„Praegu on parim aeg korjata meie aiast tilli, peterselli, basiilikut ja muud maitserohelist sügavkülma panekuks. Kutsume ka peete, salateid, kartulit, kurke ostma ning tomatid hakkavad tasapisi küpseks saama. Türgi ube ja paprikat tuleb veel veidike oodata,“ ütleb MTÜ Kuusalu Hoolela aia perenaine ja klientide tegevusjuhendaja Maria Prääts.
Kuusalu Hoolela peab kolmandat aastat Allika külas endise koolimaja juures köögiviljaaeda. Seal töötatakse koos psüühiliste erivajadustega klientidega, kellele pakutakse pikaajalist kaitstud töö teenust. Peamiselt toimetab aias Maria Prääts koos nelja naisega, vajadusel tulevad aeda trimmerdama-korrastama Kuusalu Hoolela mehed. Puhkuse ajal asendab perenaist aias MTÜ Kuusalu Hoolela erihoolekandeteenuste koordinaator Kaie Ustav. Vajadusel aitavad ka tegevusjuhendajad Kaili Allmägi ja Elina Aasa.
Aiasaaduste müük tugineb teist suve usalduslikule koostööle püsiklientidega, keda nüüdseks on ligi 30. Pakutakse võimalust minna aeda ise saadusi korjama, sealsamas on mehaaniline kaal, millega saab kogu kraami üle kaaluda ning saata sõnum või e-kiri, mida ja kui palju on korjatud. Kuusalu Hoolela saadab sellel tuginedes arve, maksta saab pangaülekandega. Kui kogused on väikesed, palutakse kodus elektroonilise kaaluga üle kaaluda ja siis kogused teada anda. Arve saadetakse ostjatele kuu alguses, mis tähendab, et värsket aiakraami võib käia toomas kas või iga päev. Kel huvi, palutakse end korjajaks registreerida ning saadetakse juhis ja hinnakiri.
Maria Prääts kiidab, et selline süsteem töötas hästi eelmisel suvel ja on end õigustanud ka tänavu. Kuna ilmad on teist kuud väga palavad, tehakse aiatööd ära hommikul kolme-nelja tunniga ning muul ajal ei pea seal igaks juhuks kliente ootama. Kogu kraam peenralt otse korvi-kotti süsteem tagab selle, et toodangut ei võeta igaks juhuks – ootama võimalikku ostjat. Ise viivad Hoolela töötajad aiakraami vaid Leesi poodi müügile.
Maria Prääts: „Tegime talvehooajal mulluste isekorjajate seas küsitluse, et mida me aiast rohkem osta soovitakse. Tomatit ja kurki taheti rohkem, kui seni kasvatasime. Meie värsket kartulit kiideti. Rohkem taheti ka eri sorti salateid. MerMeri perenaine Merrit Kiho tellis, et kasvataksime värvilisi peete, on nende suur fänn.“
Jaanuaris ja veebruaris külvati seemned konteineritesse ning pandi õue lumehangede vahele ootama. Kui päike hakkas kõrgemalt käima ja lumi sulas, tärkasid kevadel varakult tugevad taimed. Peedid on sedasi kasvatades juba suured ja salat samuti.
Suur uuendus on kiletunnel, mille pikkus on 22 ja laius 5 meetrit. Seal valmivad kurgid, tomatid, paprikad ning kasvab lai sortiment maitsetaimi. Aia perenaine tõdeb, et kiletunnelisse investeeriti kahe varasema aasta sissetulek, mistõttu aiaprojektiga veel rahaliselt plussis ei ole. Samas on suur kasu juba seegi, et Kuusalu Hoolela klientidele on leitud mitmekesine ja uusi teadmisi andev töö, mille eest saadakse töötasu. Kes ostab nende kasvatatud aiasaadusi, toetab Kuusalu Hoolela tegevust.
Kõige staažikam ostja ja isekorjaja on Kolga-Aablas asuva kodurestorani MerMer pernaine Merrit Kiho. Ta kiidab, et kogu aiakraam on maitsev ja kvaliteetne: „Kui aiaprojektist kuulsin, teatasin, et olen huvitatud tarbijana kaasa lööma ja ka reklaamima. Varem käisin Tallinna turul salateid ja maitsetaimi ostmas ning Rakverest kartulit toomas. Nüüd on need sõidud ära jäänud, on palju lihtsam. Tutvustan sööjatele, millest toit valmistatud, ja räägin ka Hoolela saadustest, mis on maitsvad ja mahedalt kasvatatud, pole pandud väetisi ega mürke. Väga kiidetakse, et on tõesti head köögiviljad. Ka värske kartul on väga maitsev. Kõike seda on mulda pannud ja kasvatanud sõna otseses mõttes armastavad rohelised näpud.“
Ta lisab, vahva on ka see, et ükskõik, mis ajal Hoolela aeda korjama läheb, kedagi töötajaist seal ei näe, aga kõik on hoolitsetud ja kastetud.
Maria Prääts märgib, et aeda on tehtud kastmissüsteem, mis aitab hoida mulla pidevalt paraja niiskusega.
Möödunud aastal õnnestus kogu saak ära müüa, midagi alles ei jäänud, hoidiseid tegema ei pidanud. Ta loodab, et ka tänavu on ostjaid rohkelt ning mis üle jäänud, õnnestub ära müüa sügisel Kahalas Liiva laadal.