ANN MIKIVER tegi Suurpea ehtimiseks iluseltsingu

3039

Esimene lillefestival oli 2 aastat tagasi, et kaunistada küla sissesõite ja talude teeotsi.


Suurpea iluseltsingu asutanud ANN MIKIVER rõõmustab, et ka naaberkülades on hakatud järjest enam kaunistama talude väravaid. Turbuneemet nimetab ta Pärispea poolsaare pärliks.

Kuusalu vallas Suurpea külas Lilleperi talus ligi pool sajandit suvekodu pidanud Ann Mikiver ütleb, et see paik on talle südamesse kasvanud, mida aeg edasi, seda rohkem, võlub põhjaranniku ilu. Neli aastat tagasi asutas ta koos külanaistega Suurpea Iluseltsingu.
Hakati propageerima Suurpea küla kaunimaks tegemist.

„Suurpead läbiv maantee on rahvusvaheline, välisturistid sõidavad Purekkari neeme tippu, oluline on, milline pilt me külast jääb.
Alustasime Toomarahva peatusest, järgmisena korrastasime teised bussipeatused, istutasime lilli, harisime ümbrust. Hakkasime ka külaplatsi nähtavaks tegema,“ selgitab Ann Mikiver.

Ta on õppinud Tartu Ülikoolis kunstiajalugu, pidanud Tallinnas aastaid kunstigaleriid, neist viimane oli Raatuse galerii Õpetajate majas. Tema esimene töökoht oli Loksa keskkool, alustas tookordse 2. klassiga.

Ann Mikiver loetleb küla kaunistamise propageerimisel teda toetavaid aktiivsemaid abilisi-mõttekaaslasi: endine külavanem Õie Kivi, naabrinaine Zina Kivi, Rannala pere lapsed, Eha Laanela ja teised. 

Kaks aastat tagasi augusti lõpus viidi iluseltsingu eestvedamisel külas läbi esimene lillepidu ehk -festival. Raha selleks saadi kohaliku omaalgatuse programmist (KOP), muretseti lillekorve ja -ampleid, kutsuti külarahvast üles nende ja kõikvõimalikele muudele alustele tegema lilleseadeid. Võistlejaid oli tosina jagu.

Tänavu korraldati lillefestival, mis kestis kogu suve nimetusega „Meil aia-äärne tänavas“. Vaatluse all olid väravatagused, aiaääred ja kodutanumad, hinnati nii heakorda kui ka häid ideid. Iluseltsing taotles selleks samuti KOPist toetust, kuid ei saanud. Suve lõpus tehti väravakaunistustest fotod, millest pandi külaplatsil üles näitus.

Silma paistis Koplitalu talu, kus perenaine Õie Kivi oli meisterdanud koos tütardega talu sissesõidutee äärde sürrealistliku kompositsiooni – kehata kummikutes istuja, vöökohal punased lilled.

Ann Mikiver: „See pani välismaalased peatuma, naerdi ja tehti pilti. Koplitalu talust edasi algab Suurpea sõjaväelinnak oma varemetega, kompositsioon on Loksa poolt tulijatele sobiv sissejuhatus.“

Ära märgiti ka Vestenbergi talu, mille aiatagused kujundas Zina Kivi ning Ranna talu, kus toimetavad Lembe ja Aarne Kivi.

„Oleme ajalooline rannaäärne küla. Meil pole muud kultuuripärandit, kui rannaloodus, mis on kahjuks mitmel pool mattunud võssa. Iluseltsingu ideaalmaastik oleks niidetud heinamaad, lõigatud võsa, merevaadete avamine, et Suurpea küla oleks kaunis läbipaistev küla, kus meri saadab meid vasakult ja aiad kaunistavad paremalt,“ kirjeldab seltsingu eestvedaja.

Eelmine artikkelHukkus ATV juht
Järgmine artikkelKolgaküla rahvamaja kõrvale pandi infotahvel „Sajandi 100 võttepaika“