
Kuusalu vallas on kuu aega töötanud juhtiva maaspetsialistina Alo Reidolv, kes on eelnevalt töötanud kahes omavalitsuses maa peaspetsialistina, Harju maavalitsuses maatoimingute talituse juhatajana ning pärast maavalitsuste likvideerimist pidas maa-ameti maareformi osakonna eramaade büroo nõuniku ametit.
Seoses erinevate maaga seotus toimingutega on ta varasemalt tööalaselt kokku puutunud ka Kuusalu valla ametnikega, sealhulgas endise peamaakorraldaja Peeter Raudsepaga, kes aasta tagasi jäi pensionile.
„Nii maavalitsuses kui ka maa-ametis oli vaja lahendada samuti Kuusalu vallaga seotud maaküsimusi, mistõttu päris võõras see tööpiirkond pole, kuigi tuleb end veel paljude asjadega kurssi viia, sest vald on suur,“ sõnab juhtiv maaspetsialist.
Alo Reidolv ütleb, et valla maaspetsialistil tuleb tegeleda nii maakorralduse kui ka maareformiga, mis on kaks eri asja: „Maareform on kestnud juba väga pikalt ning nende avalduste lahendamine ja menetlemine on pikaajaline protsess. Eesti erinevates piirkondades on maareform edenenud eri kiirusel, see sõltub eelkõige maa väärtusest ja inimeste tahtest ning huvist saada maa omanikuks. Kuusalu valla eelis on pealinna lähedus, tänapäeval ei ole selline vahemaa enam probleem, et igapäevaselt tööl käia Tallinnas. Maakorralduslikud toimingud on seotud maade sihtotstarbe muutmise, nii detailplaneeringu järgse kui ka maakorraldusliku jagamisega, piiride muutmise ja aadresside korrastamisega. Mida lähemal ollakse tõmbekeskusele, seda suurem huvi on omanikel maadega aktiivselt tegutseda ja seda kõrgem on maa rahaline väärtus.“
Ta märgib, et vallaametniku ülesanne on kohalikule omavalitsusele seadustega pandud ülesandeid täita ja lahendada probleeme, kui kodanikud pöörduvad ja paluvad abi: „Olen avalikus teenistuses töötanud alates 2002. aastast. Ametniku poole pöördutakse ikka siis, kui on mure või ise ei oska mingit toimingut teha. Maaga seotud mured on enamasti igal pool sarnased, olgu Kuusalu vald, Tallinn või Lõuna-Eesti. Enamasti tahetakse, et maa oleks võimalikult hästi väärtustatud kas siis majandusliku tasuvuse, sihtotstarbe või ehituse osas. Kuna iga juhtum on oma eripäradega, puuduvad universaalsed ehk mustvalged lahendused ja iga olukorda on vaja lahendada konkreetseid asjaolusid hinnates. Digiajastu aitab lihtsustada tööd, sest inimestel on võimalik hankida internetis oma kinnistu kohta eelnevalt erinevat infot, mille pinnalt on ametnikul lihtsam selgitada, läbi rääkida ja kaaluda erinevaid lahendusi.“
Alo Reidolv rõhutab, et omavalitsus tegutseb eelkõige heas usus ja tahtes, et kõigi kodanike huvid oleksid kaitstud, kuid inimesed tunnetavad otsuseid erinevalt.
Ta lisab, et töökeskkond on vallamajas sõbralik, kolleegid pädevad ja toredad: „Kabinetis on mitme ametniku töökoht, mis annab võimaluse kiiresti infot vahetada, nõu pidada või ühiselt seisukohti kujundada.“
Kuusalu valla juhtiv maaspetsialist elab Harku vallas, sõidab sealt Kiidu tööle. Ta ütleb, et on tööandjalt saanud lubaduse töötada nädalas kaks päeva kodukontoris, kuid seni on kodus töötanud reedeti. Kodukontoris töötamise kohta nendib ta, et reedeti lõpeb vallamajas töö kell kaks, aga kodus töösse süvenedes kellaaega ei vaata.