Kuusalus on JAAN KIRSIPUU rattakooli filiaal

2754

Kuusalu noored jalgratturid treener KAIDO LAASIGA pärast treeningut, kui läbiti 19,7 kilomeetrit. Taustal on CFC spordiklubi buss.
Treener KAIDO LAAS hakkas Kuusalu lapsi treenima 2008. aasta novembris.

CFC spordiklubi jalgrattakool loodi 2003. aasta sügisel. Klubi jaguneb Jaak Mae suusakooliks ja Jaan Kirsipuu rattakooliks. Kaido Laas töötab rattakoolis treenerina 2003. aasta sügisest. Alguses hakati treenima 1988. aastal sündinud ja nooremaid lapsi.

„Ring sai täis, nüüd oli vaja uusi lapsi peale. Linnas käimine väsitas ära. Mõtlesin, et miks ei võiks kohapeal tööd teha. Kütuse peale kulus ka palju raha. Mõistlikum oli luua uus rühm Kuusallu. Varem sõitsin bussiga Tallinna ja tagasi, aga siin saab sama kütusekuluga kaks trenni teha,“ rääkis Kaido Laas.

Koos Kuusalu noortekeskuse juhataja Annika Agu-Aasrannaga pandi novembris Kuusallu kuulutused välja. Alguses oli huvilisi kolm-neli, tasapisi tuli  juurde.

„Tänaseks on trennist läbi käinud kuusteist last, pidama on jäänud kolmteist,“ ütles Kaido Laas.

Kuusalus käivad Kaido Laasiga sõitmas 1997. aastal sündinud ja nooremad.

„On ka mõned vanemad poisid ning trennis käib üks tüdruk, Aidi Gerde Tuisk. Ta on meie pesamuna, 2002. aastal sündinud. Naabripoisid hakkasid siin käima ja tema tuli ka,“ sõnas ta.

Varustusest tagab spordi­klubi noortele lühikese pluusi ja püksid, tasuta transpordi võistlustele, majutuse seal ja stardimaksud.

Sel aastal 43 võistlust
Kaido Laas jutustas, et teevad spordiklubis tööd 11 kuud, novembrikuus puhatakse. Jalgratastega käiakse sõitmas viis korda nädalas – kolmel päeval tehakse trenni, laupäeval ja pühapäeval käiakse võistlemas. Suvel saab ta lastega kokku kell 11, sõidetakse Kuusalu lähedal. Talvel käiakse ka suusatamas.

„Kiiust Soodlani on rattasõiduks ideaalne viiekilomeetrine asfaldilõik,“ kiitis Kaido Laas.

Alguses sõitis ta lastega neli-viis kilomeetrit, nüüd läbitakse ühel päeval 20 kilomeetrit. Treener ise sõidab bussiga taga. Kes ära väsib, saab bussi istuda.

„Esimesel aastal matkan lastega palju. Käisime väiksematega Pirital poolteist tundi. Järgmine matk oli kaks tundi, siis kolm tundi. Nad peavad alguses natuke harjuma. Kui kohe kõva trenni teha, jooksevad minema. Kuusalu poistel on näha, et isad on lastega tegelnud. Siin käiakse kaks kilomeetrit jalgsi kooli ja tagasi. Tallinnas viiakse igale poole autoga, nad ei käigi jala,“ jutustas Kaido Laas.

Kuusalu lastega on tal eesmärk vallutada kõik ümbritsevate poolsaarte tipud. Jumindal ja Kaberneemes juba käidi, Pärispea on järgmine.

Treeneri sõnul meeldib lastele võistelda: „Nad tahavad omavanustega rinda pista.“

Kaido Laas osaleb Kuusalu lastega sel aastal 43 võistlusel, ta on need kaheks jaganud – tähtsad võistlused ja abistavad võistlused. Kuusalu poi­­sid on mitmel korral tul­nud esikolmikusse.

„Kristopher Krasmus sai Eesti meistrivõistluste tänavasõidus Pärnu etapil 27 poisi hulgast teise koha. Kevin Lootus võitis Timeks Cupi. See tekitab isu ja enesekindlust. Stefan Lootus on sel aastal saanud oma vanuse­klassis kaheksa võitu. Vaatan tulemusi ka juba järgmise aasta koha pealt. Näiteks võistles Joosep Agu aasta endast vanematega. Kui arvestada temavanuste aegu, oli ta kolmas,“ tõi Kaido Laas näiteid Kuusalu poiste headest tulemustest.

Kui võistlustel käiakse, tutvuvad treener ja õpilased ka ümbrusega.

Eesti parim jalgrattatreener
Kaido Laas ütles, et Kuusallu oli tore teha spordiklubi filiaal, sest siin on hea taust – saab õpetada nende lapsi, kes ise rattasõiduga tegelesid, kui Kuusalus oli eelmine spordikool.

„Mõni laps annab tohutult energiat juurde, mõni imeb kisamise ja tüütamisega energiast tühjaks. Tallinnas on palju selliseid, siin on kõik tublid,“ kinnitas Kaido Laas.

Ta arvas, et oleks ideaalne luua ka Loksal ning Kolgas jalgratturite rühm: „Kui paned auto peale 20 jalgratast, lähed kohale ja lased poistel sõita, näed kohe ära, kel on seda vaistu.“

Kaido Laas hakkas treeneritööga tegelema 1973. aastal, kui õppis Tallinna pedagoogilises instituudis kehakultuuri eriala teisel kursusel. Ta kolis Kuusallu 1976. aastal. 1985. aastani töötas Tallinnas Eesti Dünamo peatreenerina, pärast seda hakkas tööle Kuusalus.

„Nõukogude ajal tehti palju spordikoole. Ka Kuusallu loodi laste ja noorte spordikool. Töötasin seal kümme aastat jalgrattatreenerina.“

Eesti Jalgratturite Liit valis Kaido Laasi 2008. aastal Eesti parimaks treeneriks jalgrattaspordis. CFC spordiklubi oli Eesti parim jalgrattaklubi.