Ehitamiseks taotletakse kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusamaks muutmise meetmest 972 000 eurot.
Kehra Lastetare lasteaia uue maja projekteeris Anija vallavalitsuse tellimusel ConArte OÜ-lt, kes on teinud Rae valla mitme lasteaia projektid. Kehra Lastetare lasteaed projekteeriti sarnane Peetri külas asuva Aruheina lasteaiaga.
„Projekteeritud on täislahendus, koos haljastuse ja mänguväljakutega iga rühma juurde. Lasteaed tuleb kahekordne, koosneb nelinurksetest tiibadest. Projektis on kokku 9 rühma, kuid esimeses etapis ehitatakse neid 7. Lisaks veel saal, kabinetid, majandusruumid. Võrreldes praeguse lasteaiaga tuleb kõik avaram ja kaasaegsem Rühmad on pindalalt palju suuremad kui lasteaia praeguses majas, igas rühmakompleksis ligi 90 ruutmeetrit,“ selgitas vallaarhitekt-planeeringute spetsialist Inga Vainu.
Esialgu plaaniti uus hoone ehitada Lastetare praegusesse asukohta, lasteaed oleks vana maja lammutamise ajaks kolitud rendikonteineritesse. Kuna konteinerite rentimine olnuks liialt kulukas, ligi 500 000 eurot, otsustas vallavalitsus otsida uuele lasteaiale teine asukoht. Uueks kohaks valiti vallale kuuluv maa-ala Keskuse tänava ääres, kus viimastel aastatel on olnud lõkkeplats. Krundile on aastaid tagasi tehtud detailplaneering, kui sinna kavandati Kehra polüfunktsionaalset kultuurikeskust-spordihoonet.
Inga Vainu: „Detailplaneering sobib lasteaiale väga hästi ning maad on seal palju rohkem kui lasteaia praeguses asukohas. Krunt on ligi 1,1 hektarit suur. Hoonestusala sai veidi suurem, kui varem oli kavandatud.“
Hooneprojektis asukohavahetuse tõttu muudatusi ei tulnud, küll aga tuli teha muudatusi kommunikatsioonide planeerimisel. Suurem lisatöö, mis lasteaia asukoha muutumisega kaasneb, on kergliiklustee rajamine Keskuse tänavale tulevase lasteaia poolsesse äärde.
Vallavanem Riivo Noor ütles, et Rae vallas lasteaedu ehitanud ettevõtte hinnapakkumise järgi maksab Kehra uue lasteaia ehitamine koos vana hoone lammutamisega 3,02 miljonit eurot.
„Ehitusmaterjalid ja ehitamine on viimase poole aasta jooksul kõvasti kallinenud,“ tõdes ta.
Möödunud nädalal esitas vallavalitsus vana lasteaia lammutamiseks ja uue ehitamiseks taotluse kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusamaks muutmise ehk niinimetatud CO2 meetmest 972 000 euro suuruse toetuse saamiseks. See on maksimum, mis Anija vallal on võimalik sealt taotleda. Ligi nullenergiahoone ehitamise meetmest antakse toetust omavalitsuste ülalpidamisel olevate funktsionaalselt ebasobivate suure energiakuluga hoonete lammutamiseks ning energiasäästlikemate ehitamiseks. Kokku on meetmes selleks 20 miljonit eurot.
„Loodan, et saame toetust, see peaks selguma jaanipäevaks. Suur soov on, et sügiseks on ehitaja olemas ja saame kopa maasse lüüa,“ sõnas vallavanem.
Anija valla eelarvestrateegias on tänavuseks kirjas 2,4 miljoni suuruse laenu võtmine. Vallavanema sõnul ei ole vaja kogu laenusummat sel aastal välja võtta, põhiehitamine on tuleval aastal. Lapsed peaksid uude lasteaeda saama sügisel 2022.