SVEN-OLAV PAAVEL
Käesoleva aasta aprillis möödub 125 aastat Kuusalu kandist pärit Jakob Kalle (1896-1942) sünnist. Ta oli Eesti Vabariigi ajal üle Eesti tuntuks saanud omavalitsusjuht ja põllumees, kelle elusaatus sai traagilise lõpu 1941. aasta juuniküüditamise käigus. Tänavu möödub juuniküüditamisest 80 aastat.
Jakob Kalle sündis Kahala külas Kaarnavälja talus. Kaarnavälja talu ostis tema isa Ferdinand Wilhelm 4700 rubla eest mõisalt välja 1905. aastal kohe pärast seda, kui Kahala maad müüki pandi. Kaarnavälja asub Kahala lõunaservas, otsaga vastu praegust Narva maanteed. Rahvapärimuse järgi tuli talu nimi sellest, et väljamõõdetud põllumaad olid üle väljade ja nende otsas olid väikesed põllud, mida rahvamurdes kutsuti „koarnad“. Kaarnavälja talu oli 6-päeva koht, selle sai 1886. aasta maamõõtmise järel endale Jakobi vanaisa, kes oli tollal Kahala Liiva kõrtsmik. Rahvapärimus kõneleb: „koarnavälla talu, sie on us koht, tuli meizast jurde. peremees oli lival kertzmikkuks ja krunttimize al sai selle koha omale“.
Jakob Kalle oli peres vanuselt teine laps. Aastatel 1905-1911 käis ta Uuri ministeeriumikoolis, mis jäi lõpetamata. Kooli poolelijäämise kohta on ta rääkinud sellise loo, et kord andnud Uuri koolmeister õpilastele raske rehkendusülesande, millega kogu klass hakkama ei saanud. Jakob pandud ülesannet klassitahvlil lahendama. Kui aga töö tulemust ei andnud, olla ärritunud õpetaja vene keeles ütelnud: „Oi Jakob, sinu pead küll, mine parem koju ja hakka põldu kündma!“. Jakob läinudki koju, nutnud peatäie ja kool jäi viiendast klassis katki. Isa Wilhelm suri 1917. aastal ja Jakobist sai 20aastaselt Kaarnavälja talu peremees. Jakob abiellus Kahala külast pärit Leontine Riibergiga. Neil sündis kaks poega: Villo (1923) ja Tenno (1934).
1929. aasta talundilehe järgi oli Kaarnavälja keskmise majandusliku kandevõimega Kahala talu, silmatorkav oli vaid teistest suurem piimakari. Põllumajanduslikus kasutuses oli 44 hektarit. Loomadest olid 2 hobust, 10 lehma, 2 siga, 19 kodulindu ja üks mesipuu. Elati vanamoodsas õlgkatusega rehielamus. Talus oli värskelt rajatud viljapuuaed, kasutati moodsaid kunstväetisi (superfosfaati, kaalisoola, tšiilisalpeetrit). Palgalistest oli talutöös abiks aasta- ja suvetööline.
Kahala põlistaludel paiknesid heinamaad üldiselt kaugel lasutükkidena. Kaarnväljal asusid pooligi maadest Liiapeksi kandis. Jakob Kalle rajas sinna omamoodi „karjamõisa“ – laustükil oli heina- ja karjamaadele lisaks ajutine elamu ja karjalaut. Kari aeti suveks sinna ja jäi sügiseni. Talu suurima sissetuleku andiski kari.
Jakob Kalle oli Kolgas ka esimene peekonikasvataja. Kui 1920datel aastatel talu masinriistade varustuse poolest silma ei paistnud, siis 1930ndate keskel oli Kaarnaväljal olemas täiskomplekt masinaid alates hobusahkadest lõpetades rehepeksumasina ja jahuveski seadega. Peremees oli tehnikahuviline, tal oli traktor ja omakandi esimene abimootoriga jalgratas. Oma traktorit käis ta tutvustamas ka Kuusalus põllumajandusnäitusel 1938. aastal.
