Kuusalu vallavolikogu märtsikuu istung pidi toimuma kolmapäeval, 10. märtsil Kuusalu rahvamajas, kuid volikogu esimees Värner Lootsmann tühistas teisipäeval istungi kutse. Tühistamisotsuse põhjustas terviseameti seisukoht, et kogunemine Kuusalu rahvamajas ei ole lubatud.
Terviseameti poole pöördus Andres Heinver volikogus opositsiooni kuuluvast valimisliidust Üks Kuusalu Vald. Ta küsis terviseameti hinnangut siseruumis toimuva istungi ohutusele, seal oleks osalenud kuni 33 inimest.
Terviseameti Põhja regiooniosakonna juhataja Margit Kallas teatas, et vastavalt vabariigi valitsuse korraldusele Covid-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikest meetmetest ja piirangutest inimeste kogunemistele puudub Kuusalu rahvamajal kui meelelahutusasutusel õigus lubada koosolekut korraldada ning volikogu liikmetel pole õigust viibida rahvamajas.
Vastuse lõpus on lause: „Terviseamet annab range soovituse Kuusalu vallavolikogu istung läbi viia veebis, kogunemine Kuusalu rahvamajas ei ole lubatud.“
Opositsiooni esindaja Marti Hääl kommenteeris, et valimisliidu liikmed esitasid istungi rahvamajas korraldamise kohta volikogu esimehele küsimusi: „Et konkreetset vastust ei saanud, tuli pöörduda terviseameti poole. Soovime, et volikogu istung toimuks elektrooniliselt, tehniline võimekus on selleks olemas, aasta tagasi mai alguses pidasime istungi, kus osad volikoguliikmed olid kohal ja kes ei saanud või ei tahtnud minna, osalesid interneti vahendusel. Tegelikke takistusi pole istungi korraldamiseks VOLIS või Zoom-keskkonnas, meie hinnangul on küsimus volikogu esimehe tahtmises. Kui jääb vajaka valla olemasolevast IT-võimekusest, saab seda teenust sisse osta. Tõsiseltvõetav ei ole ka põhjendus, et valla põhimääruses puudub võimalus pidada vajadusel elektroonilisi istungeid, sest maikuust tänini on volikogu koos käinud kaheteistkümnel korral, oleks saanud koostada eelnõu ja nõutava kahe lugemisega muudatused sisse viia, kui volikogu esimehel oleks olnud tahet istungeid tervisekriisi tingimustes ohutult pidada.“
Toimetuse küsimusele, miks opositsioon ei ole esitanud sellekohast eelnõud põhimääruse muutmiseks, vastas ta: „Volikogu töö korraldamine on seaduse kohaselt ikka volikogu esimehe ülesanne, mille eest makstakse kuus 1000 eurot.“
Kuusalu volikogu eelmine esimees Margus Soom saatis toimetusele kommentaari, milles meenutab, et on möödunud aastal korduvalt arupärimistes pööranud tähelepanu volikogu istungite ohutule läbiviimisele VOLIS või Zoom või muus süsteemis: „Peaaegu kõigis omavalitsustes on volikogu istungite töö Eestis korraldatud vastavalt Covidi nõuetele, välja arvatud Kuusalu vallas ja Värner Lootsmanni juhitavas Loksa linnas. Olin Covidi esimese laine ajal Kuusalu volikogu esimees, minu eestvedamisel toimus ametlik istung internetis osalemise võimekusega 4. mail 2020. Enne seda tegime kolm prooviistungit, saatsime kutsed kõigile volikoguliikmetele. On arusaamatu, miks Värner Lootsmann ei korralda ohutuid istungeid ja vallasekretär räägib vastava IT-võimekuse puudumisest. Volikogu istungitel ei täideta 2+2 nõuet. Eesti Vabariik on Covid-19 haigestumistega Euroopa tipus. Peame kõik maksimaalselt panustama viiruse leviku piiramisse. Tulenevalt seadustest on volikogu esimehe ja aseesimehe otsene ülesanne korraldada volikogu tööd. Koalitsiooni vaikival ja vastutustundeta pealtvaatamisel on me elu ja tervis ohtu seatud.“
Kuusalu vallavolikogu esimees Värner Lootsmann ütles, et 10. märtsi istungi päevakorras olid revisjonikomisjoni esimehe ja aseesimehe valimine, mis nõuab salajast hääletamist: „Ei Zoom, VOLIS ega Skype anna võimalust läbi viia salajasi isikuvalimisi. Kui keegi väidab vastupidist, siis soovitan neil ennast kurssi viia. Tõsi, Tallinna linnal on variant, aga teistel omavalitsustel pole, ka mitte Kuusalu vallal. Valla IT-spetsialistid püüavad leida meie väikese valla jaoks vastuvõetavat lahendust. Võtsin vastu otsuse tühistada 10. märtsiks väljakuulutatud istung lähtudes terviseameti soovitusest, mitte keelust. Terviseamet ei saagi keelata omavalitsuse volikogul istungi pidamist ühes või teises ruumis, vaid saab jälgida, et istungite, töökoosolekute läbiviimisel oleks tagatud piirangute täitmine. Kuusalu rahvamajas see kindlasti ka oli. Võtsime seoses terviseameti soovitusega aega, et täpsemalt selgust saada, kuidas edasi parimal viisil talitada.“
Ta lisas, et volikogu töö korraldamine ja seadusloome kohaliku omavalitsuse tasemel on kaks hoopis erinevat asja, ning meenutas, et 4. mail ka elektrooniliselt läbi viidud istungil otsuseid vastu ei võetud, päevakorda ei kinnitatud, istung piirdus Margus Soomi volikogu esimehe kohalt tagasiastumisega. Järgmine istung on volikogu esimehe sõnul hiljemalt aprilli alguses. Kuusalu volikoguistungeid kantakse üle ja on järelvaadatavad Youtube’is.
Volikogu istungitest Anija ja Raasiku vallas
Anija valla põhimäärusesse on elektroonilise istungi pidamise võimalus lisatud varasemast ajast. Esimene elektrooniline istung toimus aasta tagasi pärast eriolukorra väljakuulutamist. Sügisel ja käesoleva aasta alguses on istungid toimunud valla allasutuste suuremates saalides. Neljapäeval tuleb istung taas elektrooniline. Istungid on järelvaadatavad Youtube`is.
Raasiku vallas toimusid elektroonilised kinnised istungid kevadel. Detsembris muudeti valla põhimäärust ja lisati elektrooniliste istungite pidamise võimalus. Alates sügisest on istungid toimunud rahvamajas.