
Jaanuari lõpus 25. sünnipäeva tähistanud MTÜ Tugiõpilaste Oma Ring Eestis ehk TORE juhatuses on MARJU JAANIMÄE Kolgast ja ANGELA ALLIK Raasikult.
Noorteorganisatsiooni TORE uuel kodulehel leiab juubeli puhul salvestatud saadete sarja. Ühes saates intervjueerib Kolga keskkooli vilistlane, Kuusalu vallas noorsootöötaja ametis olnud Marju Jaanimäe, TORE arendusjuht ja juhatuse esimees, Kolga kooli vilistlast ja enda head abilist Roland Vilepaju.
Intervjuus räägitakse sellest, et Roland Vilepaju pälvis TORE suvekooli kuldkäija tiitli – on kümnel korral kuulunud noorteühingu suvekooli korraldusmeeskonda ning aidanud laagrit läbi viia.
„Tihti arvame, et teame iseennast kõige paremini. Ma arvasin, et teadsin, aga tegelikult ei teadnud endast mitte midagi. TORE on parim koht, kus õppida iseennast tundma. Torekana õpid mängude ja eri situatsioonide kaudu, seda koolis tegelikult ei õpetata. Vahet pole, mida sa teed, kui teed seda rõõmuga, siis tuleb see paremini välja,“ lausus 30aastane Roland Vilepaju intervjuus.
Ta töötab Lool tegutsevas firmas Eesti Traat masinaoperaatorina, kodu on Kahala külas. Noorteühingus TORE ettevõtmistes kaasa löömist nimetab oma hobiks ja noortega tegelemist südameasjaks.
„Vanus on number passis. Oluline on, kuidas ennast tunned. Nooreks jääd seni, kuni ise tahad. Ma ei leia, et oleksin vana. Suudan end noortega samale tasemele viia, tuleb lähtuda nende soovidest,“ sõnas TORE kuldkorraldaja.
Ta tutvus TORE ühingu tegemistega, kui õppis 7. klassis ning Marju Jaanimäe eestvedamisel viisid TORE liikmed Kolga koolis läbi mänge: „Siis mõtlesin, tahan ka osaleda. Meil vedas, tookord oli TORE ring meil vabatahtlik-sunniviisiline koolitund Marju juhendamisel. Hakkasin käima Kolga noortekeskuses, kus Marju oli noorsootöötaja. Aasta hiljem sain esimese TORE-koolituse ja sellest ajast algas mu TORE-teekond, silmaring läks avaramaks.“
Ühingu suvekoolides teeb Roland Vilepaju enda sõnul kõike, mida parasjagu on tarvis – viib läbi peoõhtuid ja mänge, toetab nõu ja jõuga.
Ta on aidanud ka Raasiku noortekeskuse juhti, TORE juhatuse liiget Angela Allikut RaKu laagrite tegemisel ning oma tädi, Kuusalu kodutütarde ja noorte kotkaste juhti Margit-Karmen Reinvelti rühma ettevõtmistes. Möödunud nädalavahetusel õpetas Kuusalu kodutütarde ja noorkotkaste rühmale talvelaagris TORE ühingu mänge.
MARJU JAANIMÄE on ühingu kontori asutaja
Marju Jaanimäe hakkas TORE koolitustel osalema aastal 1999, kui oli lõpetanud Kolga keskkooli, töötas samas koolis ühe aasta õpetajana.
TORE tegevjuhina on ta töötanud aastast 2005 – siis kutsuti teda Kolga noorsootöötaja ameti kõrvalt ka TORE ühingusse tööle.
„MTÜ asus iseseisvalt toimetama. Tuli luua ühingu kontor, samal ajal tegime Kolgas noorte jõulukodusid, noorteöid. Aastal 2008 käivitasime Kolgas TORE grupi, milles oli ka Roland Vilepaju,“ meenutab ta.
„Noortega töötava inimesena ütlen, et TORE ringi käivitamine ükskõik, kuhu sattusin, kas kooli, praktikakooli, noortekeskusesse, oli alati parim otsus. Tänu sellele õnnestus mul kõige paremal moel noori kaasata, nendega väga hea kontakt luua ja seda hoida, ka nende enesearenguks jõudsalt edasi liikumiseks vajalikke tingimusi luua. Olen kogenud ning veendunud TORE programmi väga positiivses mõjus noore inimese eneseleidmisel, suhtlemis- ja toimetuleku oskuste kujunemisel ning isiksusliku arengu plaanis.“

Inimsõbralik ja koostööle suunatud mõtteviis
MTÜ Noorteühing Tugiõpilaste Oma Ring Eestis ehk TORE on noorteorganisatsioon, mis loodud 2000. aastal, et koolides ja kogu ühiskonnas tuleks juurde inimesi, kes kannavad ja levitavad inimsõbralikku ning koostööle suunatud mõtteviisi. Noorte kaasamise kaudu tuleks rohkem õpilasi, kes on sallivad, osakavad märgata probleeme, on valmis olema teistele toeks.
TORE algusaega arvestatakse aastast 1996, kui Kuusalust pärit ja Kuusalu keskkoolis varem õpetaja olnud Aili Praks algatas Eesti Noorsootöö Keskuse projektijuhina projekti Oma Ring – Soome tugiõpilaste programmi eeskujul. Talle asus appi psühhiaater Ellu Eik, töötati välja Eesti oludesse sobiv programm. Aastal 1999 liitus koolitaja Ülo Vihma. Kolmekesi loodi MTÜ Noorteühing TORE. Kujunes välja tänini tegutsev noorteühing, millel on oma süsteem ja metoodika noorte mõtteviisi kujundamiseks.
TOREga on praeguseks liitunud 82 kooli või noortekeskust. Ida-Harjus on TORE ringid Kehra gümnaasiumis, kus noori juhendavad Leo Kaupo Kivirand ja Anne Pärtel, Raasiku noortekeskuses, kus juhendab Angela Allik, ja hiljuti liitus Aruküla Vaba Waldorfkool, seal juhendab noori Killu Väliste.
Ühing saab haridus- ja teadusministeeriumilt noorteühingute aastatoetust. Alates aastast 2019 on MTÜ TORE ministeeriumi strateegiline partner 2019-2021. Vastavalt tegevustoetuse lepingule panustavad ühingu eestvedajad tugiõpilastegevuse laiendamisse koolides ning pakuvad tuge noortele suunatud tegevustes.
Noorteühing TORE on koolirahu programmi ja kiusamisvaba haridustee üks loojaid, koostööd tehakse mitme organisatsiooni ja asutusega.
Lisaks TORE juhendajate koolitusele korraldab ühing noortele ja juhendajatele vabariiklikke konverentse, üldkoosolekuid, suvekoole. TORE võib olla koolides ringina, aga ka valikkursusena.
TORE sünnipäeva tähistati otseülekandena Facebookis, tegevmeeskond oli stuudios. Aasta alguses tegid ühingu noored sünnipäevatorte, pilte jagati 41 tordist. Sünnipäeva aastal läheb TORE kanalites eetrisse 25 saadet, valmis on viis esimest saadet.
„Peagi algab uute juhendajate väljaõpe, koolidel on võimalus liituda,“ ütleb TORE juht.