Ta oli kohalike põllumajanduslike seltside aktiivne liige: Kuusalu põllumeeste konvendi juhatuse esimees, Kolga piimaühingu esimees, Kahala turbaühisuse asutajaliige, Kolga põllumeestekogu juhatuse liige. Tema teeneid hinnati Kuusalu Ühispanga saneerimisel. Jakob Kalle kuulus Kolga valla volikokku juba 1919. aastal. 1920datel aastatel oli ta Harju maakonna teede revident. Lisaks põllumajanduslikule tegevusele oli nooruses kaasa löönud ka kohalikus näitetrupis ja muusikaseltsis.
Kolga vallavanemaks
1934. aasta veebruaris sai Jakob Kallest Kolga vallavanem. Ta kandidatuuri seadis üles Gustav Vilberg. Vastaskandidaat oli eelmine vallavanem Jakob Siir. Salajasel hääletamisel sai Kalle 16 ja Siir 5 häält. Tollases ajakirjanduses on öeldud, et Kalle loomuses oli mõjukat rahvamehe joont ja tüsedust, samas oli ta tagasihoidlik ja abivalmis, millega pälvis vallarahva heakskiidu ja lugupidamise. Kolga vald oli tollal Põhja-Eesti suuremaid valdu, kus oli 32 küla ja ligi 1000 talu.
Jakob Kalle sai vallavanemaks murrangulisel ajal, sest kuu aega hiljem, 1934. aasta märtsis, toimus Eestis Pätsu riigipööre. Põllumehed olid väga tugevas konfrontatsioonis vabadussõdalaste liikumisega. Nii oli ka Kuusalus, kus 1934. aasta kevadel vapside kõnekoosolekul Kuusalu rahvamajas oleksid osapooled isegi karvupidi kokku läinud. Jakob Kalle kuulus aga „õigele poolele“ – Pätsu põllumeeste kogude erakonda. Sellest ajast algas Jakob Kalle kiire karjäär juba väljaspool Kolga valda.
Eesti põllumeeste poliitilisele liikumisele panid aluse sajandi alguses loodud põllumeeste keskseltsid. 1917. aastal loodi Eesti Maarahva Liit, mille eesmärk oli moodustada maaelanikkonnast tugev poliitiline partei. 1920. aastal loodi Põllumeeste Kogude erakond iseseisvate kohalike põllumeeste kogude ning maakondade ja üleriiklike esindustega. Põllumeste kogude rühma kuulusid tuntumatest poliitikutest Päts, Laidoner, Teemant, Eenpalu, Uluots, Hünerson jt. Põllumeeste kogude liikmeskond korraldas igasuguseid kohalikke pidustusi, iseäranis lõikuspühade puhul. Igas maakonnas asusid põllumeeste esindused. Harjumaa põllumeeste esindus oli Tallinnas Pikal tänaval samas majas üleriigilise põllumeeste esindusega. Harjumaa põllumeeste esinduse juhatusse on kuulunud ka Jakob Kalle.
Tema suurim üle-eestiline poliitiline etteaste leidis aset 1935. aasta alul Estonia kontserdisaalis, kus toimus Pätsi kohtumine omavalitsustegelastega. Jakob Kalle pidas seal Pätsu vaikivale ajastule iseloomuliku kõne, milles kiitis ja tänas riigivanemat: „Ma tänan vallaomavalitsuse tegelaste pere nimel meie riigijuhte ja eriti riigivanemat ja kaitsevägede ülemjuhatajat otsustavate sammude eest riigi ja rahva päästmisel möödunud aasta märtsis. Meie omavalitsuse tegelased võime täie õigusega öelda, et teie poolt astutud otsustavad sammud olid vajalikud korra ning rahu alalhoidmiseks riigis […] Meie kinnitame, et oleme valmis kaasa aitama, teades, et raugematus üksmeelses töös jääme kasvama meie kallil kodumaal. (Kiiduavaldused)“.
Jakob Kalle oli 1935. aastal loodud Isamaaliidu Kolga osakonna asutajaliige ja esimees. Isamaaliidu ühing oli pseudoerakond, mis organiseeriti nii-öelda ülevalt poolt, sest tavapäraste erakondade ja muude poliitiliste ühingute tegevus oli vaikival ajastul keelustatud.
1936. aastal toimusid Rahvuskogu valimised. Eesti oli jaotatud 80 valimisringkonnaks, igast ringkonnast valiti üks Rahvuskogu esimese koja liige. 17. valimisringkonda kuulusid Kolga, Kõnnu, Kiiu, Kodasoo, Pranglisaare ja Jõelähtme vallad. Kahest kandidaadist valiti Kuusalus välja vaid Jakob Kalle. Nendes piirkondades, kus esitati üks kandidaat, loeti ta Rahvuskogusse juba valituks, kui peakomitee kinnitas kandidatuuri. Nii et valimised jäid 17. piirkonnas üldse ära.
