Möödunud nädalal saatis kaitseministeerium Eesti Linnade ja Valdade Liidule (ELVL) ning 8 omavalitsusele, sealhulgas Anija ja Kuusalu vallavalitsusele kirja, milles tänatakse Eesti omavalitsusliitu ja omavalitsusi, kes esitasid märkusi vabariigi valituse määruse „Kaitseväe ja Kaitseliidu harjutusväljaga seoses hüvitise maksmise tingimused ja kord“ eelnõule.
Kirjale oli lisatud kõiki omavalitsuste ja linnade-valdade liidu tehtud parandusettepanekuid hõlmav kooskõlastustabel koos vastustega ning määruse eelnõu ja seletuskirja muudetud ning täiendatud tekstid. Määrus hakkab reguleerima hüvitise maksmist omavalitsustele, kelle territooriumil paikneb harjutusväli ning taristu kasutamine puudutab oluliselt või kuhu ulatub selle kasutamisega kaasnev oluline häiring.
Esimest korda saadeti eelnõu omavalitsustele kooskõlastamiseks juuli lõpus. Kuusalu vallavalitsus saatis oma ettepanekud eelnõusse 7. augustil, lisaks tegid 17. augustil Anija vallavanem Riivo Noor ja Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt koos Alutaguse, Antsla ja Rõuge vallavanemate ning Narva-Jõesuu linnapeaga kaitseminister Hanno Pevkurile kuue omavalitsuse seisukohtadega ühispöördumise. Selles teatasid nad, et ei toeta määruse eelnõud. Peamise põhjusena nimetati, et eelnõu ei kohtle omavalitsusi võrdselt, sest niinimetatud talumishüvitis on eelnõus seotud territooriumil asuvate eluruumide ning elanike hulgaga. See kallutab nende arvates kaalukeele tiheasustusega omavalitsuste poole. Kuue omavalitsusjuhi kaks peamist ettepanekut olid muuta hüvitise määramise aluseid ning suurendada kaitseväe keskpolügooni ja kolme harjutusvälja mõjuala.
Eelnõu järgi moodustab hüvitisest kolmandiku harjutusvälja ja selle mõjuala pindala hüvitis ning kaks kolmandikku eluruumide hüvitis. Omavalitsusjuhtide ettepaneku kohaselt peaks see koosnema kahe kolmandiku ulatuses harjutusvälja pindala ja kolmandiku osas mõjuala hüvitisest. Harjutusvälja mõjuala määratakse eelnõu kohaselt kaitseväe keskpolügooni, Soodla, Sirgala ja Nursipalu harjutusväljade puhul 4000 meetrit ehk 4 kilomeetrit harjutusvälja piirist. Omavalitsusjuhtide ettepanek oli, et see oleks 10 000 meetrit ehk 10 kilomeetrit harjutusvälja piirist.
Kuusalu vallavalitsus pakkus välja, et omavalitsustele makstav hüvitis koosneks lisaks pindala hüvitisele elaniku taluvushüvitisest, mida arvestatakse mõjualale registreeritud elanike arvu järgi. Samuti tehti ettepanek lisada määrusesse, et kaitseministeerium tagab riigikaitselisest tegevusest era- ja kohalikele teedele tehtud kahju kõrvaldamise.
Tänavu saavad omavalitsused hüvitist vastavalt heade kavatsuste kokkuleppele. Kui see on väiksem, kui uue määruse eelnõu järgi 2024. aastaks kavandatud hüvitis, makstakse 2023. aasta kohta hüvitist suuremas summas. Anija vald saaks vastavalt varasemale lepingule 35 571,64 eurot, juulis saadetud eelnõu järgi saaks 56 805 eurot. Kuusalu vald saab lepingu järgi 142 160, 88 eurot, juulis kooskõlastamiseks saadetud määruse järgi oli hüvitis 150 715 eurot. Eelnõus, mis möödunud nädalal omavalistusele saadeti, on Anija vallale tänavu makstav hüvitis 57 103 eurot, Kuusalu vald saab 146 239 eurot. Omavalitsuste saadetud ettepanekud uude eelnõusse ei läinud.
Anija vallavanem Riivo Noor käis 6. septembril koos ELVLi nõuniku Kalle Toometi ja Antsla abivallavanema Kurmet Müürsepaga kaitseministeeriumi ja kaitseinvesteeringute keskuse ametnikele omavalitsuste ettepanekuid selgitamas.
„Saime suhteliselt ühese vastuse, et meie ettepanekutega ei saa arvestada ning talumishüvitis on just nii suur, nagu ministeerium on ette näinud. Nagu näha, ühegi meie ettepanekuga ei arvestatudki,“ tõdes Riivo Noor.
Ta lisas, et omavalitsused ei soovi sellega leppida ning möödunud nädalal saatis ELVL ministeeriumile vastukirja, milles antakse teada, et omavalitsused ootavad riigilt ja kaitseministeeriumilt jätkuvalt suuremat vastutulelikkust hüvitise määramisel, eriti harjutusväljade osas, kus kasutatakse suurekaliibrilisi relvi.
„Seega jääme varasema seisukoha juurde ja kutsume üles tulevikus veelkord kaaluma, et mõjuala oleks hüvitise määramise mudelis suurem kui 4 kilomeetrit ja inimese mõju tasu suurusele väiksem, kui antud eelnõuga kavandatud,“ on öeldud selles kirjas.