PARANDATUD: Lisatud täpsustused Priit Seli kommentaari.
Karateklubi IVL saatis Kuusalu vallavalitsusele vaide, milles palub tühistada Kuusalu vallavalitsuse 21. jaanuaril vastu võetud korraldus andekate noorte sportlaste toetamise kohta. Klubi taotleb, et Kuusalu vallavolikogu ühistegevuse komisjon vaataks esitatud taotlused uuesti läbi ja teeks vallavalitsusele toetuste jaotamise osas õiglasema ettepaneku.
Kokku jagati Kuusalu valla noortele sportlastele 6000 eurot. Toetuse said 18 sportlast seitsmest spordiklubist. Vallavalitsus langetas otsuse vastavalt ühistegevuse komisjoni ettepanekule.
Spordiklubid esitasid taotlused toetuse saamiseks esmakordselt elektrooniliselt. Toetusi sooviti kokku 12 900 euro ulatuses, vallaeelarves on selleks 6000 eurot. Kuigi vastavalt andekate sportlaste tunnustamise korrale võib ühele sportlasele eraldada toetuseks kuni 1000 eurot, otsustas komisjon vähendada määra 800 eurole.
Pärast korralduse vastuvõtmist avalikustati toetuste jaotus valla veebilehel, sportlaste nimesid ega igaühele eraldatud summasid ei lisatud. Kui Sõnumitooja palus leheloo jaoks täpsemat infot, vastas valla kommunikatsioonispetsialist, et tegu on alaealistega ja tuleb järgida andmekaitse seadust. Ta kinnitas, et toetust said kõik sportlased, kelle kohta taotlus esitati.
Karateklubist IVL said neli sportlast kokku 1500 eurot toetust, Hara Seilamise Seltsi neli sportlast kokku 1400 eurot, suusa- ja rattaklubist CFC kaks sportlast kokku 1100 eurot, Tallinna Veemotoklubi üks sportlane 800 eurot, Kuusalu Rattaklubi neli sportlast kokku 500 eurot Keila Swimclub`i kaks sportlast kokku 400 eurot ja Kuusalu Spordiklubi üks sportlane 300 eurot.
Spordiklubidele saadeti samasugune info, lisati nimeliselt ja koos summadega ülevaade oma klubi sportlastele määratud toetustest.
Karateklubi IVL juht ja treener Priit Seli ei olnud sellise infojagamisega rahul ning saatis vallavanem Terje Kraanveltile, volikogu aseesimehele Sulev Valdmaale ja Sõnumitoojale kirja, kus küsis, miks on toetuse saajad ja summad salastatud, kuni 2020. aastani on olnud toetuse saajad avalik info. Ta kirjutas, et tekib küsimus, kas raha on jagatud õiglaselt vastava korra järgi või on mõned saanud ebaõiglaselt palju raha.
Kui Priit Seli oli tutvunud ühistegevuse komisjoni protokolliga, millele lisatud sportlaste nimekiri ja neile eraldatud summad pole samuti avalikud, kirjutas ta Sõnumitoojale: „Muret teeb andekate sportlaste läbipaistmatu rahajagamine. Me tahaks võrrelda toetuse saajate tulemusi, mille alusel jagati komisjonis raha paigutades sportlasi A, B, C ja D kategooriasse. Meie klubist said toetust 4 sportlast, kes on kõik Eesti koondise kandidaadid, oma vanuseklassides ja kaalukategooriates Eesti edetabelis nr 1. Samas kaks meie sportlast paigutati toetussummade järgi C ja kaks D kategooriasse.“
Ka vallavalitsusele esitatud vaides viitab ta sellele, et ühistegevuse komisjon on jaotanud sportlaste toetussummad 6 kategooriasse, mitte 4, nagu on kirjas ühistegevuse komisjoni 14.01.2021 protokollis. Kas on rikutud protokollis A, B, C ja D kategooriasse sportlaste määramist, lisades meelevaldselt E ja F kategooriasse osa sportlaste toetussummad, või on ühe ja sama kategooria sportlastele jagatud erinevad toetussummad.
Ühistegevuse komisjoni esimees Urmo Ristsaar kommenteerib Sõnumitoojale: „Kahjuks pole jõudnud veel vaidesse süveneda, aga kinnitan, et kehtiva korra osas komisjon kriteeriumitega eksinud ei ole. Kehtiva korraga on reguleeritud tingimused, mille alusel sportlane tunnistatakse andekaks ja kvalifitseerub toetust taotlema. Alasid ja tulemusi on üsna raske õiglaselt võrrelda, seega lasub komisjonil tänamatu töö sportlased tulemuse järgi pingeritta panna. Selle hõlbustamiseks on korda lisatud nõue spordiklubile panna oma sportlased möödunud aasta tulemuste järgi pingeritta, kui taotlejaid on rohkem kui üks. Kõik seda ei teinud, mistõttu oli hindamisprotsess komisjoni jaoks keerukam. Alati saab öelda, et üks või teine oleks pidanud rohkem saama, aga olen veendunud, et see suure seltskonnaga kaalutud tulem on parem ja ausam, kui raha jagamine võrdselt kõigi kvalifitseerunud taotlejate vahel. Kritiseerijatelt ootaks ettepanekuid kehtivasse korda, et edaspidi neid komisjonis arutada ja vajadusel korda täiendada.“
Sportlaste toetamise ja nende nimede mitteavalikustamise teemat uurima hakanud Sulev Valdmaa tõdeb, et igal aastal on kaasnenud spordiklubidele ja andekatele sportlastele taotluste järgi eraldatud toetustega mingi jama. Lisaks sellele, et praegu kehtiv kord on absurdne ja jagatud raha kasutamist ei ole aastaid kontrollitud, põrkutakse käesoleval aastal kokku ka rahasaajate erilise salastamisega.
Ta saatis küsimuse toetuse saanud noorsportlaste nimede avalikustamise kohta andmekaitse inspektsioonile ja sai vastuse, et tegu on juurdepääsupiiranguta avaliku teabega, peaks olema leitav valla dokumendiregistris. Samas sai vallavalitsus andmekaitse inspektsiooni seisukoha, et spordiga tegelemine alaealise puhul on eraelusfääri kuuluv ning kui lisada preemiasumma, pole välistatud, et inimene saab preemiauudiste valguses mittesoovitud tähelepanu, näiteks narrimine koolis.
Sulev Valdmaa: „Sama asutus, kaks erinevat seisukohta. Minu soovitus on kirjutada valla vastavatesse dokumentidesse – kes tahab osa saada avalikust rahast, on teadlik ja nõus, et tema nime võidakse avalikustada.“