1938. aastal toimusid I Riigivolikogu valimised. 17. ringkonnast (Kolga, Kõnnu, Kiiu, Kodasoo, Anija, Pranglisaare) esitati Jakob Kalle ja Evald Heinsoo, valituks ostus Jakob Kalle, kes oli Rahvarinde kandidaat. Põhiseaduse Elluviimise Rahvarinde valimisliidu organiseerija oligi Isamaaliit.
1938. aastal sai Jakob Kalle veel Harju maanõunikuks. Maanõunik oli valla- ja linnavanemate esindaja Harju maavalitsuses. Paralleelselt poliitilise tegevusega oli Kalle hõivatud ka Eesti Munaekspordiga, oli selle nõukogu liige (abiesimees).
1938. aastal sai Jakob Kalle Eesti Punase Risti V klassi teenetemärgi ja nagu kõik Rahvuskogu liikmed, sai ka tema Eesti Vabariigi Põhiseaduse mälestusmärgi.
Küüditamine ja hukkamine
Jakob Kalle oli Kolgas vallavanem kuni 1940. aasta 8. augustini, mil seati ametisse uus „töörahvasõbralik vallavalitsus“. Siseministri 1. augusti otsusega määrati Kolga vallavanemaks Robert Pirnipuu (Birnbaum), abideks August Kink ja Eduard-Jalmar Parkas. Vallasekretäriks jäi endiselt Hans Aava (Polikarpus). Uus vallavanem Robert Pirnipuu oli optant, kes teenis aastatel 1919-1921 Punaarmees suurtükiväelasena ja enda kinnitusel oli 1919. aastal Petrogradis kuulunud ka bolševike parteisse. Pirnipuu hukati 1941. aasta oktoobris.
Nõukogude okupatsiooni ajal oli Kalle avalikust elust tagasi tõmbunud. Kolmandik Kaarnavälja talu maadest küll natsionaliseeriti, aga üldiselt jätkus elu talus tavapäraselt – loomadest oli majapidamises 3 hobust, 10 lehma, 9 siga. Jakob Kalle jaoks võtsid sündmused kiiresti traagilise pöörde 1941. aasta juuni alguses, mil ilmselt otsustati tema saatus.
Tuleb silmas pidada, et Jakob Kalle oli NKVD silmis niivõrd kõrge positsiooniga ühiskonnategelane, et inimestelt kogutud tunnistused kandsid tema arreteerimisel ja hilisema süüdistuse koostamisel pigem dekoratiivset rolli. Siiski ei töötanud totalitaarne masinavärk ilma konkreetsete isikuteta ja ajaloolise tõe huvides peab vaatama, kuidas traagilised sündmused arenesid.
3. juunil kuulati Jakob Kalle suhtes üle vallavanem Pirnipuu. 5. ja 7. juunil väljastas vallasekretär Hans Aava Rakvere NKVD osakonnale tõendid Jakob Kalle elukoha, majandusliku- ja perekonnaseisu kohta. Arreteerimise määrus koostati 9. juunil. Põhjuseks on märgitud kuulumine Isamaaliitu, Riigivolikokku ja kulakliku majapidamise omamine. Jakob Kalle oli kutsutud Loo mõisa, kus ta arreteeriti 14. juunil. Edasi toimus deporteerimine Ukrainasse Starobelski piirkonda. 4. juulil on ta registreeritud Põhja-Uurali parandusliku töö laagris (Sevurallag).
Ülekuulamine toimus 23. detsembril 1941. aastal ja selle viis läbi kurikuulus juut Idel Jakobson. Ülekuulamine kujunes pealiskaudseks nagu enamik Jakobsoni „uurimisi“, ta oli tavatsenud kasutada nii kehalist kui vaimset piinamist. Mingi pildi Jakob Kalle füüsilisest seisukorrast annab 1941/1942 aasta foto ja 1941. aasta jõulude ajal välja antud arstliku komisjoni tervisetõend, kus talle on diagnoositud müokardiit.
