Kevadel said omavalitsused riigi lisaeelarvega koroonaviirusest tingitud kriisi tagajärgede leevendamiseks ja majanduse turgutamiseks uuteks investeeringuteks mõeldud toetust. Anija vald saab 440 000 eurot, Kuusalu vald 450 000 eurot, Raasiku vald 400 000 eurot ning Loksa linn 200 000 eurot investeeringutoetust. Seda ei tohi kasutada investeeringuteks, mis olid juba varem kavandatud omavalitsuse käesoleva aasta eelarvesse.
Raasiku vald plaanib 4 investeeringut
Raasiku volikogu kinnitas möödunud teisipäeval, 8. septembril esialgse nimekirja neist investeeringutest, mille jaoks soovitakse riigilt saadavat kriisiabi kasutada.
Vallavanem Andre Sepp selgitas, et vastavalt riigihalduse ministri määrusele peab ühe investeeringuprojekti minimaalne maksumus olema vähemalt 20 000 eurot ning projektile ei tohi olla Euroopa Liidu ega muud kaasrahastust.
„Hiljemalt 15. novembril tuleb rahandusministeeriumile esitada lõplik nimekiri, mida soovime selle 400 000 euro eest teha. Investeeringuobjekte võib olla üks või mitu. 30. detsembriks peavad olema hanked läbi viidud ja sõlmitud ehituslepingud, töid võib teha 2021. aasta lõpuni,“ ütles Andre Sepp.
Ta lisas, et 4 investeeringuobjekti valiti välja vastavalt arengukavale, volikogu eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjon toetas ja tegi ettepaneku viia nimekiri volikokku, et vallavalitsus saaks hakata projekte ette valmistama. Volikogus eelmisel nädalal kinnitatud investeeringuprojektide esialgset nimekirja on vajadusel võimalik korrigeerida kuni 15. novembrini.
Esimene investeeringuobjekt, mida riigi investeeringutoetusest kavatsetakse rekonstrueerida, on Aruküla vallamaja-rahvamaja. Plaanis on renoveerida hoone katus, panna fassaadile uus laudis, teha majale uus välistrepp ja uued välisuksed, uuendada kogu maja küttesüsteem ning rajada vastavalt päästeameti ettekirjutusele keldri ja koridoride tulekaitsesüsteemid. Kogu investeeringu eeldatav maksumus on 300 000 eurot, lisaks riigiabile on kavas sinna kulutada 60 000 eurot, mis oli tänavuses vallaeelarves hoone katuse osaliseks remondiks.
Teisena on nimekirjas Pikavere mõisakool.
„Arengukava järgi tuleks 2021. aastal renoveerida koolimaja fassaad. Kuid arutasime koolirahvaga, et enne fassaadi remonti tuleks teha vundamendi hüdroisolatsioon ja pandus koos liigvee juhtimisega, praegu jookseb liigvesi vundamendi alla. Vahetame ka hoone seni vahetamata ümaraknad,“ rääkis Andre Sepp.
Investeeringu prognoositav hind on 80 000 eurot.
Kolmas investeeringuobjekt on Raasiku staadion, kuhu on plaan luua uus jalgpalli-võrkpalli liivaväljak, panna jalgpalliväljaku otsavõrgud, soetada portatiivsed väravad ning teha Võidu tänava poolsesse külge jalgvärav.
„Raasiku Valla Spordi arvates võiks hakata sinna osaliselt rajama ka välijõuväljakut, aga ei tea, kas sellest rahast jagub,“ sõnas vallavanem.
Raasiku staadionile kavandatavate investeeringute eeldatav hind on 40 000 eurot.
Neljandaks on riigi toetuse eest kavas rajada 340 meetrit kergliiklusteed Raasikule Kostivere tee äärde. Selle projekteerimiseks-ehitamiseks on arvestatud 40 000 eurot.
Volikogu volitas vallavalitsust esitama rahandusministeeriumile toetuse taotlemiseks projektide nimekirja ning tegema muid toiminguid, mis on vajalikud investeeringutoetuse taotlemisel ning kasutamisel.
Andre Sepp lausus, et vallavalitsus viib nüüd läbi hanked, siis selgub, mis kavandatavad tööd täpselt maksavad: „Hinnangulised maksumused näitavad, et kõik need neli objekti saame selle 400 000 euro eest ära teha. Aga need on esialgsed eeldatavad hinnad. Kui midagi muutub, võib ka nimekiri veel muutuda. Ka ministeeriumi ekspertkomisjon vaatab kõik projektid üle. Lõplikud projektid on 2021. aasta eelarves, ehitamiseks läheb järgmisel aastal.“
Anija vald renoveerib Alavere koolimaja
Anija vallavolikogu võttis juunis vastu otsuse, et riigilt kriisiabina saadav täiendav investeeringutoetus 440 000 eurot kasutatakse Alavere põhikooli hoone renoveerimistööde finantseerimiseks. Enne kriisi plaaniti koolihoone remontida kahes osas – sel aastal soojustada fassaad ja renoveerida võimla, selleks on vallaeelarves 450 000 eurot, kõik ülejäänu, sealhulgas sisetööd, teha järgmisel aastal. Renoveerimisprojekti järgi hinnati koolimaja renoveerimise kogumaksumuseks 1,4 miljonit eurot.
Kui selgus, et riigilt saab investeeringutoetust, otsustati sellest rahastada Alavere koolimaja teise etapi renoveerimistööd ja tuua need varasemaks. 4. septembrini kestis riigihange ehitaja leidmiseks, esitati 10 pakkumist. Pakkumised on praegu hindamisel. Töödega on kavas alustada oktoobris, järgmiseks kooliaastaks peaks kogu koolimaja olema renoveeritud.
Kuusalu vallas osade investeeringuprojektide hanked pooleli
Kuusalu vallavalitsus on hanked läbi viinud 7 investeeringuprojekti kohta. Maksumuste kogusumma on 334 289,14 eurot. Riigi kriisiabi 450 000 eurost jääb esialgu ligi 115 000 eurot jagamata, need investeeringud otsustatakse oktoobrikuu jooksul.
Kinnitatud summadest kulub 59 939,88 eurot Kiiu kõnnitee ning 111 060 eurot Kiiu-Käli tänavavalgustuse ehitamiseks. Riigi kriisiabi toel on plaanis projekteerida ja ehitada tänavavalgustust veel Viinistule, Pärispeale, Kuusalu alevikku Laane tänavale, Kolgaküla spordiradadele – kogumaksumus on 65 280 eurot.
Kuusalu keskkooli ja Kolga lasteaia tuletõrjesignalisatsiooni rekonstrueerimine ning Kolga kooli valvesignalisatsiooni ehitamine läheb maksma 29 903,88 eurot.
Kavas on veel Vihasoo lasteaia katlaruumi rekonstrueerimine maksumusega 33 720 eurot. Juba on valmis Kiiu lasteaia õueala rekonstrueerimine hinnaga 20 005,38 eurot. Kuusalu kunstide kooli ruumide remondiks ja evakuatsioonitrepi paigaldamiseks on kavandatud 20 000 eurot.
Loksa suunas raha 2 projekti
Loksa linnale lubatud 200 000 eurost on 20 000 eurot jäänud reservi. Ligi 40 000 eurot on kulunud Loksa gümnaasiumi kahekordse koolimaja küttesüsteemi renoveerimiseks, sellega on vana maja küttesüsteem nüüd täielikult uuendatud. Peaaegu 140 000 eurot läheb Loksa spordikeskuse ja koolimajaga ühendava galerii fassaadi kordategemiseks.