Oodatakse huvilisi Anija mõisa ust restaureerima

1104

MTÜ Koostöökoda kutsub soovijaid praktilisele koolitusele, mille käigus restaureeritakse Anija mõisa peasissekäigu siseuks.

Laupäeval, 10. märtsil algab Anija mõisas praktiline restaureerimise-alane koolitus, mis toimub kolmel nädalavahetusel – 10.-11. ja 24.-25. märtsil ning 21.-22. aprillil.

„Vaatasime, mille kordategemi­sest Anija mõisas käib ka meie jõud üle. Uks on maja visiitkaart,“ rääkis Kaisa Tamkivi MTÜst Koostöökoda.

Esimesel päeval on sissejuhatav seminar. Valdo Praust räägib Anija mõisa ja ka teiste Eesti mõisate ajaloost, muinsuskaitseameti esindaja näitab ringkäigul  Anija mõisas, millised on muinsusväärtusega detailid, ning räägib, milline on muinsuskaitse roll taoliste hoonete kaitsmisel ja taastamisel. Seejärel tutvustab restauraator Mati Raal, kes on ka edaspidise praktilise koolituse juhendaja, restaureerimise põhimõtteid.

Pärast seminari algab praktiline töö, mille lõpuks peaks mõisa peahoone peasissekäigu siseuks saama täiesti uue väljanägemise – pealmised värvikihid eemaldatakse ning uks taastatakse kõige algsema värvi järgi.
Kaisa Tamkivi ütles, et korraga mahub ukse juurde tööle kümmekond inimest. Et tegevust paremini planeerida, eeldavad korraldajad huvilistelt eelnevat registreerimist.

„Me ei oota siia üksnes Anija küla ega ainult meie valla elanikke, vaid kõiki ümbruskonna inimesi, kes tunnevad restaureerimise vastu huvi. Soovitan seda koolitust väga – kui Mati Raal käis vaatamas Anija mõisa ust, mis meile tundub üks logu, märkas ta selle juures huvitavaid detaile ning rääkis neist väga põnevalt ja kaasakiskuvalt. Koolitusel osaleja saab selgeks restaureerimise põhimõtted ja -võtted ning edaspidi on tal Anija mõisas käies hea mõelda, et andis ka ise panuse selle ukse taastamisse ,“ lausus ta.

Koolitust toetab kohaliku oma­algatuse programm 1556 euroga, osavõtjatele on tasuta.

Eelmine artikkelVarastati kaubikust
Järgmine artikkelKehra gümnaasium elab uutes tingimustes tavapärast koolielu