Ülekuulamine toimus eesti keeles, mille Jakobson on ise jooksvalt tõlkinud vene keelde ning protokollinud oma düsgraafilises käekirjas. Jakob Kallet süüdistati Vene SFNV kriminaalkoodeksi paragrahvide 58-13 ja 58-10 lg 1 alusel. Paragrahvi 58-13 alusel karistati poliitikategelasi, politseinikke, kaitseliitlasi, omavalitsustegelasi, kuigi nende tegevused leidsid aset Eesti Vabariigi ajal ja oli kooskõlas toonaste seadustega. Paragrahvi 58-10 puudutas nõukogudevastast agitatsiooni. Protokollis on pandud kirja, et Jakob Kalle tunnistas ennast süüdi Kaitseliitu ja Isamaaliitu kuulumises ning Munaühingus nõukogudevastase agitatsiooni tegemises. Rohkem ei olnudki Jakobsonile vaja. Paljud vastused ülekuulamisprotokollis tekitavad põhjendatud kahtluse, kas need on ülekuulatava omad. Näiteks küsimusele „iseloomustage Kaitseliitu ja Isamaliitu“ vastanud Kalle: „Kaitseliit ja Isamaaliit olid kontrrevolutsioonilised organisatsioonid, mis on suunatud töörahvaliikumise vastu Eestis“. Ilmselt on need Jakobsoni formuleeringud.
Kuna kompromiteerivat materjali ei olnud enam Eestist võimalik juurde hankida, kasutati seda „kompromaati“, mis Venemaale jõuti kaasa viia. Jakob Kalle puhul võeti välja Kolga Munaühingus 1940. aasta 3. septembril aset leidnud juhtum, kus ta olla juhatuse koosolekul „kõnelenud halvustavalt maksvast režiimist ja teinud halvustavaid märkusi EKP tegelaste kohta“. Selle kaebuse oli esitanud Gustav Kruusing Kiiust. Punaste vaadetega Arved Härmaste, kes oli tollal Kuusalus ametühingute komitee juhtiv asjapulk, fikseeris selle kirjalikult ja saatis EKPsse (Härmaste hukkasid sakslased oktoobris 1941). Selle kaebusega tsementeeriti Jakob Kalle süüdistus nõukogudevastase agitatsiooni osas (§58-10). Ta oli tegelikult pärast võimuvahetust avalikust elust tagasi tõmbunud. Ka Pirnipuu tunnistas, et ta oli kinnine ja mingit „agitatsiooni“ ei teinud.
Pärast esimest ja viimast ülekuulamist koostati 30. detsembril 1941 süüdistuskokkuvõte ja ettepanek karistuseks. Jakob Kalle suunati Erinõupidamisele mahalaskmise ettepanekuga, millele kirjutas alla Jakobson, kes suunas Sosvas ilma igasuguse kohtuotsuseta surma sadu juuniküüditamise ohvreid. Erinõupidamine mõistis Jakob Kalle surma mahalaskmise läbi koos vara konfiskeerimisega 4. märtsil 1942. Otsus viidi täide 20. aprillil 1942. aastal.
Jakob Kalle naine koos kahe pojaga küüditati 14. juunil ja viidi Tomski oblastisse Tšainski rajooni Makarjevka külla. Noorem poeg Tenno suri 1942. aastal. 1945. aastal surid Leontine ja vanem poeg Viljo sealsamas. Nii oli hävinenud kogu neljaliikmeline pere.
Jakob Kalle rehabiliteeriti 1989. aastal. Kuusalu surnuaeda paigutasid lähedased juba sügaval nõukogude ajal keelule vaatamata Kallede perekonna sümboolse hauakivi. Pirita kommunismiohvrite memoriaalil on nende nimed tahvlil A 89.
Kaarnavälja talust ei ole tänapäeval midagi järel. Kahala küla põletati sõja ajal kaks korda. Esmalt põletasid1941. aastal taganevad venelased, siis hävis 10 talu, nende hulgas Kaarnavälja. Nõukogude ajal keegi Kaarnaväljal ei elanud, hoonetest oli 1960datel alles veel laut.
Jakob Kalle õepoeg Mati Konton on Kaarnavälja taluasemele paigutanud suure maakivist mälestusmärgi, mis jääb tulevastele põlvedele meenutama Kolga endist vallavanemat ja tema perekonda.