
MTÜ Kolga Rahva Maja taotleb hoone ümbernimetamist Kolga seltsimajaks.
Kolga koolimaja ja kivisilla vahelisel alal paikneb endine vallamaja, millest saab rahvamaja. Selle ühes osas tegutses 1990ndatel aastatel kauplus-baar ning teises pooles olid kuni 2010. aastani Kuusalu valla sotsiaalkorterid.
Kümme aastat on hoonet jupikaupa remonditud ning nüüd jõutud lõpusirgele. Suured ehitustööd on lõpetatud, majas tehakse väiksemaid viimistlustöid. Uusi ruume hakatakse järjest kasutusse võtma.
Vana vallamaja asuti rahvamajaks ümber ehitama MTÜ Õnne Maja ja selle juhi Katrin Lellepi algatusel. Hoone ametlikuks nimeks sai Kolga Rahva Maja. Appi tuli MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskus. Projekteerimis- ja ehitustöödeks saadi toetusi Leaderi programmist, ka kultuuriministeeriumilt.
Toetusummade ja Kuusalu vallalt eraldatud omafinantseeringu toel tehti vallamaja uuemasse osasse kaugtöökeskuse ja kogukonna ruum. Maja sai uue katuse. Huviringide toad ja köögiosa olid kavandatud teise, vanemasse osasse.
Kohalike arhitektide Tiina ja Aleksander Skolimowski 2009. aastal koostatud projekti järgi oli kavas lõuna poole rajada juurdeehitusena suur saal. Esialgu loodeti fondide toel ka juurdeehitus valmis teha, ent see ei õnnestunud.
Ligi nelja aasta eest loobus MTÜ Õnne Maja sisemiste muudatuste tõttu rekonstrueerimistööde korraldamisest ja maja haldamisest. Ehitustööd olid jäänud rahapuudusel varem pooleli.
Sügisel 2017 asutasid kohalikud naised Annika Blum, Tagni Jõeleht, Virve Kerm, Maria Prääts ja Kadri Seeder MTÜ Kolga Rahva Maja, et võtta hoone haldamine üle ning jätkata selle korrastamist kogukonna seltsimajaks. Rahvamaja perenaisena hakkas toimetama Annika Blum, kelle kodu on kõige lähemal.
Aasta tagasi veebruaris otsustas MTÜ Kolga Rahva Maja üldkoosolek, et maja seisukorra väljaselgitamiseks tuleks teha ehitus-tehniline eksperthindamine, leida sobiv lahendus kütte ja kanalisatsiooni jaoks ning need paigaldada, et maja saaks kasutada aastaringselt. Kuusalu vallavalitsusele saadeti MTÜ juhatuse kirjalik nägemus maja edasisest tegevusest ning kinnitati, et MTÜ on jätkuvalt huvitatud igakülgsest koostööst.
Kuusalu valla eelarvest eraldati rahvamaja remondi jätkamiseks 50 000 eurot. Vallavalitsuse korraldatud riigihanke võitis OÜ Ecoval Teenused. Ehitustööd algasid mullu novembris. Valla tellimusel paigaldati majja küttesüsteem, pooleli jäänud osasse vesi- ja kanalisatsioon, ehitati duši- ja tualettruum, soojustati laepealsed ning asendati tuuletõkked, mille olid linnud teinud auklikuks. Maja küttesüsteem soojendab ka tarbevett. Kaugtöökeskuse poolel lammutati maha vahesein ja saadi ürituste korraldamiseks suurem ruum.
Ecoval Teenused lõpetas töödega jaanuaris. Kokku läksid need vallale maksma 49 850 eurot.
Valla arendusnõunik Kair Tammel rõhutas, et kindlasti tuleb leheloos esile tuua Ecoval Teenused juhi Alar Tammepärgi isiklik panus. Ühe lõunapoolse ruumi laepealne soojustus vajas uuendamist. Alar Tammepärg soojustas selle enda kulul. Kokku läks sinna 11 kuupmeetrit puistevilla.
Kair Tammel: „Vallavalitsuse eesmärk oli saada maja kasutuskõlblikuks ning ehitajale ütlesime, et arvestaks sisetöödel MTÜ Kolga Rahva Maja naiste soovidega – nemad hakkavad seal tegutsema.“
Kui ehitajad lahkusid, asusid toimetama MTÜ Kolga Rahva Maja viis naist koos oma peredega. Värvitakse, krohvitakse, pannakse liiste. Töötatud on nädalavahetustel ja õhtutundidel.
Annika Blumi sõnul on käsitöötuba valmis, Lahemaa Pärimuskoja perenaine Liis Burk saab hakata sisustama. Majja tulevad veel savitöökoda, eraldi köök, paar väiksemat ruumi töötubadeks.
Hiljuti saatsid MTÜ Kolga Rahva Maja eestvedajad Kuusalu vallavalitsusele taotluse, et Kolga Rahva Maja muudetaks Kolga seltsimajaks, praegust nime kiputakse segi ajama Kolgaküla rahvamajaga.
Kolga seltsimaja pidulik avamine oli plaanis kevadel, kuid riik on pandud koroonaviiruse tõttu lukku, ametlik avapidu tehakse siis, kui on võimalik rahvast kokku kutsuda.