Tuleval laupäeval, 24. aprillil toimub Kehras kolmandat korda heategevuslik orienteerumismatk. Tegu on Sinilille kampaania raames toimuva heategevusüritusega, mida korraldab naiskodukaitse Kehra jaoskond. Start ja finiš on Kehra raudteejaama juures, kus naiskodukaitsjad müüvad stardipääsmena „Anname au!“ meeneid. Kahe eelmise laupäevaga koguti meenete müügist 160 eurot.
Sinilille kampaaniat korraldavad Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing koos naiskodukaitsega kaheksandat kevadet. Alates 2014. aastast kutsutakse igal aastal aprillis üles kandma kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide ning nende lähedaste tunnustuseks Sinilille rinnamärki. Märkide ja muude meenete müügist saadud tulu eest toetatakse peamiselt rahvusvahelistel sõjalistel ja rahutagamisoperatsioonidel osalenud veterane ja nende peresid.
2019. aasta lõpus loodud naiskodukaitse Kehras jaoskond osaleb Sinilille kampaanias teist korda.
„Eelmisel aastal püüdsime lihtsalt meeneid müüa. Kuna oli eriolukord ning lähikontakte tuli vältida, oli müük väike. Naiskodukaitse jaoskondade jaoks on Sinilille kampaanias osalemine auasi ning otsustasime ka tänavu kaasa lüüa,“ rääkis naiskodukaitse Kehra jaoskonna juht Piret Urmet.
Kehra naiskodukaitsjad otsustasid kampaania raames korraldada kodulinnas kolmel laupäeval fotoorienteerumise: „Vaatasime, mida teevad ja kuidas toimetavad kogenud jaoskonnad. Mõnel pool korraldatakse jooksu, kus saab virtuaalselt osaleda, kusagil samuti fotoorienteerumist. Oli nõue, et üritus peab olema võimalikult kontaktivaba ja otsustasime, et tavaorienteerumist ei tee ning valisime lihtsama fotoorienteerumise.“
Esimeseks päevaks, 10. aprilliks, valiti Kehras 10 kohta ning koostati nende fotode põhjal kaart. Mõned olid tuntud kohad, mis on piltide järgi äratuntavad, kuid lisati ka vanu pilte kohtadest, mis tänapäeval enam sellised välja ei näe. Mõned osalejad lubasid nädala pärast uuesti tulla ja möödunud laupäevaks tehti koostöös Anne Oruaasaga uus niinimetatud retrokaart, kus kasutati vanu fotosid viiest hoonest, mis ei näe enam ammu välja sellised nagu neil piltidel või polegi neid enam alles.
„Osavõtjad pidid pildi järgi minema neisse kohtadesse ja tegema selfi. Võis käia läbi kõik kohad või ainult mõned, nagu igaüks soovis, võistlust me ei korraldanud,“ sõnas Piret Urmet.
Kuna esimesel korral oli ilm külm ja tuuline, oli naistel hirm, et osavõtjaid ei ole. Nelja tunni jooksul käis mitu seltskonda, kokku umbes 30 inimest. Möödunud laupäeval, kui ilm oli tunduvalt parem, oli osavõtjaid umbes poole vähem: „Rääkisime ka kampaaniast ning miks on suur au aprillis Sinilille märgiga ringi käia. Noored ei teadnud veteranidest eriti midagi. Samas üks pere ütles, et ei taha meeneid, soovivad vaid raha anda. Meie pealekäimisel võtsid siiski ühe käevõru ning läksid orienteeruma. Üks mees ütles, et pole orienteerumisest huvitatud, tuli sellepärast, et saaks kampaaniat toetada.“
Saabuval laupäeval, kui Kehra naiskodukaitsjad kutsuvad sel aastal viimast korda foto-
orienteerumisele, on plaanis jagada ka Kehra linna orienteerumiskaarti, et need, kelle jaoks fotoorienteerumine tundub igav või pole pildistamiseks telefoni, tuleksid osa võtma. Võimalik on ka eelmistel laupäevadel jagatud kaartide järgi kohti otsida.
Piret Urmet kinnitas, et kohad on linnas laiali, ei ole erilist ohtu teistega kokku puutuda: „Kuna siia tuleb ka neid inimesi, kes pole kohalikud, on hea, kui saame neile orienteerumismängu käigus Kehrat ja siinseid ilusamaid kohti tutvustada.“
Ta rääkis, et kuigi kampaania peaeesmärk on raha kogumine, võiksid tulla ka need, kes eelmistel laupäevadel on Kehras juba orienteerumas käinud ja kampaaniat toetanud: „Midagi nad ostma ei pea, tulgu lihtsalt liikuma. Meil on plaanis teha ka avalik loosimine, loosime kõigi osalenute vahel mõned „Anname au“ kampaaniatooted.“
Kehra jaoskonnas 11 naiskodukaitsjat
Naiskodukaitse Kehra jaoskonnal on 11 liiget. Kui jaoskond ligi poolteist aastat tagasi loodi, loodeti 2020. aastal hoogsalt tegutseda.
„Koroona tõmbas sellele peale päris kõva piduri,“ tõdes Piret Urmet.
Ta rääkis, et nad ei pea end veel täieõiguslikeks naiskodukaitsjateks, sest kellelgi pole läbitud kõik viis vajalikku baaskoolitust. Need on organisatsiooniõpe, sõduri baaskoolitus, meditsiin, välitoitlustus, ohutusõpe: „Põhi- ja sõdurikoolituse oleme läbi teinud, mõni meist ka ohutushoiu. Osa koolitusi on jäänud ära, osa toimunud veebis, kõik võtab praegu topeltaja. Eelmisel aastal kutsuti naiskodukaitsjaid appi telekeskusesse kõnesid vastu võtma ja testimispunktidesse. Kuid üle poolte meie liikmetest töötavad haridusasutustes ning me ei tohtinud minna nakkusohtlikkuse kohta, lisaks olid tööl uued ajad, tuli kohaneda distantsõppega.“
Kehra naiskodukaitsjate juht lisas, et vähesest tegutsemisajast hoolimata on neil alanud hea koostöö naiskodukaitse Kose jaoskonna ja Kaitseliidu Kose malevkonna liikmetega, kellega koos on käidud kahes vallas asuvaid ausambaid korda tegemas. Plaan on hakata seda koostöös tegema igal aastal enne võidupüha.
„Kutsun kõiki naisi meiega liituma. Kellel huvi, leiab meid Facebooki lehe kaudu,“ sõnas Piret Urmet.