ja ametnike tegevust, mitte ei tekita probleeme juurde.
Enn Kirsman selgitas Sõnumitoojale, et valla sotsiaalvaldkonna kolm töötajat on tööga ülekoormatud seoses kolme kriisiga – Covid, energiahinna tõus ja sõjapõgenikud Ukrainast: „Pole õige koormata neid praegu teemadega, millega saab tegeleda edaspidi. Opositsiooni kuulunud komisjoniliikmed ei saanud aru ka sellest, et neil puudub õigus jagada valla ametnikele töökorraldusi.“
Sõnumitooja küsimusele, mida opositsioon arvab oma esindajate sotsiaalkomisjonist väljaarvamisest, vastas Kristo Palu valimisliidust Üks Kuusalu Vald: „Toimunu näitas, milline poliitiline kultuuritus ning võimuihnuse mentaliteet Kuusalu valla koalitsioonis valitseb. Sotsiaalkomisjonist opositsiooni liikmete väljaviskamine kättemaksuks selle eest, et nad soovisid sisulist tööd komisjonis teha, ja seejärel sotsiaalkomisjon hingusele saata, kuna koalitsioonil endal puudub võimekus niivõrd olulist valdkondlikku komisjoni juhtida, näitas, kui nõrk on tegelikult koalitsiooni pink ning paljude nende volinike roll on vaid etteantud juhiste järgi kord kuus kätt tõstmas käia. Kahjuks jättis selline jõudemonstratsioon väga negatiivse jälje edaspidiseks suhtluseks poolte vahel.“
Enn Kirsman ütles Sõnumitoojale, et on teinud koalitsioonikaaslastele ettepaneku lõpetada koostöö opositsiooniga, kuigi koalitsioonileping näeb opositsioonile ette vallavalitsuses üht kohta, mis on täidetud, ning paari komisjoniesimehe kohta, mis seni täitmata: „Lootsime konstruktiivset opositsiooni, aga saime destruktiivse.“